Ochrona jabłoni przed patogenami 2015

Drzewa owocowe
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Przepraszam z gory za poczatkujace pytanie:

duzo widze porad zeby zlac drzewa mocznikiem na grzyba. Ale co potem z tymi liscmi?? Czy one juz po jakims czasie sa 'bezpieczne' i moge je na kompost czy musze je spalic/wyrzucic?
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Margo_margo pisze:Adam- dzięki Twoim radom i pilnowaniu terminów dziś zebrałam pierwsze owoce

Żadnej tutaj mojej zasługi tylko trochę informacji , reszta to tylko Twoja zasługa i praca . Mógłbym tu napisać całą prace magisterską i jabłka by opadły gdybyś nie pracowała przy tych cudeńkach . ładne masz te jabłuszka .
Jedrucha Mocznik rozkłada Venturia inaequalis i liście z nim zabezpiecza przed infekcjami wtórnymi i pierwotnymi na ten drugi rok . Jak zaaplikujesz przy zielonych liściach to jeszcze zmagazynujesz go w roślinach . ;:115
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Dziekuje za odpowiedz, pozwole jeszcze sobie tylko napisac co z niej zrozumialem :)
1. Mocznik rozlozy grzyba i 'oczysci' liscie wiec moge je spokojnie na kompost.
2. Ale jak za wczesnie opryskam to wprowadze grzyba glebiej, a to niestety nie podziala jak szczepionka tylko pozwoli grzybowi lepiej przetrwac zime.
W sumie to faktycznie w watku o pomidorach radzono dodawac mocznik do opryskow bo 'wprowadza glebiej'.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Nie nie grzyba spalin a głębiej wejdzie azot z mocznika a to juž dobre będzie dla drzew :D
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Chodzi o to, że jak liście dostaną mocznika, to szybciej zgniją po opadnięciu i wtedy grzyb, który w nich jest nie zdąży wejść w fazę, w której się rozsiewa.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Niestety ale pisanie wiadomości na telefonie robi śmieszne efekty .
Jeżeli przyspieszymy zabieg i wykonamy go na zielony jeszcze liść , to drzewo pobierze azot i zmagazynuje go a to ułatwi mu start na wiosnę ;:214 ;:214
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

A czy przyśpieszy to opadanie liści ? i kiedy można zaaplikować mocznik 5% ?? i takie pytanie dociekliwego :uszy 5% wagowo ?? tzn. 1l wody 50 gram mocznika ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7684
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Moje drzewka (grusze i jabłonie, i jeden orzech włoski) ciągle rosną, na dodatek liście, które teraz wyrastają są o wiele, wiele większe niż te z wiosny :wink: . Podejrzewam, nie wiem czy słusznie, że korzenie się rozrosły i dorwały się do azotu w trawniku. Co im podrzucić pod korzenie? Mam do dyspozycji tylko siarczan magnezowo- potasowy - czy to może być? Czy może coś innego?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Dziekuje, pisanie telefonem nie przeszkadza, co innego moja zielonosc w temacie :) Wiec oczywiscie mam dodatkowe pytanie ;)

No wlasnie - ale domyslam sie, ze jest jakies 'okienko' kiedy moge zrobic zabieg na lisc zielony nie przeszkadzajac roslinie w zapadnieciu w sen? Jak to okienko wyliczyc? Czasowo czy bariera temperatury (nie wiem, np. 0st. w nocy i ponizej 12st w dzien) Bo wszedzie ostrzegaja przed nawozeniem azotem na jesien, nie chcialbym zrobic 'kuku' ;:185
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

O pisaniu na telefonie miałem siebie na myśli wolę klawiaturę standardową . Co do terminu to po zbiorach gdy liście są jeszcze zielone to termin gdy drzewo magazynuje drugi gdy liście zaczynają tracić kolor zielony to ten na rozpad liścia .
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Dzięki wielkie za wyjasnienie, zanotowane, bedzie wprowadzone.

Od wczoraj mam jeszcze wieksze cisnienie na edukacje w temacie pomologia, mianowicie bylem na festiwalu kwiatow w Skierniewicach i tam sie wystawialo jakies stowarzyszenie producentow jablek. Na stoisku w koszach mieli takie jablka jakich w zyciu w zadnym sklepie nie widzialem. Co prawda troche podejrzane to bylo jak zobaczylem w polowie wrzesnia kosz pieknie dojrzalych Golden Delicious, ale i tak bylem pod wrazeniem ;:oj
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

alfamixi pisze:Mocznik jesienią 5-7% i pryskać wszystko dokładnie, dwa razy, pierwszy jak jeszcze liście są zielone, drugi raz jak spadną, opryskać wszystko, nawet to co spadło .
50-70 g mocznika/1 litr wody
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p5323074
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Witam , a jest ryzyko że przypali mocznik jeśli poda się za wcześnie :roll: czy przypali tylko liście które i tak opadną a pąki się pożywią ;azotem;???
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”