Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

To nie jest dobre porównanie do tej wody w butach, woda w słomie na mrozie zamieni się w lód bo otacza pęd krzewu lub drzewa, który ma temperaturę otoczenia i nic złego się nie stanie, taki dodatkowy lód w słomie jest izolatorem i źle przewodzi ciepło co wiemy z fizyki i Eskimosi też to wiedzą bo mieszkają w igloo zbudowanych z lodu gdzie na zewnątrz jest minus 50 stopni Celsjusza, a oni w środku nie zamarzają i spokojnie sobie żyją. Noga w mokrym bucie cały czas topi ten lód i się wychładza oddając ciepło aż do wychłodzenia kończyny. Zresztą zapytaj sadowników po co rozpylają wodę podczas wiosennych przymrozków powodując, że całe pędy i gałązki z kwiatami pokryte są lodem jak ciepłym kożuchem.Jak widać kwiatom to nie szkodzi.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Na mrozie mokra słoma zamarza i jest izolatorem, przy plusowych, utrzymujących się temperaturach, słomę czy inne ocieplacze trzeba zdjąć, inaczej drzewko zaparzy się i załapie wiruska/grzyba, kopiec śniegu lepiej zabezpieczy drzewko jak kopczyk ziemi, ale czasem śniegu brak.

To wyrażenie "mokra słoma na mrozie" wprowadziło chyba troszkę zamieszania :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3807
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Co innego wiosenny przymrozek a co innego zimowy mróz. Przymrozek traw kilka godzin. I przez ten czas jak jest podawana woda która zamarza na kwiatach, chroni je. Ochrona jest skuteczna tylko przy nieustannym podawaniu wody. Wystarczy zaprzestać rozpylania wody przed podniesieniem się temp. ponad zero C. by zniweczyć efekt. Kwiaty całkiem zamarzną w tej okrywie lodowej. Wracając do słomy, jest dobrym izolatorem, gdy jest sucha. Dokładnie to powietrze zawarte w źdźbłach i pomiędzy nimi izoluje termicznie. Okrywa się słomą prostą w pionie. Taka słoma (strzecha) niełatwo namoknie. Słoma z ciuka będzie ciągnąć wodę a słomiany chochoł nie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Powiedz to Eskimosom bo biedacy nic o tym nie wiedzą, jak się dowiedzą to wszyscy zamarzną na kość :lol:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7811
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

seedkris pisze:Taka słoma (strzecha) niełatwo namoknie. Słoma z ciuka będzie ciągnąć wodę a słomiany chochoł nie.
I strzechy i chochoły robione były z prostej słomy- od cepa była idealna, z maszyn omłotowych już troszkę gorsza ale można było jakiegoś chochoła postawić. Ale teraz takiej słomy nie uświadczysz, jak zrobić chochoła jak się ma taką kostkę sprasowanej słomy? Nie jest drobno pocięta, jest połamana w połowie źdźbła. Na upartego można wybierać z kostki warstwy sprasowane i obkładać po kawałku pień, związując troczkami albo sznurkiem. Do ściółkowania np truskawek by się nadawała. Qrczę, już sama nie wiem co robić i pewnie nie zrobię nic :( :(.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Nieraz od mrozu większe szkody wyrządza wiatr na mrozie... nawet owinięcie pnia kartonem wystarcza +lekkie zakopczykowanie ziemią na wypadek dużych mrozów, osobiście jak jest już mróz, te -10, obkładam wrażliwsze drzewka sianem, obkręcam szerokim bandażem i tyle, jak jest odwilż po kilku dniach sprawdzam i ew. odwijam, jest troszkę zabawy, ale nie narzekam.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3807
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Można nabyć gotowe maty z prostej słomy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Sianem owijać też można, jednak siano wykazuje większą skłonność do gnicia i zaparzania się , niż słoma. Można używać słomy sprasowanej w małych kostkach i przewiązywać sznurkiem do snopowiązałek. Trzyma się to w miarę dobrze, dodatkowo od ziemi można usypać kopczyk, który obejmie część tej słomy przy pniu. Ja tak robię od lat i nigdy drzewko owinięte chochołem jeszcze mi nie przemarzło, nawet orzechy włoskie.
Gelo001
50p
50p
Posty: 63
Od: 30 paź 2012, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Podstawą to kopczyki które zabezpiecza odpowiednio drzewka , kopczyki powinny wystarczyć a dodatkowo jeżeli ktoś mimo wszystko obawia się o swoje maleństwa to każde dodatkowe zabezpieczenie będzie dodatkowym atutem czy to słoma w każdej postaci czy agrowłóknina pozdrawiam :wit
kikimora007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 23 lis 2012, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Czy jeszcze teraz można sadzić drzewka?
Gelo001
50p
50p
Posty: 63
Od: 30 paź 2012, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Moim skromnym zdaniem dopóki łopata wchodzi w ziemię to sądzić można ,lecz nie ja jestem specjalistą co do drzewek jak już masz kopczyki to szkoda je niszczyć a jeżeli jest sucho zwyczajnie je podlewaj kopczyki nie stanowią problemu pozdrawiam ;:333
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

piotrek1111 pisze:Mam pytanie w 3 tygodnie temu posadziłem młode drzewka owocowe.
Po dwóch tygodniach usypałem wokół nich kopczyki z trocin mieszanych z ziemią.
Zastanawiam się czy jeżeli do tej pory nie ma większych mrozów kopczyki mogą w jakiś sposób zaszkodzić drzewkom?
Ciekawi mnie czy jeżeli nie padało to drzewka nie mają np. za sucho?
Ja w tamtym roku zrobiłem kopczyki bardzo wcześnie i nic się nie stało.
1-2 tygodnie temu jak sadziłem Aronię w piaszczystej ziemi to jeszcze była trochę wilgotna. :)
A że przy sadzeniu podlewa się z 10l na roślinę to do wiosny drzewka,krzewy będą miały co pić.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7811
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

Zrobiłam dziś chochoła z prasowanej kostki na orzechu. Wykorzystałam rękaw siatkowy, który kiedyś tam i nie wiem już po co, kupiłam. Naśmieciło się, zastanawiam się tylko czy ten chochoł trochę nie za szczupły jest! Niech już się ta zima pojawi, bo chochoła rozwalać nie będę :lol: .

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”