Ochrona jabłoni przed patogenami 2015

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Jaki wysiłek łapiesz za przewodnik i do góry nic trudnego tyko poćwiczyć trzeba ;:306
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

:wit
Zebrałam dziś ostatnie jabłka i w ruch poszedł opryskiwacz z mocznikiem. To był chyba ostatni dzwonek

Obrazek
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Chyba tak zielony liść jeszcze coś pociągnie azotu żółty , chory zostanie szybciej zneutralizowany. U mnie też koniec zbiorów jeszcze jeden niecały dzień resztek przemysłu i przygotowanie do zimy . U mnie zacznie się usuwanie części plantacji tak że pewnie ze dwa tygodnie w sadzie jeszcze się zejdzie . A co do jabłuszek życzę smacznego :wit
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Witam, czy ma ktoś może jakiś sprawdzony (nie chemiczny) sposób na brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych na jabłoniach? W tym roku dała się szczególnie mi we znaki na James Grieve i Ligol :/. Podejrzewam że pośrednią przyczyna były chrząszcze ryjkowce które nagryzają zawiązki :/ Myślałem o opryskach wywarem z chrzanu podczas kwitnienia (boję się tylko czy nie odstraszę zapylaczy) i o opryskach wrotyczem zawiązków żeby zniechęcić chrząszcze do nadgryzania....

Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21899
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Przypominam niektórym a może wszystkim Państwu biorącym udzial w dyskusji nie na temat,że jest to wątek merytoryczny.
Jak wynika z jego ulokowania oraz tytułu dot. ochrony jabłoni.
Proszę więc uprzejmie powrócić do dyskusji merytorycznych i nie zaśmiecać forum postami nie na temat.
Sprzątanie leży w gestii administracji i jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego ,
zapraszamy do przypomnienia sobie regulaminu naszego forum
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

NOWY 83 pisze:Ta zaznaczona na czerwono , ta na zielono jest w tym samym wieku . Są to odmiany stare typu malinówka itp. z około 50 drzewek właśnie to się ociąga od początku .Może coś poradzisz.

Obrazek Obrazek
Się okazało że wina tkwiła w korzeniach , stare obumarły a młode były za słabe żeby dorównać rówieśnikom być może podmarzły .
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

darendarski- Adam chyba nie odpowie, więc może ja coś...
U mnie był spory problem z brunatną zgnilizną i parchem, w tym roku stosowałam Octan Wapnia wg przepisu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=52707
Nie jestem pewna czy jest to działanie OW czy innych czynników ale parch ograniczony w około 90% a owoców z objawami brunatnej było tylko kilka (mam 4 duże jabłonie).
W zeszłym roku o tej porze siedziałam na drabinie i ściągałam mnóstwo mumii- chyba więcej niż owoców- a w tym roku drzewa są czyste.
W następnym sezonie także będę stosowała OW i będę mogła lepiej ocenić, czy to pomogło w ograniczeniu brunatnej zgnilizny.
Mam nadzieję, że Adam wróci i znów pomoże nam w tej trudnej walce :roll:
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Dzięki za odpowiedź, rozumiem że opryski OW robiłaś w czasie kwitnienia ? Nie odstraszało to pszczół ? Boję się opryskać czymś co zniechęci zapylacze do kwiatów ....
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ochrona jabłoni 2015

Post »

Opryski robiłam regularnie od wiosny do czerwca. Nie zauważyłam, żeby zapylaczy było przez to mniej. Owoców miałam w tym roku zatrzęsienie więc wnioskuję, że pszczoły i inne "bzyki" nie przejmowały się OW. Ten preparat stosowałam także na śliwie i tu doskonale podział na mączlika i mszycę.
Zaletą jest jeszcze cena- ocet robię w tym roku z własnych owoców a kredę kupiłam w budowlanym za grosze ;:215

Ach, przypomniało mi się- do OW dodawałam co jakiś czas aspirynę ale to już bardziej chemiczny związek
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”