Lilie - uprawa - cz.3

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
moniczek
1000p
1000p
Posty: 1379
Od: 19 sie 2010, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

'Chengdu'
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mój ogród-czarujący...
Pozdrawiam Monika :)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Rozanka, jeżeli chodzi o tą pomarańczową to na pewno nie "Castello", ponieważ ona ma kropki w środku, a moja jest calutka pomarańczowa ani "Herklion", bo zupełnie jej nie przypomina. Galadriela, ta czerwona to najprawdopodobniej "Chengdu", którą pokazała moniczek :) Nadal nie wiem, jak nazywa się ta żółta, tyle tych żółtych odmian jest, że pewnie niemożliwe wydaje się jej zidentyfikowanie :(

Kolejna lilijka zakwitła i również prosiłbym o identyfikację :) W środku nie ma żadnych kropek:
Obrazek

Lada dzień zakwitną moje niskie orientalne, trochę pąki są poobijane przez ten grad, mam nadzieję, że dużego uszczerbku na kwiatach nie zobaczę:
Obrazek

Czy ktoś może mi podać link do jakiejś strony, gdzie jest sporo odmian? Był już nieraz podawany, ale nie potrafię go w czeluściach forum odnaleźć.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

patasko pisze:Galadriela, ta czerwona to najprawdopodobniej "Chengdu", którą pokazała moniczek :) Nadal nie wiem, jak nazywa się ta żółta, tyle tych żółtych odmian jest, że pewnie niemożliwe wydaje się jej zidentyfikowanie :(
Co do Twojej czerwonej może, choć na Twoim zdjęciu nie widziałam kropeczek które ma na zdjęciu "Chengdu", ale podejrzewam że lepiej znasz wygląd swojej lilii ode mnie :oops: . Co do żółtej, to odmian czysto żółtych wyglądających tak samo jest bardzo wiele, przykładowo moja Gironde ma identyczne kwiaty, ale wydaje mi się że będzie ze dwa razy od Twojej wyższa...
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Patasko, tak to jest z tymi jednokolorowymi bez cech szczególnych, bardzo ciężko o identyfikację. Też mam takich kilka i nic nie mogę wymyśleć. Najwięcej odmian opisanych jest w pierwszej części wątku liliowego http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=31&t=27693
Ta różowa to Vermeer, jakby miała kropki to Rosella`s Dream. :;230 Bardzo często sprzedawana odmiana zamiast tych, które faktycznie zamawiam. :(

Tomaszu, dziękuję za odwiedziny. ;:180

Monia, moja prośba do Ciebie ogromna. Możesz wstawiać troszkę mniejsze zdjęcia, otwierać mi się nie chcą, a przeboleć nie mogę, bo pokazujesz zawsze cudowności. ;:196
Awatar użytkownika
imer
1000p
1000p
Posty: 1430
Od: 29 lip 2011, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Moje pierwsze w życiu lilie (za rok będzie duuuużo więcej):

Azjatycka Detroit
Obrazek


Azjatycka Gironde
Obrazek

Białe NN z Biedronki, ktoś podpowie co to możne być?
Obrazek

Rosną jeszcze 2 orientalne, ale do kwitnienia daleko :(
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

imer pisze:Moje pierwsze w życiu lilie (za rok będzie duuuużo więcej):
:D Trudno się dziwić, tylko zabezpiecz przed gryzoniami, bo zamiast wielkiej radości będzie wielkie rozczarowanie (wiem coś o tym).

Detroit - piękna (nie poradzę, mam słabość do czerwonych lilii :oops: )

Gironde - obawiam się że to nie to, Gironde nie ma kropek... Może Romano?

Białe NN z Biedronki - Sancerre? Navona?
imer pisze:Rosną jeszcze 2 orientalne, ale do kwitnienia daleko :(
To raczej dobrze, u mnie już wszystko przekwitło :( .

Przy okazji zaczynam się zastanawiać, że na tempo rozwoju lilii ma wpływ temperatura podłoża, szybciej rozwijają się lilie rosnące w donicach (bo w doniczce ziemia się szybciej nagrzewa) niż te rosnące w gruncie :roll: , nie wiem czy dobrze kombinuję... :roll: ?
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
imer
1000p
1000p
Posty: 1430
Od: 29 lip 2011, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Jak na razie (tfu tfu) nornic u mnie nie ma.. oby jak najdłużej :)
Poza tym u mnie wzystko o 2-3 tygodnie opóźnione.

I Detroit i Gironde ze szkółki Kryszkiewicza (co prawda nie kupowane bezpośrednio u nich) możliwe że nie ta cebulka była w środku, ale i na zdjęciu na opakowaniu i na ich stronie ma takie delikatne kropeczki :

http://kryszkiewiczogrody.pl/foto,484_1

Obrazek

Z tych białych to chyba bardziej podobna do Sancerre jak porównałem zdjęcia w necie ma bardziej obłe płatki, podobnie jak moja nn, niż Navona, która ma bardziej ostre.


A orientalne, które rosną to Farolito i Casa Blanca.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Ja moją Gironde kupowałam w sklepie firmowym centrali nasiennej PNOSu, i ani na zdjęciu ani na mojej lilii kropek nie ma :? ciekawe kto ma racje ? :? :shock: .
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Już myślałem, że moja żółta to "gironde", ale moja ma żółtawy czubek słupka, a "gironde" czerwony :(
Galadriela, oto moja czerwona w pełnej okazałości i jak widać ma kropeczki :) Niestety na zdjęciu troszkę bledsza:
Obrazek

Rozanka, tak, to "vermeer", dzięki :)
MATEUSZ1
100p
100p
Posty: 130
Od: 18 wrz 2011, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: na południe od Radomia

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Znowu Was będę męczył co to za odmiana? W ogóle to tygrysia czy ta taka leichtlini? Jakieś duże kwiaty ma jak na tygrysią. Przynajmniej w porównaniu do tej co widać w tle.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Mateusz
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

patasko - faktycznie - teraz widzę kropeczki (bardzo zgrabne z resztą :D )

MATEUSZ1 - to jest lilia azjatycka (coś podobnego widziałam pod nazwą "tiger yellow"), charakterystyczne dla lilii tygrysiej są cebulki powietrzne w kątach liści na łodydze. Prawdopodobnie nazwa odmiany ma w sobie coś z "tygrysiości" i stąd sprzedawca wysnuł błędne wnioski, bo turbanowy kształt kwiatów jest także cechą lilii tygrysiej ...
Im głębiej w wnikam w tematykę nazewnictwa lilii tym bardziej zgadzam się z tym co napisał parę stron temu mirzan, czyli że w nazewnictwie lilii jest potworny bałagan. Nawet przy porównaniu ofert w różnych sklepach internetowych widać że lilia tej samej odmiany (mimo nie zmienienia nawet nazwy odmiany) bywa określona równolegle jako azjatycka, LA, OT (!), i teraz biedny laiku bądź tu mądry... :?
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
MATEUSZ1
100p
100p
Posty: 130
Od: 18 wrz 2011, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: na południe od Radomia

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Ma duże cebulki w kątach liści.
Pozdrawiam, Mateusz
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

To ja ślepa jestem - nie widzę :? ;:223
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”