Lipa (Tilia)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Mamy glebę klasy 3a, za młodu podlewaliśmy je, nawoziliśmy. Dokładnie nie pamiętam ich wieku, ale maksymalnie to 12 lat. Mamy też 15-letnie i są jescze większe i grubsze na pniu. U nas lipy dobrze rosną, mamy ich kilkadziesiąt na działce ;)
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 527
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Lipa

Post »

Przy dobrych warunkach mogą osiągnąć spokojnie takie rozmiary, wystarczy pomyśleć w jakim tempie rosną w takim czasie w szkółkach alejówek. Przy dobrej ziemi lub nawożeniu przyrost po 80 cm da się osiągnąć, napisałem wcześniej mniej bo wiadomo, różnie bywa w różnych miejscach. Mam lasek sosnowy na ogrodzie, ok sosna to co innego ale w zależności od miejsca niektóre po 10-12 latach mają pień jak ja w pasie (~70cm) a niektóre koło 40..
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Lipa

Post »

Tu lipa o obwodzie pnia 3,60m na wys.1,30m. Skrzywdzona aleja przez drogowców. Kolory liści jesienią wbijają w glebę... ;:131 Przy drzewie łata geodezyjna 5m.

Obrazek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Cud że jeszcze jej nie wycięli... piękna, marzenie każdego pszczelarza :)
Awatar użytkownika
Zuzia13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 sie 2014, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa

Post »

A jak podoba się Wam ta lipa?
Obrazek
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

;:oj robi wrażenie. Gdzie rośnie takie cudo?
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lipa

Post »

Dziękuję za odpowiedzi :lol: Cieszy mnie, że mogą mieć takie przyrosty, a ta na zdjęciu u Piotrka ma chyba ok 80 lat? I rzeczywiście pilarze ją mocno podcięli. Mogli obciąć tylko ten konar na samym dole, wystający na ulicę. A u Zuzy na zdjęciu to taki domek na drzewie aż się prosi :D Wynika z tego, że im większe zagęszczenie i częste podkrzesywanie tym szybciej lipa rośnie. Ja swoje lipy chciałam posadzić przy bramie wjazdowej po jednej z każdej strony, żeby zasłonić okno sąsiada... naprzeciwko. Lubię duże drzewa. Pomyśleć, że za ileś lat pilarze w imię naszego bezpieczeństwa mogą tak oszpecić drzewa, że zimą nie będzie wiadomo co to... Jeszcze jest kwestia, mianowicie lipy często są wyrywane razem z korzeniami podczas nawałnic. Obok topoli, sumaków,klonów jesionolistnych, są to drzewa często uszkadzane podczas wichur. Czy ktoś może spotkał się z tym problemem? U nas w Zachodniopomorskiem, może tak nie wieje ale z tą pogodą to nigdy nic nie wiadomo czy jakiś huragan nie pojawi się na wiosnę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Lipa

Post »

Takich oszpeconych drzew przy tej ulicy jest kilkanaście ;:131
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lipa

Post »

Kurczę, trzeba coś z tym zrobić, bo u nas w Szczecinie jest też mnóstwo drzew gdzie wystają same kikuty. To jest oszpecenie nie ozdobienie, nawet to jest obrzydliwe okaleczenie. Szkoda, że nikt ze służb miejskich nie jest odpowiedzialny za degradowanie środowiska. Widać, że jak burdel na górze to taki sam na dole albo większy...
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Lipa

Post »

Mój dojazd do domu- 218 lip. Dlatego tu się osiedliłem. Trudno było się oprzeć.

Obrazek
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lipa

Post »

Piękne, piękne, piękne lipy! Też takie chcę. :) Ale przypomniałeś mi jedną drogę na Sławociesze w Szczecinie. Tam też jest aleja starych , pięknych drzew ale teraz nie wiem jakie są to drzewa. Odkryłam je niedawno. Prowadzą do pałacu Henningsholm, wybudowanego w roku 1880. Teraz jest to jakiś ośrodek, ale kiedyś było to magiczne miejsce z ogromnym parkiem. To już historia. Mieszkam blisko lipy Walpurga i taką mogę oglądać. A ta twoja aleja, no super. Super, że zachowały się takie miejsca stworzone przez przodków naszych. Te lipy mają wiele lat. W Szczecinie niestety ludność napływowa po 1945r. Krótsza historia, wiele kultur.

Ale muszę się pochwalić, mamy za to aleję platanów w ilości 218 sztuk, zasadzonych w 1926 roku, nazwana Quistrop Aue , w parku Kasprowicza. Jest też super.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Lipa

Post »

Zastanawia mnie ta sama ilość drzew 218 szt. U mnie lipy u Ciebie platany. A co do przodków, to Słupsk i jego okolice, po wojnie zasiedlony był przez ludność napływową. Lipy posadzone jeszcze przez ludność niemiecką. Przy okolicznych polnych drogach, od wojny mieszkańcy nie dosadzili ani jednego drzewa, ale sporo wycięli na opał... ;:14
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 944
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Lipa

Post »

Na tej starej grubej lipie widać, że ze środka korony wyłamał się jeden potężny
konar. Ciekawe, czy ktoś z ochrony przyrody się tym zajął, lub zajmie.
Chyba są jakieś nowoczesne metody konserwacji drzew?
Czy to nadal polega, na zalaniu betonem dziury w drzewie i spoko.
A tak na marginesie, to takiej lipy grubej szukać, ze świecą.
Pozdrawiam. Darek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”