Podłoże do nasion,sadzonek cz.1

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4339
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

BozenkaA pisze:
Pomyślałam, że obok takiego 1-gronowego pomidorka, mogę posadzić od razu drugi krzak. W ten sposób ekonomiczniej wykorzystam miejsce i paliki.
Ja napisałam do Bożenki w tej sprawie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7739
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Bożenko, w 2011 roku miałam taki wypadek; na megagronie usiadł szpak i nadłamał łodygę. Zabandażowałam folią aluminiową, unieruchomiłam łodygę by się nie chwiała i czekałam by się to złamanie zrosło.
Obrazek

Po dziesięciu, no może kilkunastu dniach, zauważyłam, że cóś ten "bandaż" sie jakby rozluznił, odwinęłam a tam wiązka korzonków!! Odcięłam delikatnie w miejscu złamania, usunęłam dwa najniżej położone liście i rozwijające się już grono kwiatowe i wsadziłam przy tym samym paliku.
Obcięta łodyga wypuściła boczny pęd i takim to sposobem przy jednym paliku rosły sobie dwa megagrony.
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2598
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

BożenkoA
Ja już gdzieś pisałam.W tamtym roku niechcący złamałam pomidorka nr 153/Kozuli.Miał wtedy tylko jedno grono chyba z 4 owocami.Faktycznie jako pierwszy z wszystkich zaczął dojrzewać z tym,że stopniowo,po kolei jak dorastały owoce.Niestety były tylko te 4.Nie wypuścił żadnego wilka.Pozostał taki do końca.Nie wiem czy warto przeprowadzać takie eksperymenty.Chyba,że masz dużo ziemi.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Maraga pisze:Nie wiem czy warto przeprowadzać takie eksperymenty.Chyba,że masz dużo ziemi.
Jeśli są tu tacy, którzy sadzą po 100 krzaków z nasion z akcji, to cóż to jest np 10 krzaków ogłowić. Żadna strata a jaka satysfakcja z wcześniejszych zbiorów :!: Pewno, że nie opłaca się tego robić z jakąś kurduplowatą koktajlówką ale z pomidorem dużym , mięsistym typu befsztyk . Sam to spróbuje na swoim malinowym gigancie albo którymś z 37-ek.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Może wiecie, w którym z sieciowych marketów można kupić torf wysoki odkwaszony? W Praktikerze nie ma. I jeszcze jedno pytanie. Przeglądałem trochę internet i zauważyłem, że w zależności od producenta torfy wysokie odkwaszone mogą trochę różnić się kwasowością. Jaka jest optymalna pod pomidory i paprykę?
Pozdrawiam
Adam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

ABan pisze:Jaka jest optymalna pod pomidory i paprykę?
Dowcip polega na tym, że papryka potrzebuje ciut wyższego pH podłoża. Ten np.nadaje się typowo do pomidorów

Obrazek

i taki też kupuję w SM " Majster " .pH 5,5-6,5

Ten zaś:
Obrazek

byłby pod papryke bardziej odpowiedni. Ma wyższe pH do 7,5

Ale to wszystko teoretycznie. Praktycznie bowiem w większości uprawiamy rozsady w domu a tam w kranach mamy wodę twardą w której jest wapień. Zatem w torfie o pH 5,5-6,5 papryce też będzie dobrze, bo w mig podniesiemy w podłożu pH podlewając tą paprykę swoja twardą wodą. A jak się praktycznie przekonać czy nasza woda jest twarda ?
Spojrzeć w czajnik albo na grzałkę elektrycznego czajnika. Po twardej wodzie będzie w nim białawy osad.
Pabblo_Pl

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

ABan pisze:Może wiecie, w którym z sieciowych marketów można kupić torf wysoki odkwaszony? W Praktikerze nie ma. I jeszcze jedno pytanie. Przeglądałem trochę internet i zauważyłem, że w zależności od producenta torfy wysokie odkwaszone mogą trochę różnić się kwasowością. Jaka jest optymalna pod pomidory i paprykę?
W Castoramie Łódź jest na pewno torf odkwaszony pH 7,5 badane w wodzie co na prawdę daję około 6,5..


Pozdrawiam
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Dzisiaj kupiłem podłoże do wysiewów Substrala - 9,50 zł za 20 litrów (w Leroy Merlin)
Skład: torf wysoki, torf niski, biokompost, krzemionka, pH w h20: 5,7-6,2.
Mam nadzieję, że pomidory będą szły jak burza... :tan
Macie jakieś doświadczenie z tym podłożem?
Pabblo_Pl

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Tak koledzy i koleżanki miały w zeszłym roku..

Większość siewek nie do uratowania przez to podłoże..

Tak że leć szybko i oddaj bo potem już nie będziesz taki hura :tan :tan :;230 :;230

I wcale nie żartuje bo pójdą jak burza ale do kosza;d
pomidorzanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 4697
Od: 26 cze 2012, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Pablo zgadza się.

Oprócz tego podłoże do wysiewów i pikowania KRONEN, które zawsze było przecudowne

w tym roku posiada w sobie gratis---ZIEMIÓRKĘ wszakże niemiecką, ale równie obrzydliwą.

Próbuję się tego pozbyć z siewek już parę dni,

nie nabierajcie się na to że było super, niestety już nie jest.
Pozdrawiam, Agata.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Najpewniejszy jest torf odkwaszony :wink:
Z gotowymi podłożami bywa różnie, do produkcji oprócz torfu, używają różnych wynalazków, np szlam ze stawów.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

Przemek, w dodatku bardzo drogie to podłoże. Ono takie zbite w grudy jest.
To po 7 zeta za 20 l w zwykłym ogrodniczym dostaniesz mięciutkie Hollas z Pasłęka.
W mojej Casto jeszcze resztki torfu z zeszłego roku.
przemek-g
100p
100p
Posty: 137
Od: 6 paź 2009, o 16:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże do wysiewów

Post »

GRANIA, no właśnie nie jest zbite w grudy - jest takie miękkie i włókniste jeśli można to tak nazwać

No dobra... Dzisiaj zwrócę do sklepu... :(
To ja już nie wiem co zrobić żeby mieć dobrą ziemię do rozsady pomidorów... Wszędzie jest tylko uniwersalna do kwiatów i inne kwiatowe (do palm, do kaktusów itp) i nic innego. Przez internet ziemię kupować?
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”