Kosa spalinowa - jaka, dobór,montaż żyłki i inne sprawy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Co do tarczy to kolega wyjaśnił, żyłka w wysokich nieużytkach szybko się wytapia ale też ścinałem nią siewki śliwek - i to nie dobrą kosą, a tanim NACiem :)
U mnie z kamieniami tarcza spotyka się sporadycznie.
4t/2t w tej samej wadze i mocy ? Trudno mi sobie to wyobrazić, ale może się coś zmieniło. Oby nie kosztem trwałości.
1alz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Nie widzę żadnej wyższości kosy dwusuwowej nad 4 suwową.
Miałem "wypasionego" Stila za prawie 2 000 i szlag go trafił po 3 latach.
Teraz po dwóch sezonach z 4 suwem za żadne skarby nie wrócił bym do śmierdziuchów dwusuwowych.
Poza tym dlaczego nikt nie neguje wyższości silników czterosuwowych w kosiarkach do trawy, a przecież były dawno dawno temu także z silnikami dwusuwowymi???
Myślę jednak że niestosowne jest pisanie opinii o czymś czego nawet się w rękach nie trzymało.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Cóż, z silnikami mam do czynienia od dość dawna. Zalety silników 2t są doskonale znane, ich wady również.
Fizyki nie przeskoczysz. Jednak warto wybierać świadomie i poznać ograniczenia :)
Gdyby były dostępne silniki 2t w kosiarkach to całkiem możliwe że bym taki wybrał. Tak zrobiłem z silnikiem zaburtowym i mam 2t.
Jak pisałem, może coś się zmieniło i odchudzili silniki 4t zachowując przy tym trwałość i niskie koszty.
Wypasiony Stihl to powyżej 3tyś kosztuje (a nawet powyżej 4) ;-)
No i cóż piękniejszego niż zapach spalanej mieszanki! ;:oj
albin37
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 maja 2019, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Którą polecacie Stiga SBC 653 KD,Makita DBC4510-D lub coś w tej cenie,zdecydowany jestem na Makitę ze względu głównie na wagę ale nie bardzo orientuje się w tym temacie i proszę o poradę co wybrać.
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Szukam kosy do ogrodu ~650m2 o przycinania trawy, chwastów itp (to co zostaje po koszeniu kosiarką plus ew. Dzięki róże, maliny). Wydaje mi się, że te kosy o których piszecie na ostatnich stronach tego wątku sąna taki cel zbyt mocne i nie wykorzystam w pełni ich potencjału więc po co przepłacać (aczkolwiek znalazłem MAK-DBC400 za 12790 w promocji w jednym sklepie i tez na allegro (swoją drogą ciekawe, że wszyscy inni sprzedawcy mają ceny o 25% wyższe od tego sklepu)
Tak czy inaczej trochę poszukałem i znalazłem trochę słabsze kosy takie jak:
Stihl FS-55
Dolmar MS34U
DOLMAR MS-20U

Co o tego typu sprzęcie myślicie? Może macie jakieś inne propozycje ?

Miałem niedawno tanią podkaszarkę elektryczną Stiga - to co najbardziej mnie wkurzało w niej to:
- kiepski, słabo działający system odwijania automatycznego żyłki - to było w niej najbardziej irytujące więc jak się spalił silnik to aż się ucieszyłem
- brak szelek powodował ból ręki od trzymania
- zabawa przedłużaczem tez powodowała brak chęci do podkaszania
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Kup sobie porządne szelki od stihla. Są drogie, ale wygodne. "Szelki" z tanich kos to porażka (włącznie z oleo-mac).
miachlbyk
100p
100p
Posty: 186
Od: 7 lis 2015, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

albin37 pisze:Którą polecacie Stiga SBC 653 KD,Makita DBC4510-D lub coś w tej cenie,zdecydowany jestem na Makitę ze względu głównie na wagę ale nie bardzo orientuje się w tym temacie i proszę o poradę co wybrać.
Zdecydowanie Makita,jest mocniejsza,i to jedyna kosa z Makity jaką można polecić to taki wół roboczy,Stiga jedynie silnik ma Kawasaki i to wszystko
berthold61
200p
200p
Posty: 449
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Żona uznała że potrzebna kosa więc pojechała i wiele nie myśląc kupiła kosę nac a było to 2 lata temu , maszynka mała bo tylko 1,3 ps ale tarczą jak się jedzie to nie ma mowy aby nawet 1 metrowa trawa j ą zatrzymała idzie jak po maśle koszt nie znam ale pewnie ze 4 szt można by kupić w zamian za 1 stihla więc jest dobrze .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
cals
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2019, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kosiarka 10-13ar

Post »

Hej. Planuję kupić kosiarkę do jakiś 10-13ar z napędem. Jeden większy kawałek trawnika (nie jest zadbany, posiada dołki, kretowiska) jest bez żdanych przeszkód do omijania, ale posiadam też kawałek gdzie jest sporo krzewów, drzewek itp. Obecnie ma 40cm bez napędu i koszenie jest długotrwałe, niewygodne, ciężkie, kosiarka nie daje rady. Myślałem o szerokości 51 cm, ale zastanawiam się czy może nie lepiej kupić 46-48 cm.
Druga sprawa - napęd. Tak jak pisałem posiadam większą częśc bez przeszkód i na niej chce używać napędu, ale w miejscu gdzie rosną drzewka, krzewy kosiarką trzeba trochę się nagimnastykować i kosiarką wykonuje się na zmianę ruchy, w przód, tył. Czy napęd nie będzie blokować poruszania się kosiarki do tyłu?
Z modeli to widziałem np. Vegę KCL21SP, G-force, World. Na papierze vega, world, g-force wygląda prawie identycznie, wszystkie mają niby jakiś francuski napęd GT, pochodzą od Grassa, ale vega kosztuje 1140zł, a world z konkretnie taką samą specyfikacją 1400zł. Czym to się różni? Jak jest z częściami do tych kosiarek?

Widzę, że wszędzie zachwalany jest OleoMac GV 53TK allroad 4, ale jego cenę widzę na poziomie 1600zł. Drugie to z tego co widzę to te grassowe kosiarki mają szybkośc napędu 4,5km/h, a oleomac 3,6km/s. Ja ze swoją 40cm gdy mam równy odcinek to prawie biegam z kosiarką, a tu tylko 3,6km/h - trochę wolno :? Doczytałem się też, że w tych grassach napęd blokuje ruch do tyłu, a jak wygląda to w Oleo?
Tak ogólnie to czym różni się wcześniej wspomniana Vega od oleo? Róznica w cenie prawie 500zł, a silnik ten sam. Mocniejsza obudowa, lepszy nóż?
A może coś jeszcze innego w tym budżecie ktoś poleci? Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Za niecałe 1200 masz Hortmasza z napędem HKS 450 NL.
Bardzo dobry sprzęt. Też koszę nią sad i jedyne co, to przydałby się mechanizm różnicowy - trzeba wyłączać napęd na zakrętach.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

podbiję posta. doradzicie coś? chcialby juz kupić kosę . Dzięki z góry.
boru pisze:Szukam kosy do ogrodu ~650m2 o przycinania trawy, chwastów itp (to co zostaje po koszeniu kosiarką plus ew. Dzięki róże, maliny). Wydaje mi się, że te kosy o których piszecie na ostatnich stronach tego wątku sąna taki cel zbyt mocne i nie wykorzystam w pełni ich potencjału więc po co przepłacać (aczkolwiek znalazłem MAK-DBC400 za 12790 w promocji w jednym sklepie i tez na allegro (swoją drogą ciekawe, że wszyscy inni sprzedawcy mają ceny o 25% wyższe od tego sklepu)
Tak czy inaczej trochę poszukałem i znalazłem trochę słabsze kosy takie jak:
Stihl FS-55
Dolmar MS34U
DOLMAR MS-20U

Co o tego typu sprzęcie myślicie? Może macie jakieś inne propozycje ?

Miałem niedawno tanią podkaszarkę elektryczną Stiga - to co najbardziej mnie wkurzało w niej to:
- kiepski, słabo działający system odwijania automatycznego żyłki - to było w niej najbardziej irytujące więc jak się spalił silnik to aż się ucieszyłem
- brak szelek powodował ból ręki od trzymania
- zabawa przedłużaczem tez powodowała brak chęci do podkaszania
raxon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 kwie 2019, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Mam oleomaca i jestem zadowolony. W budżecie jaki przedstawiłeś może OLEO-MAC BC 240 T byłby dobrym wyborem? Generalnie to makity, dolmary, oleomaki i jakies japońskie są dobre. Półka niżej czyli jakieś stigi itp itd to już tandeta. Mam oleomaca pewnie ze 12 lat i jest git, sąsiedzi mieli stigi mccullohy i inne takie i już od wielu lat nikt nie kosi co znaczy że się popsuły i je powywalali. Oni kosili tylko odrobinkę koło domu a olek kosił 5 razy więcej rowu plus np byle w ziemniakach (i to nie 2 rządki tylko z 10 arów). Jakie są te nowe to nie wiem (podobno gorze niż te stare) ale która firma nie tnie kosztów... Jeśli bym miał dziś kupować kose to bym wziął albo olka albo makite (zdaje się że makita to to samo co dolmar). Stihle są też spoko ale za tysiaka można kupić stihla z praktycznie najniższej półki, a wydaję mi się że za tyle konkurencja oferuje więcej.

Porównują kosy patrz na oznaczenie mocy bo jedni podają KM a inni KW. 1KW= 1.31KM :wink: Wiem że banał ale trzeba zwracać uwagę :)
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosa spalinowa - jaka ?

Post »

Ale ja nie przedstawiłem, budżetu. Generalnie nie mam budżetu na tą kosę. Chcę kupić coś co będize bardzo dobrze dzialać ale nie przepłacać za np. za dużą moc itp. Ja nie będę tym karczował krzaków, obkaszał rowów czy wykaszał pola po ziemniakach.
Zależy mi na dobrej jakości ale do przydomowego ogrodu do podkaszania trawy przy obrzeżach i w narożach.
Pytanie czy te 0,6kW w DOLMAR MS-20U wystarczy? Lub 0,75kW w STIHL FS 55
czy lepiej doplacic ddo tej OLEO-MAC BC 240 T gdzie mamy 1,2kW ? Czy te 0,5kW dla mnie zrobi roznice ?
w tym Stihlu chyba nie ma tarczy z nożami, która pewnie czsem się przyda?
Wiec wychodzi, że albo ta DOlma MS-20 U za ~750pln albo ta dwa razy mocniejsza OLEO-MAC BC 240T za ~1000pln
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”