Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
gosia38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

MariaTeresa pisze:Te plamy na cebulach to bardziej niebiesko-zielone czy szare?
Plamy na cebulkach są niebiesko-zielone i niektóre płatki podgniwają.Miałam w domu silit obsypałam cebulki i posadziłam nie wiem czy dobrze zrobiłam i nie zaszkodziłam .
Pozdrawiam! Małgosia.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Co nas nie zabije to wzmocni :wink:
Niebiesko- zielony nalot wskazuje na penicyliozę, dla lilii nie jest zabójcza tj. dla tulipanów czy hiacyntów, może wystarczyłoby tylko ściągnąć chore łuski albo zastosować Kaptan, a tak to się okaże czy eksperyment udany...ale nie jestem przeciwko eksperymentowaniu :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
mirzan
---
Posty: 4278
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Przyjdą dżdżownice i posprzątają to co zgniło,zdrowe zostanie.
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

No to mnie pocieszyliście. Moje cebule też niektóre miały takie plamy. Poobrywałam co się dało i wsadziłam do ziemi. Przecież nie będę wyrzucać :wink: .
Agata
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Lilie - uprawa

Post »

Obrazek Obrazek Oto moje lilie, bez nazwy :roll: Dostałam mix od bratA 3 lata temu. W tym roku je rozsadziłam. Niestety nie są w doniczkach, a dopiero teraz przygotowuję trawnik i myślę nad miejscem dla nich. Czy to prawda, że nie można przesadzać lilii częściej niż 3 lata? Mam razem ok 30cebulek i na razie rosną razem(ok 6 odmian). Ale w przyszłym roku chciała bym je jakos z sensem ulokować. aha- przekopując trawnik zauważyłam dużą ilość jakby larw takich białych. Dużych i malutkich, z brązowymi łepkami. Czy to są szkodniki? W zeszłym roku część liści lilii została objedzona przez jakieś paskudztwo. Kręcą sie przy nich takie czerwono-czarne robale... Co to jest i jak się ich pozbyć?
gosia38
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

MariaTeresa pisze:
gosia38 pisze:
MariaTeresa pisze:Te plamy na cebulach to bardziej niebiesko-zielone czy szare?
Plamy na cebulkach są niebiesko-zielone i niektóre płatki podgniwają.Miałam w domu silit obsypałam cebulki i posadziłam nie wiem czy dobrze zrobiłam i nie zaszkodziłam .
Co nas nie zabije to wzmocni :wink:
Niebiesko- zielony nalot wskazuje na penicyliozę, dla lilii nie jest zabójcza tj. dla tulipanów czy hiacyntów, może wystarczyłoby tylko ściągnąć chore łuski albo zastosować Kaptan, a tak to się okaże czy eksperyment udany...ale nie jestem przeciwko eksperymentowaniu :)
Bardzo dziękuję za porady masz super podejście do sprawy. Jeżeli eksperyment będzie udany dam znać.W sobotę kupiłam kilka kolejnych ale zwracałam uwagę na korzenie i jakość cebul efekty obejżymy latem.
Pozdrawiam! Małgosia.
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Lilie - uprawa

Post »

Mena odpowiadam:
1. lilia na pierwszym zdjęciu to lilia orientalna Muscadet- biała czerwono nakrapiana
Na drugim zdjęciu lilia jest dla mnie nierozpoznawalna, może jakby zdjęcie było większe i dokładniejsze?
2.Nie prawda . Lilie jeśli trzeba można przesadzać częściej.Wyjątek stanowią lilie martagon, które nie znoszą przesadzania.Lilie trumpety lepiej zostawiać na miejscu , bo dopiero po 3 latach cebula nabiera odpowiedniej wielkości i ukazują całą swoje piękno.
Generalnie zasada jest taka ze jak kwiaty zaczynają drobnieć z powodu nadmiary cebul przybyszowych wykopujemy i rozdzielamy.
Najlepiej zrobić to jesienią
3. Te larwy które wykopujesz to szkodniki.Ja zbieram je do pojemnika, który stawiam na stole na tarasie - ptaki mają wyżerkę :D
4.Na liliach żeruje mały, podłużny, pomarańczowy chrząszcz zwany poskrzypką liliową.Jego larwy potrafią zeżreć wszystkie liście lilii.
5.Jeśli poskrzypki jest mało a czasu dużo można je zbierać. W przypadku większej inwazji zastosuj chemię. Nie pamiętam nazwy preparatu jutro Ci podam , bo będę kupować. Polewamy rośliny i ziemię wokół lilii.
;:196 Kaśka
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Lilie - uprawa

Post »

Mam sporo lilii zółtych(nie znam nazwy)o wykręconych płatkach do góry i piegach.Czy mogę je skrzyżować z inna lilią innego koloru?I jak się to robi?nanosząc pyłek kolorowej na pręcik żółtej?
mirzan
---
Posty: 4278
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Poszukaj starych wiadomości o krzyżowaniu liliowców,pisałem w tamtym wątku
o krzyżowaniu lilii.W wątkach o liliach też chyba coś napisano o krzyżowaniu.
Tak się to robi jak napisałaś.
http://liliehobby.republika.pl/index.html
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Lilie - uprawa

Post »

Wielkie dzięki.Część zółtych lilii przeniosłam w inne miejsce ,więc spróbuje je skrzyżować.
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Lilie - uprawa

Post »

Mena środki zwalczające poskrzypkę liliową : Sherpa, Karate 025. Falstac 10 EC, Talstart 100EC, Sumi- alfa 050 EC. Ponieważ lilie mają jakby nawoskowane liście ,preparat należy zmieszać z jakimś środkiem zwiększającym przyczepność aby nie spływał z roślin.O nazwę preparatu zwiększającego przyczepność zapytaj przy zakupie środków ochrony.
;:196 Kaśka

Obrazek
justynaz
200p
200p
Posty: 413
Od: 23 sty 2009, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witam
Mam pytanie, bo zadałam je w dziale chorób, ale nikt mi nie pomógł, więc zwracam się do Was. Sprawa dotyczy lilii Św. Józefa, mianowicie pojawiła się jakaś choroba, która szybko postępuje nie mam jej na innych liliach, które rosną obok. Zauważyłam również jakieś czerwone robaki, nie wiem czy to może ich sprawka.Dla lepszego zobrazowania wstawię zdjęcia.




Obrazek
Obrazek
Obrazek
Justi
zapraszam do mnie
Ogród nowicjuszki
mirzan
---
Posty: 4278
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Szara pleśń-Rowral,ronilan,sumilex,euparen,może jakieś nowe środki do oprysku.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”