Jabłoń Papierówka - 'Oliwka Inflancka' (Oliwka Żółta, Biały Nalew)

Drzewa owocowe
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z papierówką

Post »

Jednak Ernest ma rację liście ok poprzednie zdjęcie było przebarwione można popatrzeć czy nie ma szpecieli. Iczekać na przyszły rok .
nowis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lip 2008, o 21:44

korzen 2 letniej papierówki z donicy

Post »

Witam

Nie chciałbym nikogo oskarżać niesłusznie. Kupiłem "papierówkę w donicy"na allegro. Dla mnie to wygląda jednak, że ktoś przed wysyłką wsadził goły korzeń do doniczki. Ziemia luźna, nie znalazłem tam innych korzeni bo przypuszczałem, że coś mogło się stać w transporcie. Jak dla mnie dwuletnie drzewo owocowe z donicy tak jak był tytuł na allegro i w opisie powinno być dobrze ukorzenione a ziemia zwięzła. Tymczasem drzewko trzymało się doniczki bo było owinięte folią. Zdjęcie poniżej.

Obrazek

Zasadziłem ją mimo wszystko ale obawiam się, że raczej się nie przyjmie. Komentarze nie wskazywały na allegro na takie tanie cwaniactwo sprzedającego. Drzewko ma 1.5m. Mam rację co do tego korzenia?
jagusia111

Re: korzen 2 letniej papierówki z donicy

Post »

Podejrzewam, że masz rację. Drzewko pawdopodobnie zostało świeżo wykopane, korzenie przycięte i wsadzone do doniczki. Jeśli korzenie nie były przesuszone i są w dobrym stanie to drzewko spokojnie się przyjmie.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: korzen 2 letniej papierówki z donicy

Post »

Gdyby rosło w doniczce to wyszła by bryła korzeniowa w kształcie doniczki z większością ziemi .
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: korzen 2 letniej papierówki z donicy

Post »

1.5m wysokie dwuletnie drzewko na tak zmasakrowanym korzeniu? raczej szans nie ma, ja bym reklamował.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: korzen 2 letniej papierówki z donicy

Post »

Ja w czerwcu zeszłego roku założyłem na gałąź papierówki butelkę z ziemią i naciąłem w tym miejscu korę tej gałązki. We wrześniu odciąłem gałąź i miała bujne korzenie. Dzięki temu mam piękną 160cm sadzonkę i muszę powiedzieć że korzenie były o wiele wiele ładniejsze niż na Twoim zdjęciu. Papierówka nie potrzebuje podkładki, wystarczy ją przycinać żeby nie urosła za duża.
nowis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lip 2008, o 21:44

Re: korzen 2 letniej papierówki z donicy

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, temat do zamknięcia.

Skontaktowałem się ze sprzedawcą, który "przeprosił za pomyłkę" sam zadeklarował, że do 5 dni wyśle nowe drzewko. Może to wina pracownika, nie będę wnikał. Dobrze, że się skontaktowałem przed wystawieniem negatywnej oceny.

@Tomala3d Jeśli chodzi o drzewa z podkładką czy bez, dla mnie ważne było papierówka z donicy i tym kierowałem się przy wyborze drzewa. Podkładka A2 więc wyrośnie duże drzewo.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: korzen 2 letniej papierówki z donicy

Post »

A drzewko które ci zostało przytnij z 20 cm . nad szczepieniem i zasadź powinno urosnąć .
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 260
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Problem z papierówką

Post »

Rossynant pisze:) bardzo dobrze się udaje, zaś w Krakowie na piaszczystej glebie zrzuca zawiązki pasjami. Bardziej podejrzewam tu suche powietrze niż suchą glebę (bo nie jest sucha).
Moja papierówka drugi rok z rzędu zrzuca zawiązki /nawet dzisiaj/prawie dojrzałe owoce, bez znaków chorób, uszkodzeń. Rośnie na piaszczystej ziemi / podkł.M26/
W tym roku ma wilgoci w bród.Ubiegły rok- ok, miała sucho. Owocuje corocznie -przerzedzam .
Co jest przyczyną?
Pozrdawiam
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Itharius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2020, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bardzo dużo wilków na papierówce - jak uratować?

Post »

Dzień dobry

W ostatnich sezonach dosyć agresywnie przycinałem wszystkie wilki na papierówce. W efekcie oprócz liści, drzewo nie obradzało owocami.
W tym sezonie oprócz dużych wilków pojawiły się jeszcze cieniutkie "pnącza" wychodzące z miejsc ubiegłorocznego cięcia. Byłbym też wdzięczny za
rózne wskazówki, czy nawet fajne źródła, gdzie mógłbym się dowiedzieć jak prawidłowo przycinać wilki na jabłoniach, brzoskwiniach itp., bo sad
przejąłem i mam z tym spory problem. Zdjęcie drzewka

Pozdrawiam
Krasny
500p
500p
Posty: 582
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Bardzo dużo wilków na papierówce - jak uratować?

Post »

Zaznaczam, że fachowcem nie jestem. Obciął bym wszystko, co rośnie pionowo w górę. Zostawił po jednej gałęzi rosnącej poziomo z każdej "wiązki" wilków i skrócił ją o połowę. Chyba, że są dwie rosnące poziomo, po obu stronach grubych gałęzi. Wtedy zostawiłbym te dwie. Z tych poziomych wilków powinny wyrosnąć nie wilkowe gałązki i krótkopędy (i więcej wilków do wycięcia w przyszłym roku). Na krótkopędach i części normalnych gałązek będą pąki kwiatowe. Tylko nie wiem czy już następnej wiosny. To tak odnośnie cięcia teraz. Na przyszłość są też całkiem fajne filmy na Youtube o cięciu drzewek na wiosnę. Niech ktoś bardziej ogarnięty skoryguje to co napisałem, jeśli się mylę. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bardzo dużo wilków na papierówce - jak uratować?

Post »

Wilki najlepiej jest usuwać w sierpniu bo wtedy drzewa powoli przygotowują się do zimy i nie wypuszczają tak dużo nowych pędów i zdążał też zagoić wszystkie rany po cięciu do zimy.
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jabłoń Papierówka - 'Oliwka Inflancka' (Oliwka Żółta, Biały Nalew)

Post »

Wiele osób sugeruje wyrywać wilki a nie wycinać. Ze ponoć mniej ich odrasta. Ale nie w odmianach pestkowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”