Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1442
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

Czy można przesadzić lilie azjatyckie i orientalne ,które już są kilka cm nad ziemią,rosły w tym samym miejscu już kilka lat... Przegapiłam odpowiedni moment jesienią a chciałabym zmienić im miejsce, by ładniej się komponowały. I tu mam obawy czy im nie zaszkodzę, czy jeśli to zrobię to zakwitną tego lata, bo wielka szkoda by stało się inaczej.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas przesadzania uszkodzisz korzenie (na pewno), cebule (prawdopodobnie), łodygi (ewentualnie) :? A na pewno te lilie, które uda Ci się przesadzić będą słabiej kwitły. Pamiętaj też, że niektóre lilie mają kurczliwe korzenie, które potrafią wciągnąć cebulę głębiej niż rosła.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9817
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - uprawa

Post »

W całym ogrodzie wychodzą lilie! Zaczęły siewki, które były płycej, na cebule jeszcze czas. Nie mogę się doczekać kwiatów! Zwłaszcza, że nie wiem naprawdę co wyrośnie z małych cebulek - siewek!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
mirzan
---
Posty: 4278
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jezeli masz na myśli młode cebulki przybyszowe,to wyrośnie to samo co rośliny
rodzicielskie.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9817
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - uprawa

Post »

Nie wiem co to było, bo na liliach sie nie znam. Dostałam woreczek małych cebulek, pochodziły od hodowcy lilii. Skapnęło mi się po wizycie forumowiczów na plantacji, bo plantator rozdawał za darmo! :-)
A nie wiem co wyrosnie, bo to taki "mix" był ;-)
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Edyś
500p
500p
Posty: 706
Od: 28 cze 2008, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie - uprawa

Post »

takasobie pisze:W całym ogrodzie wychodzą lilie! Zaczęły siewki, które były płycej, na cebule jeszcze czas. Nie mogę się doczekać kwiatów! Zwłaszcza, że nie wiem naprawdę co wyrośnie z małych cebulek - siewek!
Ja za radą MariiTeresy rozsadziłam te maluchy, wyszło z 5 cebul 40 nowych i po przesadzeniu rosną jak oszalałe. Zapraszam na mój balkon.
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1442
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas przesadzania uszkodzisz korzenie (na pewno), cebule (prawdopodobnie), łodygi (ewentualnie) :? A na pewno te lilie, które uda Ci się przesadzić będą słabiej kwitły. Pamiętaj też, że niektóre lilie mają kurczliwe korzenie, które potrafią wciągnąć cebulę głębiej niż rosła.[/quote]


Zanna myślałam również o tym aby nie uszkodzić cebul i korzeni, w planie miałam przesadzać z dość dużą bryłą korzeniową tylko jak podglądnąć w którym miejscu ona się znajduje :roll: , zdecydowanie lepiej i bezpieczniej taki zabieg robić jesienią więc chyba się wstrzymam bo żal byłoby mi takie cudeńko zmarnować

Obrazek
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Lilie - uprawa

Post »

Nie wiem czy to pytanie padło już ,jeśi tak to bardzo przepraszam za ,,dubel..ale czy zostawić maleńkie przybyszowe cebulki ,czy lepiej je wykopać i posadzić w innym miejscu,a tylko zostawić jedną cebulę ,,matkę,,?Tak sobie myślę ,ze chyba te małe odrosty trochę osłabiają kwitnienie dużej cebuli.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lilie mam w donicach, jeżeli się trafi masa cebulek to oczywiście,że rozsadzam, zanim rozpoczną wegetację, bo nawet by nie miały miejsca na powiększenie rozmiarów, a tak to szybciej mam sporą cebule zdolną do kwitnienia. Podobnie postępuję z siewkami z nasion, bo wysiewam do skrzynek dosyć gęsto.
Oczywiście każdy może robić jak uważa i samodzielnie nabierać doświadczenia w tym temacie :wink:
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
gosia38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

Mam pytanie , kupiłam lilie w sklepie na sztuki ,dość duże cebule . Było jeszcze wcześnie na wysadzenie cebul więc poleżały trochę w piwnicy. Przed wysadzeniem zauważyłam że mają na sobie zielonkawe plamy , myślę że to grzyb,mimo to wysadziłam licząc że w ziemi dojdzie do siebie .Dziś z ciekawości zajrzałam pod cebulki i niestety nic się nie zmieniło , nie wykształcone korzenie mimo że cebula rośnie w górę.Chciałabym zniszczyć grzyba i pomyślałam o roztworze fioletu gencjanowego ale nie wiem czy to wystarczy.Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam! Małgosia.
mirzan
---
Posty: 4278
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Podlej nadmanganianem potasowym,fiolet nie wiadomo co zrobi.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Te plamy na cebulach to bardziej niebiesko-zielone czy szare?
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
dawidbanan
---
Posty: 7590
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Moja Lilia 'Royal Sunset' w ogrodzie ma już pąki :)
Oczywiście była pędzona w domu, ale od miesiąca jest w ogrodzie...
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”