Borówka amerykańska - 2cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 387
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

część liści wszystkich borówek uschła, przyjrzałem się dokładnie i nie zauważyłem śladów choroby, po intensywnych deszczach borówki odżyły, na pewno nie było to przez za małą ilość wody, gdy było sucho podlewałem je co kilka dni
chciałem im dogodzić by szybciej rosły i w przyszłym roku doczekać się owocó :) w i sypnąłem 1kg nawozu do borówek (na dwa razy) a potem jeszcze podlewałem wodą z rozpuszczonym siarczanem amonu (ale już znacznie mniej, w sumie może z 6 garści)
teraz wiem że to o wiele za dużo ale doświadczenia w ogrodnictwie nie mam żadnego
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1061
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Obrazek


Borówka jest sadzona w kwietniu, w tej chwili jest w stanie opłakanym, czy jest szansa na jej ratunek?Uploaded with ImageShack.us
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
mimik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 lip 2011, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

maria.k55 pisze: Borówka jest sadzona w kwietniu, w tej chwili jest w stanie opłakanym, czy jest szansa na jej ratunek?
Witam
a czy jest pewność co do jakości ziemi?
jeżeli nie, to jak pisałem w innym poście:
doradzić mogę pobranie próbki ziemi z głębokości ok 20-30cm ok. 0,5kg i oddanie jej do analizy pH - http://schr.bip.nor.pl/?aid=5 znajdź swoją stację lub jeśli masz lub ktoś znajomy ma pH-metr zbadaj pH (ew. papierek do pomiaru pH). Przy okazji próbka zostanie zanalizowana pod kątem zasobności np. potasu, fosforu i wapnia- koszt analizy u mnie w miejscowości 9,4zł/próbkę. Najlepszy sposób aby się dowiedzieć czego brakuje lub czego jest za dużo dla Twojej borówki.
Borówka jest rośliną o bardzo niskich wymaganiach pokarmowych, dlatego optymalna zasobność gleby jest następująca:
? fosfor 1.5 - 2 mg P/100 g gleby
? potas 3-5 mg K/100 g gleby
? magnez 2.5 - 4 mg Mg/100 g gleby.
Jeżeli zasobność gleby jest niższa od podanych wartości, trzeba te braki uzupełnić podczas przygotowania pola pod uprawę. Niewłaściwy odczyn pH możemy podwyższyć wapnując lub obniżyć siarkując glebę. Niewielkie obniżenie kwasowości gleby możemy również uzyskać dodając do gleby zakwaszające, wolno rozkładające się substancje organiczne, takie jak torf wysoki, przekompostowana kora albo trociny sosnowe.
Trzeba pamiętać także o nie przenawożeniu borówki, to bardzo istotne.
Pozdrawiam
mimik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 lip 2011, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

a w czym masz te borówki, w donicach czy bezpośrednio w ziemi?
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

A moja borówka wsadzona w maju ponownie kwitnie i ma kwiat ów więcej niż na wiosne
nie wiem czy to dobrze bo o tej porze krzewy zaczynają drewnieć
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Nie wiem, czy nie przesadziłaś z nawożeniem azotem ?.

Pozdrawiam
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

nawoziłam ją nawozem do borówki ale dość dużo i rzeczywiście może przeholowałam
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
mesjerene
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 wrz 2010, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

chce teraz zasadzic cztery krzaki borowki toro,ale trapi mnie sprawa jak przetrzymaja coraz silniejsza zime,moje szesc krzakow ledwo co przetrwaly zime,teraz sie wziely do roboty i zaczely sie rozrastac,czy moge kupic teraz borowke i trzymac ja w domu do wiosny a nastepnie posadzic

Borówka jest najbardziej wrażliwa na braki wody podczas intensywnego, wiosennego wzrostu oraz przy dojrzewających owocach. W tym czasie podlewanie można połączyć z nawożeniem. Stosując jedną łyżkę stołową siarczanu amonu na 10 litrów wody wykorzystywanej do podlewania, zapewnia się borówce wystarczające nawożenie azotowe, nawet przy stosowaniu co 2 tygodnie. Nawożenie potasem i fosforem zapewni jednorazowe jesienne zastosowanie azofoski, polifoski lub innego bezwapniowego nawozu wieloskładnikowego. Osoby, które chcą uniknąć dobierania pojedynczych składników mogą zaopatrzyć się w nawóz.... do borówki (3g/młody krzew, 15g/dojrzały krzew)


tu jest ladny opis jak postepowac z borowka amerykanka

http://www.borowka.pl/pl-porady.html
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Witam,
planuję kupić borówkę w doniczce. I teraz zapewne totalnie laickie pytanie: czy po wyjęciu borówki z doniczki wraz ziemią, to mam po prostu to kupę ziemi wraz z borówką po prostu wsadzić w przygotowane miejsce, czy może mam tę ziemię doniczkową zbić z borówki i wsadzić niejako same korzenie bez ziemi?
mesjerene
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 wrz 2010, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

podlewasz przed posadzeniem borowke w donniczce, wkladasz razem z ziemia niczego nie usuwajac
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

To trzeba mieć tylko nadzieję, że ziemia w doniczce jest kwaśna :)
Czy kupiony torf to z definicji jest kwaśny czy muszę jakiś specjalny torf kupować?
mesjerene
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 wrz 2010, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

na worku jest opis jakie pH ma torf ,pod borowke 3.5-4.5,wykopujesz dolek,na sam dol sypiesz torf pomieszany z kora z drzew iglastych,torf,torf pomieszany z ziemia,nastepnie kora wokol sadzonki,po pary tygodniach sprawdz pH
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Gdzieś przeczytałem (nie pamiętam gdzie), że po wyjęciu z doniczki, jeżeli borówka jest dobrze przerośnięta, powinno się trochę postrzępić boki i spód aby w ten sposób "uaktywnić" korzenie i zachęcić je do wrastania w nowe podłoże. Czy ktoś coś takiego słyszał? Zastosowałem się do tego pomysłu przy moich ostatnich nasadzeniach 3 tygodnie temu. Na razie borówki (bluegold, patriot, chandler) żyją.
Pozdrawiam
romix
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”