Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
kubaborowy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2009, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

W tym zilustrowanym zdjęciem drzrewku chyba 2 letnie nie ma za bardzo co ciąć , jedynie sprawdzić czy nie ma pozasychanych gałązek, ewentualnie skrócić wierzchołki pędów o kilka centymetrów aby drzrewko zmężniało i utrzymało po przerwaniu zawiązków ok 3-4 dorodne brzoskwinie
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Mój mąż, który tnie nasze brzoskwinie stwierdził, że obciąłby 2/3 długości gałązek bocznych, pozostawiając 1/3 każdej, a na pewno będą jeszcze do usunięcia jakieś uschnięte. Jak się drzewko wzmocni i wyrosną młode grube pędy to przyszłej wiosny zacznie się formowanie drzewka. Przycięcie sprowokuje drzewo do puszczenia silniejszych pędów.

Przykładowa brzoskwinia przycinana przez męża:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a&start=42

Po posadzeniu uschła i odbiła trzema pędami nad szczepieniem - zostawiliśmy takie potrójne drzewko :wink:
Na zdjęciu wiosennym widać kwitnącą brzoskwinię niedługo po przycięciu "na owoc". Nigdy nie obrywamy zawiązków - dobrze przycięta nie wymaga tego (nadmiar kwiatów usuwany jest przy cięciu i brzoskwinie owocują blisko grubych gałęzi (nie na końcu smętnie zwisających gałązek). Z tej brzoskwini były 3 skrzynie owoców (takie duże na ziemniaki).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2269
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Dziękuję serdecznie za rady.
Jak tylko przestanie padać to biorę się za cięcie, przytnę wszystko o 2/3 długości.
Zastanawia mnie tylko, czy na brzoskwini nie trzeba zostawić przewodnika i czy nie usunąć całkowicie kilku najniższych gałązek?
Pozdrawiam, Jacek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Na usuwanie dolnych gałązek masz czas, możesz na nich doczekać się owoców w kolejnym roku.
Drzewo brzoskwini można formować na różne sposoby - jest bardzo "cierpliwe".
W zależności od tego gdzie wypuści silniejsze pędy, tak się ja uformuje w przyszłym roku, pamiętając o pewnej symetrii. Jak widać na zdjęciu moja ma króciutki pień i się rozgałęzia. Inna brzoskwinia ma pionowy pień do wysokości ok. 2 m i bardzo regularne ramiona w bok. Trzecia ma pień ok. 1 m i wtedy kilka ramion (bez przewodnika).
Ważne aby następnej wiosny w fazie wybarwionego pąka zostawić kilka grubszych dłuższych gałązek idących we właściwym kierunku (można je trochę rozgiąć i nakierować) , a wiotkie przyciąć krótko "na owoc" zostawiając 1/3 gałązki (ale aby jakieś kwiatki ocalały).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2269
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Co fachowiec, to fachowiec ;:180
Te kilka zdań wyjaśniło mi o wiele więcej, niż nie jedno opracowanie na temat cięcia.
Ślicznie dziękuję :wit
Pozdrawiam, Jacek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Jeśli zostawi się dłuższą gałązkę obsypaną kwiatami, to zawiąże owoce i rozgałęzi się blisko końca, kwiatki na początku zostaną zmarnowane - w ten sposób drzewo w kilka lat rozrasta się na szerokość i owocuje coraz dalej od pnia na wiotkich gałęziach.
Jeśli dodatkowo dużo zawiąże owoców, to są drobne i niesmaczne.
Przycinając krótko gałązki, "trzymamy" owocowanie blisko pnia i grubych gałęzi i kontrolujemy owocowanie.
Gałęzie dobre do budowy konstrukcji drzewa muszą być grubsze i mają takie trójki pączków wyrastające z jednego miejsca - dwa kwiatowe i w środku liściowy.

Jeśli czujesz uprawę winorośli to jest analogia - brzoskwinie też owocują na jednorocznych pędach/gałązkach i tak jak winogrona uciekają z owocowaniem daleko od miejsca początkowego. Trzeba ciąć. Cięcie w fazie wybarwionego pąka daje największe szanse pogodzenia utrzymania jak najmniejszego drzewa z jak największą rozsądną ilością wyrośniętych owoców.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Idąc po tropie winorośli i cięcia ,to za chwilę brzoskwinia będzie do nieba :-)
Co roku z pędów przyciętych na 8-10 trójek na końcu gałęzi będą wypuszczać nowe silne pędy i tak w nieskończoność.
U mnie tak się właśnie stało i nie mogę się zdecydować co dalej.Najładniejsze gałązki i pąki są na końcach starych konarów.
Jak przestanie wiać i walić śniegiem to zrobię zdjęcia ,bo nie mogę podjąć trafnej decyzji.
A co z pąkami 1kwiatowy+ 1 liściowy?
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Ja tnąc tuż przed kwitnieniem mam zawsze obawy, czy te przycięte gałązki nie stracą pozostałych na nich kwiatków. Boję się, że jak ciachnę gałązkę, to pozostałe tam kwiatki się osypią.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Bez obaw tnij
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

cewe pisze:Idąc po tropie winorośli i cięcia ,to za chwilę brzoskwinia będzie do nieba :-)
Co roku z pędów przyciętych na 8-10 trójek na końcu gałęzi będą wypuszczać nowe silne pędy i tak w nieskończoność.
U mnie tak się właśnie stało i nie mogę się zdecydować co dalej.Najładniejsze gałązki i pąki są na końcach starych konarów.
Jak przestanie wiać i walić śniegiem to zrobię zdjęcia ,bo nie mogę podjąć trafnej decyzji.
A co z pąkami 1kwiatowy+ 1 liściowy?
Znalazłam w moich zasobach pewien cytat dla Ciebie:

Cięcie uformowanych koron brzoskwiń polega na ich ciągłym odmładzaniu i pobudzaniu
do wzrostu, a także na ograniczaniu nadmiernego owocowania. W tym celu pędy drobne,
cienkie (grubości słomki) skraca się wiosną do 2 pąków lub wycina zupełnie. Pędy
mocniejsze, lecz cieńsze od ołówka skraca się do 5-6 pąków. Pędy grube jak ołówek lub
jeszcze grubsze skraca się do 8-10 pąków. Wycina się zupełnie pędy martwe, chorei stare.
Skraca się gałęzie lub wycina je zupełnie zastępując je młodymi przyrostami.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Problem w tym,że zostały przycięte gałęzie korony,by odmłodzić i pobudzić do puszczenia świeżynki niżej,ale najmocniejsze wybiły na samych końcach głównych konarów i znów ucieka w górę. I co w tym temacie zrobić?
Na końcach po 3-4 młode pędy wielkości damskiego małego palca,a poniżej już dużo gorzej.
Myślę połowę drzewa jednak dość radykalnie przyciąć teraz,obniżając o 1/3,a resztę pomimo wysokości na owoc ciąć,a w następnym roku lub w sierpniu potraktować odważnie ją sekatorem.W ten sposób jednak coś owoców może będzie,bo zawiązują się ładne kwiatki,tylko,że sypie ciągle śnieg,a od dzisiaj planowane nocne przymrozki.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2269
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Szanso, czy mogłabyś zerknąć, czy wystarczająco przyciąłem te brzoskwinie, czy też trzeba poprawić?
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Jacek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Bioy1
Myślę, ze może zostać.
Jeśli te grubsze gałązki są na odpowiedniej dla Ciebie wysokości* i posłużą do formowania drzewa, spróbuj je już poodginać w kierunku poziomu.
W kolejnym roku tnij później - w fazie wybarwionego pąka - zbyt szybkie przycinanie może pobudzić do szybszego rozwijania się i w efekcie do zmarznięcia.


*Nie podałeś wymiarów i na zdjęciu może być mylne poczucie wysokości/proporcji drzewka.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”