Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lilie powinny być na zewnątrz, tylko nie mogą mieć całkiem sucho albo ciągle bardzo mokro (może większe doniczki), wystawić w dzień pochmurny, żeby słonko nie poparzyło nie przyzwyczajonych liści.
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
baiana
200p
200p
Posty: 413
Od: 11 maja 2008, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kongsberg, Norwegia

Re: Lilie - uprawa

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedzi :) Postaram sie nie zmarnować moich lilii :)
Pozdrawiam, baiana
balkony baiany
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dziękuję za podpowiedź. Już odwiedziłam sklep ogrodniczy, w celu zapoznania się z ceną preparatów :) Na razie, pojedyńcze okazy robali zbieram ręcznie.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

MENA515 pisze:... Na razie, pojedyńcze okazy robali zbieram ręcznie.
I bardzo dobrze, ;:138 zdecydowanie zdrowiej dla wszystkich, kontroluj też spodnią stronę liści-trzeba zniszczyć złoża jaj-podobne do jaj stonki, inaczej wylęgną się potwornie żarłoczne larwy
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Moje lilie orientalne nie są aż tak duże jak Balany, ale ładnie powschodziły. Posadziłam je po kilka sztuk do donic 10 - 15 litrowych. I mam dylemat.Donice są duże więc chciałabym ich brzegi czymś obsadzić. Czy tak można? A jeśli tak, to czym? Muszą odpowiadać chyba warunkom uprawy lilii.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Teraz trochę może za późno, ale ja na początku kwietnia posadziłem pod swoimi liliami maciejkę. Ma słaby i chyba płytki system korzeniowy, jest łatwa w uprawie w praktycznie każdej glebie, więc chyba warto jako zacienienie dolnych partii lilii posadzić tą roślinkę. Chociażby ze względu na zapach :)
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Maciejka posiana jest w kilku innych miejscach. Wolałabym coś bardziej ozdobnego, zwisającego.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

To zależy jakie lilie :;230 orientalne , orientpety i trąbkowe pachną bardzo mocno, do doniczek z nimi maciejki bym nie siała. Lilie w doniczkach mam wysypane korą, a te w gruncie to różnie, viola odorata, rozchodniki a Dianthus barbatus w odległości kilkunastu cm od cebul
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Lilie - uprawa

Post »

GunnarSK pisze:Moje lilie białe (Lilium candidum, lilia św. Józefa) też już dawno (na jesieni) wyszły, a przynajmniej jedna szykuje się do kwitnienia.
Mam więcej lilii, a dopiero teraz dobrze widać. Na jesieni dostałem martagony z Danii z ogródka mojej mamy, przynajmniej jedną małą i drugą dużą co będzie kwitła, i też są lilie na drugiej działce, co dopiero na jesieni przejęliśmy. To są prawdopodobnie krzyżowki azjatyckie, i dopiero zobaczę ich kwiaty, a pokrzypki nic nie odstrasza.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witajcie :). Kiedy po raz pierwszy przejrzałam ten wątek, zapragnęłam oczywiście stworzyć własną liliową kolekcję :).
Tej wiosny jakiś czas temu kupiłąm i posadziłam cebule lilii orientalnych, azjatyckich oraz jeszcze skusiłam się na jakieś nowe hybrydy. Nie pamiętam niestety dokładnie, kiedy je wysadzałam. Może jednak ciut głęboko mi wyszło. Orientalne wsadzałąm najwcześniej, chyba na początku kwietnia, tak sądzę. Do tej pory w ogrodzie wzeszła mi jedna azjatka, dwie pozostałe siostry tej samej odmiany nie.
Jak sądzicie znawcy tematu, czy one jeszcze dadzą radę wyrosnąć? Dalie posadziłam niedawno (płytko) i już się pokazują...
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Lilie - uprawa

Post »

Ja wysadzałem na początku kwietnia. Spośród tych lilii niektóre maja już po (na oko) 40 cm a niektóre dopiero dzisiaj raczyły wyjrzeć spod ziemi.

Jeżeli Twoje cebule były zdrowe to powinny sobie poradzić.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - uprawa

Post »

Wyglądały zdrowo :). Niektóre wkopywałam jakoś tak w połowie kwietnia, więc czuję się spokojniejsza. Dzięki za odpowiedź :).
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
ToOn
50p
50p
Posty: 68
Od: 10 lip 2008, o 14:12

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jak myślicie, czy cebula posadzona ok 20 kwietnia ma jeszcze szansę wybić? Jak długo czekacie na pierwsze pędy lilii (orientalnych) sadzonych wiosną?

Pytam, bo u mnie się jeszcze nic nie pokazało a mam w pojemniczku zastępstwo na to miejsce i waham się czy rozkopywać
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”