Lilie - uprawa - cz.3

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Niezwykle ważne jest aby opryskać spód liści. Oprysk tylko powierzchni górnej nie daje żadnego efektu. Sytuacja dotyczy, oczywiście, oprysków przeciwko chorobom grzybowym (szczególnie szarej pleśni).
___________________________________
Pozdrawiam Miłośników-Piotrek
Awatar użytkownika
pawel1313
50p
50p
Posty: 71
Od: 11 lis 2011, o 07:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Zgadza się że właśnie trąbki mi wymarzły najbardziej . A tak pięknie kwitły ubiegłego lata. Cóż pozostało tylko odnowić rabate nowymi liliami
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

U mnie wymarzły prawie wszystkie trąbki i OT. Pozostało tylko wspomnienie:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Kasia1007 pisze:Witam serdecznie wszystkich :) Jestem tutaj nowa na forum, a, że od wielu lat jestem miłośniczką flory wszelakiej postanowiłam w końcu dołączyć to tego miłego grona miłośników roślin :) Od kiedy się wyprowadziłam na stałe z rodzinnego domu, to niestety swojego jako takiego ogródka/ogrodu nie mam, ale w moim domu rodzinnym rodzice mają spory ogród, którym to właśnie zajmuję się przy każdej sposobności. Ale na temat. W ogrodzie mam kilkanaście lilii, niektóre z nich mają już piękne pączki i wczoraj pod wieczór zauważyłam na nich poskrzypkę liliową, a, że jeszcze do dziś nie wiedziałam co to jest za paskudztwo, pomyślałam sobie, że "jakieś robaczki" siedzą na lilii, na dodatek kopulowały, więc nie chciałam im przeszkadzać i zostawiłam je w spokoju... Dzisiejszego ranka własnym oczom nie mogłam uwierzyć. Otóż te wstrętne robale poobgryzały mi kilka lilii. Przewertowałam kilka stron internetowych i tutaj na forum również, ale nie znalazłam odpowiedzi, jakiego środka użyć by się ich pozbyć, jedynie, że najskuteczniejszą metodą jest ich wyzbieranie. Poskrzypki oczywiście wyzbierałam, (sztuk cztery) dokładnie obejrzałam wszystkie listki i nic więcej na nich nie znalazłam. Bardzo proszę o pomoc, jeśli ktoś zna jednak jakiś skuteczny środek chemiczny, dzięki któremu mogłabym się ich pozbyć, to byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. Nie mieszkam razem z rodzicami, w domu jestem raz na dwa tygodnie i obawiam się, że jeśli robale nadal będą gościć w grodzie, to przy mojej nastepnej wizycie z lilii może już nic nie zostać... :(
Na poskrzypkę bardzo skuteczny jest Fastac , stosuję go niekiedy nawet co dwa tygodnie. Szczególnie dokładnie musisz opryskać takie kulki błota umiejscowione blisko łodygi , to są ich larwy (bardzo żarłoczne) otoczone ich własnymi odchodami. Raczej nie odkładaj oprysku na później , bo nic z lilii nie zostanie :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

A moje lilie zaatakowało jakieś paskudztwo. Pokazała się pajęczyna, a raczej takie krótkie niteczki (ale inne niż u przędziorka). U czterech zaatakowanych odpadły pączki kwiatowe... i jakby tego było mało inna zdrową złamałam!
;:145 ;:145 ;:145
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Reniu ;:168
Aga
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Renia, a żyjątka jakieś tam są? Może pryśnij Karate lub Decisem? Żeby Ci się nie poroznosiło ;:168
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Kasia1007
500p
500p
Posty: 737
Od: 19 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

pull pisze:Niezwykle ważne jest aby opryskać spód liści. Oprysk tylko powierzchni górnej nie daje żadnego efektu. Sytuacja dotyczy, oczywiście, oprysków przeciwko chorobom grzybowym (szczególnie szarej pleśni).
___________________________________
Pozdrawiam Miłośników-Piotrek
Zibi_41 pisze:
Kasia1007 pisze:Witam serdecznie wszystkich :) Jestem tutaj nowa na forum, a, że od wielu lat jestem miłośniczką flory wszelakiej postanowiłam w końcu dołączyć to tego miłego grona miłośników roślin :) Od kiedy się wyprowadziłam na stałe z rodzinnego domu, to niestety swojego jako takiego ogródka/ogrodu nie mam, ale w moim domu rodzinnym rodzice mają spory ogród, którym to właśnie zajmuję się przy każdej sposobności. Ale na temat. W ogrodzie mam kilkanaście lilii, niektóre z nich mają już piękne pączki i wczoraj pod wieczór zauważyłam na nich poskrzypkę liliową, a, że jeszcze do dziś nie wiedziałam co to jest za paskudztwo, pomyślałam sobie, że "jakieś robaczki" siedzą na lilii, na dodatek kopulowały, więc nie chciałam im przeszkadzać i zostawiłam je w spokoju... Dzisiejszego ranka własnym oczom nie mogłam uwierzyć. Otóż te wstrętne robale poobgryzały mi kilka lilii. Przewertowałam kilka stron internetowych i tutaj na forum również, ale nie znalazłam odpowiedzi, jakiego środka użyć by się ich pozbyć, jedynie, że najskuteczniejszą metodą jest ich wyzbieranie. Poskrzypki oczywiście wyzbierałam, (sztuk cztery) dokładnie obejrzałam wszystkie listki i nic więcej na nich nie znalazłam. Bardzo proszę o pomoc, jeśli ktoś zna jednak jakiś skuteczny środek chemiczny, dzięki któremu mogłabym się ich pozbyć, to byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. Nie mieszkam razem z rodzicami, w domu jestem raz na dwa tygodnie i obawiam się, że jeśli robale nadal będą gościć w grodzie, to przy mojej nastepnej wizycie z lilii może już nic nie zostać... :(
Na poskrzypkę bardzo skuteczny jest Fastac , stosuję go niekiedy nawet co dwa tygodnie. Szczególnie dokładnie musisz opryskać takie kulki błota umiejscowione blisko łodygi , to są ich larwy (bardzo żarłoczne) otoczone ich własnymi odchodami. Raczej nie odkładaj oprysku na później , bo nic z lilii nie zostanie :uszy :uszy :uszy
Baaardzo dziękuję za odpowiedzi :)
Zibi_41 listki dokładnie obejrzałam i odstukać żadnych kulek błota nie znalazłam, ani nowych szkodników, ale jeszcze dziś postaram się zakupić polecony przez Ciebie środek. Ślicznie dziękuję raz jeszcze za pomoc :)
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Cantati - żyjątek nie widziałam, ale H pryskał w sobotę owocowe, to i lilie obskoczył. One stały długo w domy, potem na tarasie i znów w domu. Zobaczyłam jak wynosiłam do posadzenia. Stoją na tarasie (kwarantanna) i dziś je jeszcze raz dokładnie sprawdzę. ;:223
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

A u mnie się jakieś cuda działy :roll: Zmarzło kilka lilii a dalie stoją nienaruszone , ogórki i cukinie żyją a obok przemarzły goździki kamienne , na szczęście tylko jedna kępka :shock: Nie bardzo to rozumiem :roll: :roll: :roll:
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Nareszcie "coś" zakwitło:
Obrazek Obrazek
Lilia OT Saltarello.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Renia, to trzymam kciuki ;:168

Pull, ależ pięknego "cosia" wyhodowałeś!!!
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Ale piękna i dorodna. ;:oj Gratuluję. ;:138
Od ilu lat w doniczce? Bo to niemożliwe, żeby tak pięknie wyrosła w tym sezonie. :D
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”