Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Część drzewek przycięta w fazie różowego pąka. dwie jeszcze czekają, bo pączki się dopiero zaczynają wybarwiać. Z trzech Reliance każda musi być przycinana w innym czasie - posadzone w róznych warunkach
1)zaciszny kącik pomiędzy tujami
2)przy południowej ścianie domu
3)na przeciagu :wink:
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

U mnie pąki zaczynają już się lekko wybarwiać. Dlaczego tak istotne jest te parę dni?

Muszę przyciąć grubsze gałęzie u góry, bo strasznie mi wybujała, a chcę by owocowała niżej. A może jednak poczekać aż miną przymrozki? Będzie wiadomo co się ostanie.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Jak kwiaty rozwiną się łatwiej je zniszczyć niż pączki.
Nie wiem czy to przypadek czy przyczyna - raz przycięliśmy brzoskwinie gdy pączki jeszcze nie miały koloru i wtedy pączki nie rozwinęły się, zaschły, nie było owoców. Inna brzoskwinia cięta tego samego dnia ale już wybarwiona ładnie owocowała w tym roku.
Tak przeczytałam , tak robię i jestem od ponad dwudziestu lat zadowolona.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
fox1961
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 sty 2013, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Cz ktoś może mi pomóc?. Kupiłam brzoskwinię do hodowania w pojemniku. Jest to odmiana karłowa. Muszę ją przesadzić do większej donicy. Czy ktoś mi poradzi jaką ziemię mam kupić aby drzewko dobrze rosło?. Czytałam, że najlepiej do ziemi kompostowej, ale nie wiem czy taką da się kupić. Może ktoś mi podać konkretną nazwę ziemi lub producenta, Będę wdzięczna. ;:173
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

fox1961 pisze:Cz ktoś może mi pomóc ? Czy ktoś mi poradzi jaką ziemię mam kupić aby drzewko dobrze rosło?. Czytałam, że najlepiej do ziemi kompostowej, ale nie wiem czy taką da się kupić. ;:173
W każdym sklepie ogrodniczym dostaniesz " ziemię kompostową ".
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

fox1961 napisał(a): Cz ktoś może mi pomóc?. Kupiłam brzoskwinię do hodowania w pojemniku. Jest to odmiana karłowa.
Możesz podać nazwę tej brzoskwini, ja szukam takiej.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

ostatnia szansa pisze:Jak kwiaty rozwiną się łatwiej je zniszczyć niż pączki.
Nie wiem czy to przypadek czy przyczyna - raz przycięliśmy brzoskwinie gdy pączki jeszcze nie miały koloru i wtedy pączki nie rozwinęły się, zaschły, nie było owoców. .
Ale zaschły te pączki przy cięciu czy wszystkie na drzewie?? To chyba mało prawdopodobne.
Moja brzoskwinia przyrosła bardzo mocno w ciągu roku. Pąków jest bardzo dużo, muszę ograniczyć jej zapędy.

Czytałam, że słabe gałązki tnie się za 2 oczkiem, a mocne za 6-7. Nie bardzo jednak sobie wyobrażam skracanie wszystkich gałązek na tym drzewie ;:173
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Czy jeszcze czekać z przycięciem, czy już najwyższy czas, bo nie chce przespać terminu i czekać jak zeszłego razu do kolejnej wiosny. Poniższej lepszej jakości zdjęcia, już nie z komórki na których widać kwiatostan.
Mogę załączyć zdjęcia w oryginale nie pomniejszane, tylko proszę o wskazówkę jak ja przyciąć, bo całkowicie jest zapuszczona i rosła latami sama sobie, tzn nie przycinana. Dziękuję za podpowiedzi, bo już ociera sie o dom i zarasta magnolie.

Obrazek

Obrazek

nocami jeszcze temp spada w okolice zera w Krakowie
amibroker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 kwie 2014, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Tak,należy ciąć jak w opisach powyżej.Przymrozki mogą być nawet w maju.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1579
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

No to moja brzoskwinia w 3 sezonie od posadzenia zakwitła :) Ma całe 17 kwiatków i jak wszystko dobrze pójdzie to może doczekam się jakiegoś owocu tego lata ;:138

Czy powinnam ją jakoś teraz szczególnie przyciąć? Na razie wycinałam pędy martwe, zmarznięte i krzyżujące się w koronie.

Może znalazłby się ktoś chętny do zaznaczenia na którychś zdjęciach które pędy jeszcze powinnam wyciąć? Będę ogromnie wdzięczna za pomoc, bo nie chciałabym czegoś źle ciachnąć.... :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec kwiatki, które bardzo cieszą moje oko :)
Obrazek
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Witam, mam pytanie odnośnie brzoskwini inki, 2 lata temu kupiłam taką ze znanej dość szkółki(zamówienie przez internet). Drzewko bardzo ładne, zdrowo rośnie ale...no właśnie ...w tym roku zakwitła i zamiast dużych kwiatków ma drobne różowe, coś w podobie do Readhaven. Z tego co wiem inka powinna mieć duże kwiatki???, ciekawe co oni mogli mi wcisnąć zamiast eh...
Pozdrawiam
Pozdrawiam, Anita:)
kubaborowy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2009, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

masz rację brzoskwinia Inka posiada dość duże jasno-rożowe kwiatki i kwitnie dość wcześnie.Takie jak na Twoim drzewku mogą wskazywać np. na odmianę reliance ale to też dość dobra odmiana przy odpowiednim przerzedzaniu zawiązków można doczekać się okazałych smacznych owoców i jest bardziej wytrzymała na mróz .
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

dziękuje za odpowiedź. Gdyby to była Reliance to nie byłoby tak źle, myślałam o kupnie również i tej odmiany. Teraz wychodzi na to że muszę gdzieś zapolować na "prawdziwą inkę";). Denerwują mnie te"pomyłki" człowiek coś zamawia, przyzwyczaja się do odmian które sam wybrał a tu takie niespodzianki...dodatkowo szkółka z której zamawiam drzewka ma naprawdę dobrą opinię i nie spodziewałam się z ich strony "zamienników"
Pozdrawiam, Anita:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”