Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy niecierpek nadaje sie do gruntu ?

Post »

Niecierpki lubią sadzenie na wszelkiego rodzaju lekkich podwyższeniach gruntu.Jednak nie może być zbyt sucho.Ja ostatnio sadzę w płytkich doniczkach z dużymi otworami (po chryzantemach) i wkopuję je w grunt.Zauważyłam, że im to służy, szczególnie pod podkrzesanym, świerkiem gdzie deszcz ich zbytnio nie zalewa, a ja wlewam wodę w te doniczki co drugi dzień.Trochę słońca mają rano.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6903
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czy niecierpek nadaje sie do gruntu ?

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia pochodzą z 4.10.2012r a zostały wykonane w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu.
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Czy niecierpek nadaje sie do gruntu ?

Post »

Witam wszystkich.Wyczytałam gdzieś że niecierpki lepiej kwitną właśnie w przyciasnych doniczkach.Ja też w maju kupiłam sobie pełny czerwono-biały niecierpek.Niestety nie dość że nie urósł ani na centymetr, to jeszcze nowe kwiaty zrobiły się całkowicie czerwone.Ukorzeniłam parę szczepek ale też kwiat czerwony.Dla tego planuje w następnym roku pobawić się z nasionami.Nawet już kupiłam mieszankę pełnokwiatowych. ;:109
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16109
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Czy niecierpek nadaje sie do gruntu ?

Post »

Czy ktoś może wie, czy w handlu są nasiona BIAŁYCH niecierpków? Spotykalam tylko mixy. Albo jednokolorowe czerwone lub różowe. A mnie właśnie zależy na białych. Kto widział?
Miałam swoje między innymi w donicy, ale nie pobrałam nasion, bo... nie mogłam ich znaleźć :roll:
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy niecierpek nadaje sie do gruntu ?

Post »

Nigdy nasion białych nie widziałam.W zeszłym roku kupiłam sadzonki, ale tworzyły bardzo mało nasion, zebrałam, bo sasiadka mnie męczyła.Nie wiem jednak czy były dojrzałe, a jeśli nawet to nie wiadomo czy będą białe, może sie pokrzyżowały.
Najłatwiej jednak chyba kupić sadzonki, choc białe Walleriana dość trudno trafić.
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Pelargonia - wysiew nasion

Post »

selli7 a jakie niecierpki wysiewasz?
mi się bardzo podobają waleriana..kwitły jak szalone, po prostu ogrom kwiatów w doniczce, ale za to u mnie pokochały je mszyce :?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3091
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Pelargonia - wysiew nasion

Post »

Ja polecam waleriana i karłową-świetne do skrzynek ,przy odrobinie nawozu fajnie je wypełniają.U mnie w postach są zdjęcia z wcześniejszych lat.
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Pelargonia - wysiew nasion

Post »

Madziu, a nie miałaś problemów z mszycami? u mnie jak już się pięknie zagęstniły moje niecierpki to zaczęła się walka :(
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pelargonia - wysiew nasion

Post »

Alenka pisze:selli7 a jakie niecierpki wysiewasz?
mi się bardzo podobają waleriana..kwitły jak szalone, po prostu ogrom kwiatów w doniczce, ale za to u mnie pokochały je mszyce :?
Wysiewam walleriana i sadzę w płytkich doniczkach wkopanych pos świerkiem gdzie nic oprócz barwinka tam nie rośnie.Te niecierpki zaś kwitną tam bardzo ładnie i deszcz ich nie niszczy, a troche słoneczka mają z boku.
Trochę sadziłam w donicach, ale szybko dopadały je jakieś szkodniki (chyba przędziorki, ale nie jestem pewna) powodujące skręcanie listków i karłowacenie.
Tych pod świerkiem na razie nie atakowały, nie wiem dlaczego tamte.
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Pelargonia - wysiew nasion

Post »

no właśnie mam ten sam problem z niecierpkami...w donicach zjadają je mszyce namiętnie, ledwo się kilka pojawi i nie zdążę nawet nic zrobić..plaga :( tak mi się podobają, ale chyba je sobie daruję w tym roku
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3091
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Pelargonia - wysiew nasion

Post »

Lekki oprysk i po kłopocie.Mimo wszystko niecierpki są warte uprawy.
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Pelargonia - wysiew nasion

Post »

u mnie opryski nie pomogły..to była ekspresowa inwazja :) na wszystkich innych roślinach zwalczałam z powodzeniem, a tu jakiś pech :?

słuchajcie, kiedy pelargonki już nie będą potrzebowały warunków szklarniowych? czyli będę mogła je luzem postawić przy starszakach (sadzonkach ) :lol:
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3091
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Pelargonia - wysiew nasion

Post »

U mnie niecierpki są bardzo żywotne ,jedynie co ich może pokonać to brak wody.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”