Tawuła van Houtte'a(Spiraea)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Wisienka pisze: Kefas - a ile sztuk tawuły masz posadzonej na tym ostatnim zdjęciu?

Z tego co czytałam, tawuła szara dorasta do 2 m a do ilu może urosnąć tawuła v.houtte'a?
I czy to byłby dobry pomysł posadzić z tyłu van houtte'a a z przodu szarą?
Czy raczej w ogóle ich nie łączyć?
Idzie jesień, będę sadzić, więc mam ostatni moment na zastanowienie. :wink:
V'hottea dorasta do około 2,5 metra, lecz to względna wysokość, ponieważ nie cięta i tak się pokłada
Na zdjęciu powyżej jest 15 krzaków w formie lekkiego łuku, co do łączenia to już sprawa indywidualna. Ja osobiście bym nie łączył. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Słuchajcie. Tak błysnęłam intelektem, że aż głupio mi się Was teraz pytać. No ale cel wyższy ... ;:31
Otóż posadziłam ci ja rzeczoną Tawułkę van Houtte oraz krzewuszkę Eva jakaś tam na jesieni zeszłego roku na zasadzie o tu będzie ładnie,zamiast wyliczyć ile będzie miała w pasie jak urośnie.
I teraz zonc. Muszę przesadzić. I teraz moje pytania (wiem, sierota jestem straszna). Czy jak przesadzę tę tawułkę ona mi padnie?
Proszę, powiedzcie, że nie.
Na moje oko ma jakieś 2,5 latka, jest jeszcze nieduża
x-g-ad

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Jak pozbawisz jej wszystkich korzeni to raczej utracisz ją bezpowrotnie. Nic nie powinno się jej stać.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Ależ ona jest piękna. Ja kupiłam "trzy patyki" w majsterku za dosłownie pięć złotych w październiku. Nikt jej nie chciał, a taka śliczna...
Nie przycinać, mówicie? Żeby zagęścić?
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Przycinać jak najbardziej, bo to pobudza roślinę do zagęszczania.

Obrazek
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Sadzoneczki czy to w folii czy w doniczce nie robią wrażenia to fakt :lol: ale po posadzeniu i kilku sezonach wrażenie murowane jak zakwitnie :uszy ja sam kiedyś byłem nieprzekonany. Do czasu.
Oczywiście tawułę przycinamy.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4092
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Ja znowu z pytaniem :wink: . Tawuły jesienią nie kupiłam i nie posadziłam, bo nie dało rady.
Teraz kupiłam 3 tawuły, ale pewnie będę dokupować.
Kefas, napisałaś, że sadziłeś swoje co 80 cm a inni, że powinno sadzić się je co 1,5 m.
No i teraz nie wiem, jak sadzić.
Poza tym sadzonki moje mają z pół metra i zawiązki kwiatów. Podciąć je, czy zrobić to w przyszłym roku?
A może po kwitnięciu?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Sadzisz jak chcesz, gęściej to będzie szpaler bardziej zagęszczony (szczelny) i podatny na formowanie, jeśli większe przerwy to szpaler luźniejszy z większymi odstępami i mniej foremny. Przytnij po kwitnieniu, będą się szybciej zagęszczać, choć można wcale nie ciąć wtedy przyrosty są szybsze lecz zagęszczanie mniejsze. Pozdrawiam. Na zdjęciu sadzenie co 1,2m w okręgu. Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21896
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

KaMax pisze: Otóż posadziłam ci ja rzeczoną Tawułkę van Houtte oraz krzewuszkę Eva jakaś tam na jesieni zeszłego roku na zasadzie o tu ....
Przede wszystkim to nie jest tawułka bo takie rośliny też znamy
Tawułka chińska - Astilbe chinensis
tawułka Arendsa (Astilbe ×arendsii) i inne i są one bylinami
Tawuła van Houtte'a (Spiraea vanhouttei) o której rozmawiamy w tym wątku jest krzewem.
Nie mylmy więc gatunków używając niepoprawnych nazw.


Tawułę van Houtte'a możesz ją przesadzać, z moich doświadczen wynika,że o każdej porze roku znosi dobrze ten zabieg.
To bardzo żywotny krzew.


Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
pa-ni
100p
100p
Posty: 137
Od: 27 sty 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Moja znajoma ma tawułę i moje pytanie jest następujące czy można ją samodzielnie rozmnożyć ? Jeśli tak to kiedy i jak ? Jestem zielona w tych sprawach , a bardzo mi się podoba :D
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

A jak mocno ciąć 3 letnią tawułę, wysoką na ok 1 m, żeby zagęścić, ale jednocześnie mieć duży krzew kwitnący w przyszłym roku?
Pozdrawiam
Magda
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Nigdy nie cięłam swoich tawuł van H. i zaobserwowałam, że rosnące w słońcu w ciągu 2-3 lat mają wysokość równą szerokości, a te w cieniu rzucanym przez drzewa trochę dłużej się "poszerzają".
W uliczce, którą dojeżdżam do domku, jest żywopłot z t.v.H. Właśnie w zeszłym tygodniu pan przycinał wszystko co wyszło przez siatkę, a nad siatką jest teraz wał białych kwiatów - do wysokości ponad 2,5m. fajnie to wygląda.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4092
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Tawuła van Houtte'a

Post »

Piękne są kwitnące tawuły ;:333 .

Ja niestety sobie poczekam jeszcze kilka lat na taki widok.
Póki co moje posadziłam co 1 m , żeby było gęściej. Ale ciągle się zastanawiam, czy nie lepiej było jednak dołożyć
te 20-30 cm :wink: . No ale przesadzać nie będę, bo mąż chyba by mnie z domu wyrzucił. ;:306

Tylko mam pytanie - czy pomiędzy roślinami też jakoś trzeba obcinać gałęzie? Czy zostawia się taką plątaninę?
Może głupie pytanie, ale ogród młody i jeszcze nigdzie nie doczekałam się zwartego szpaleru.
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”