Mój pierwszy storczyk, phalaenopsis

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mamba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 25 cze 2008, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wcześniej nic nie napisałam to może teraz coś dodam w sprawie złamanego pędu. Też miałam kiedyś taką sytuację, że nadłamał się pęd ( pod ciężarem kwiatów). Zakleiłam uszkodzone miejsce plastrem opatrunkowym i dodatkowo obwiązałam drucikiem, takim jakimi często mocowane są pędy do padpórek. Storczyk rósł i kwitł normalnie, a po jakimś czasie z oczka nad nadłamanym pędem wyrosło mi keiki. ;:113
Awatar użytkownika
miaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1498
Od: 12 lut 2008, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Dziękuję za rady i podsunięcie pomysłu :D z czasem na pewno coś przy nim "wykombinuję" :wink:
Awatar użytkownika
miaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1498
Od: 12 lut 2008, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Chciałam Wam jeszcze pokazać co słychać u moich storczyków "kieleckich" :D

Phalaenopsis - seledynowy >>> przekwitł, na razie odpoczywa, ale zamierza chyba przedłużać pędy :lol:

Obrazek

Phalaenopsis - pomarańczowy ( "dzikusek" :lol: ) z peloric'em pokazał po 6 nowych pędów z uśpionych oczek :)

pierwszy pęd:
Obrazek
i drugi:
Obrazek

Phalaenopsis - biały pokazał 2 pędy z uśpionych oczek, ale zauważyłam na nim wełnowce :? (obok fotka kwitnącego -dla przypomnienia)

Obrazek Obrazek

Miltassia wypuściła 2 "cosie" >>> co to jest ( listki czy pęd ) nie mam pojęcia :?: :?: :?:

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jeanne
1000p
1000p
Posty: 2308
Od: 21 gru 2007, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dorotko sześć pędów z uśpionych oczek :shock: :shock: :shock: niesamowite :!: to będzie widok jak wypuszczą po kilka pączków, drzewko :lol:
Co do Miltassi to wydaje mi się że to nowe przyrosty :wink:
Pozdrawiam, Asia
Moje storczyki
Awatar użytkownika
miaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1498
Od: 12 lut 2008, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Asiu ja też byłam zaskoczona ( mile :lol: ) tym bardziej , że to mój ulubiony phalaenopsis :twisted: można powiedzieć faworyt :wink:
A z Miltassią - czy nowe przyrosty czy pędziki równie mnie ucieszą :lol: bo widzę, że skoro coś się tam dzieje to znaczy nie jest jej tak źle u mnie :wink: a to moja pierwsza roslinka z rodzaju "cambriowatych" :D
Awatar użytkownika
Mamba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 25 cze 2008, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Pięknie rozrastają Ci się pędy :D zazdroszczę tych bocznych, bo u mnie jakoś niezbyt chętnie i nie tak obficie się rozgałęziają.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11980
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

dużo odgałęzień puszcza ten Phal. ten biały śliczny. a Miltassia puszcza wg mnie przyrosty.
Awatar użytkownika
menia
500p
500p
Posty: 778
Od: 30 lip 2008, o 21:36
Lokalizacja: MAKÓW MAZ

Post »

Miaaa mam pytanko. Co robisz, jak często namaczasz Miltassie, że ma takie jędrne bulwy. U moich cambriowatych bulwy po jakimś czasie się marszczą,co robię źle?
Awatar użytkownika
miaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1498
Od: 12 lut 2008, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Meniu staram się ja namaczać raz w tygodniu, a nawet ostatnio częściej :D oprócz tego doniczka stoi na podstawce u mieszczonej na płaskim talerzu z wodą:) w ogóle mam ją od niedawna tak więc nie mam pojęcia czy to moja zasługa :wink: na razie eksperymentuję z nią :twisted:
Awatar użytkownika
menia
500p
500p
Posty: 778
Od: 30 lip 2008, o 21:36
Lokalizacja: MAKÓW MAZ

Post »

Dziękuję miaaa za odpowiedź. Moja cambria stoi na podstawce,która stoi na drukiej podstawce i w tej drugiej jest woda z karemzytem. Może będzie dobrze.:)
Awatar użytkownika
ada.kj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5076
Od: 2 gru 2008, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dorociu. Odwiedziłam Twoją stronkę i jestem pod wrażeniem :lol: . Jak dotąd mam 5 falków, z których każdy już powtórzył co najmniej raz kwitnienie, 2 wypuściły keiki, które obecnie ukorzeniam. Ale ani wcale specjalnie o nie nie dbałam - raz w tygodniu podlewam odstaną wodą kranówką, w której jest zawsze nawóz w stężeniu jak w przepisie, ale dopiero jak przeczytałam Twój wątek stwierdziłam, że chyba żle robię, gdyż takich efektów jak Twoje nie mam. Niektóre wypuszczają kwiat od dołu, niektóre z pączka uśpionego poniżej cięcia. Proszę, wytłumacz mi jeszcze raz jak podlewasz, jak często, jakie nawożenie, czy istotna jest firma z której jest nawóz? Co to znaczy kąpiesz korzenie? Jak to praktycznie robisz. Na jakim oknie trzymasz swoje storczyki /chodzi o strony świata/? Ja dysponuję do storczyków tylko oknem północnym, gdzie latem słoneczko trochę zagląda. W pokoju jest około 19-20 stopni. Pod częścią okna jest kaloryfer. Po przeczytaniu Twojego wątku i innych czuję, że potwierdza się, że jak człowiek wejdzie na forum to staje się maniakiem roślin. Każdą roślinkę chciałabym mieć i każdej bym chciała rozwijać hodowlę, ale gdzie to trzymać??? Parapety i pokoje nie są z gumy. Ale ze storczyków na pewno nie zrezygnuję. Życzę dalszych sukcesów falkowo-storczykowych
Co my wiemy to tylko kropelka. Czego nie wiemy to cały ocean.
Pozdrawiam cieplutko Ada vel Krysia
Księżycowe rabatki u Adki adolinki
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Dorotko, aż mnie zatkało jak zobaczyłam co się u Ciebie dzieje i ile czeka cię pieknych kwitnień, gratuluję dobrej ręki i odpowiedniej opieki. Czekam na fotki.

Pozdrawiam :P
Awatar użytkownika
miaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1498
Od: 12 lut 2008, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Meniu u mnie jest identycznie :D tylko bez keramzytu ( bo w Kielcach nie miałam i stad tak ) :D

Ada bardzo mi miło gościć Cie w moim storczykowym wątku :D Powiem Ci, że storczykami zajmuję się króciutko, bo od marca tego roku, w sumie to eksperymentuje z uprawą, bardzo dużo dowiedziałam się tu na forum :)
No więc tak :
Co do podlewania:
Większość falenopsisów podlewam obecnie raz na 2 tygodnie, ale znowu nie wszystkie- niektóre mają luźniejsze podłoże i potrzebują podlania co tydzień :wink: ( a w lato wiadomo - częściej) po prostu obserwuję kolor korzonków - gdy są srebrne- to dla mnie znak, że juz można podlać :) gdy zielone- jeszcze poczekać . Mam taki "storczykowy kapownik" w którym zapisuję kiedy którego podlałam :twisted: Korzenie kąpię w ten sposób, że wstawiam doniczkę do miseczki, od góry nalewam wody ( uważając, by woda nie dostała się do stożka wzrostu) - około 0,5 litra ( z czego połowa to woda destylowana a połowa - kranówka ), zostawiam tak naokoło 15 min, po czym jeszcze raz przelewam storczyka wodą ( tą w której stał) >>> czekam aż woda odcieknie i gotowe.
Co do nawożenia:
Nawożę storczyki 3 razy na 4 podlewania ( co czwarte podlewanie - czysta woda) - stosuję dawkę o 4 razy mniejszą niż podana na opakowaniu .Myślę, że firma nie jest tu istotna - ja stosuję nawóz z florovitu i jak na razie jestem z niego zadowolona :P
Co do miejsca:
Storczyki trzymam większości na ławie oddalonej o około metra od okna południowo-zachodniego i kilka roślinek na oknie południowo- wschodnim :wink:

A co do forum to prawda ;:112 ja już padłam "ofiarą" kaktusów, storczyków innych kwiatów domowych a do tego dochodzi ogródek ( w którym można sobie pozwolić na nieco większe szaleństwo) :lol: Ja również życzę samych storczykowych sukcesów :D i zapraszam kiedy tylko masz ochotę :wink:

Reniu dziękuję za miłe słowa ;:196 Fotki na pewno pokażę :D

Pozdrawiam cieplutko ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”