Begonia bulwiasta cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Moje begonie od zawsze rosną w gruncie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

By zapobiec gniciu podstawy pędów, zawsze podlewam dwa razy środkiem grzybobójczym w odstępie tygodnia.
Chyba pora zaniechać nawożenia azotem. Najlepiej stosować już nawozy jesienne - bez azotu. W razie wystąpienia wcześniejszych przymrozków, cebule łatwiej będzie przezimować w dobrej kondycji bez ryzyka podgniwania.
Awatar użytkownika
neska133
100p
100p
Posty: 180
Od: 6 lip 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Zapomniałam dodać że kupowałam begonie zwisające a urosły mi krzaczaste. Rzeczywiście w gruncie piękniej rosną i kwitną, Pull pięknie kwitną Twoje begonie, dziękujemy za porady w sprawie nawożenia.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5064
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Neska, czy nie kupiłaś przypadkiem czegoś takiegoObrazek,. Kupiłam w ubiegłym roku i wyrosły pokładające się krzaki z wielkimi liściorami. Nie mam doświadczenia z begoniami, więc myślałam, że to moja wina. Gdzieś tu przeczytałam, że jak na wiosnę po posadzeniu nawozi się, to mogą być wybujałe. W tym roku więc nie nawoziłam, dopiero później. Efekt? Znów pokładające się, kłopotliwe, a nie zwisające pędy, a kwiatów mniej.
Pozdrawiam
Basia
Awatar użytkownika
neska133
100p
100p
Posty: 180
Od: 6 lip 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Właśnie takie kupowałam, kierowałam się tym co na zdjęciu ale niestety nie udało się, i jeszcze nie kupowałam na targu tylko w sklepie ogrodniczym do którego chodzę od lat . Również nie nawoziłam po posadzeniu, teraz już wiem że to nie są begonie zwisające.
Kocham begonie i marzyłam o balkonie ze zwisającymi begoniami w różnych kolorach.
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

A jakimi nawozami podlewacie? Ja drugi rok stosuję Planton, ale nie jestem zadowolona z efektów. Szczególnie jak porównam swoje rośliny z prezentowanymi na forum.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5064
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Swoje podlewałam różnymi nawozami do kwitnących, ostatnio kupiłam Substral Magiczna siła (20-20-20), czy będą lepsze efekty - zobaczymy. Może za dużo azotu, ale liczę na długie lato ;:3 . Dużo zależy od gatunku, jak się okazuje wszystko można sprzedać z ładnym obrazkiem. Nie bedę już kupować bulw, tylko młode kwitnące rośliny.
Pozdrawiam
Basia
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2859
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Nie wiem co stało się z moimi begoniami ale są straszne:
w ubiegłym roku były takie:
Obrazek

a w tym takie jakieś potwory

Obrazek
Pozdrawiam Ela
you1
50p
50p
Posty: 88
Od: 10 sty 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Moje begonie jeszcze kwitną ale nie wiem co z nimi zrobić na zimę ? jak przekwitną mam ściąć łodygi i wykopać bulwy z ziemi wysuszyć i schować w papier czy jakoś inaczej się postępuje z begoniami. W tym roku po raz pierwszy miałam z tymi kwiatami do czynienia i jestem bardzo zadowolona z nich więc chciałabym zachować te bulwy na przyszły rok :)
Kasia
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2859
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Kasia, jak widzisz u góry moje też jeszcze kwitną. Ja w tamtym roku wykopałam, poobrywałam liście, wysuszyłam i w torbie papierowej przechowałam w piwnicy ( 5-8stopni). Często zaglądałam do nich, nawet obsypałam torebki suchym piaskiem.
Pozdrawiam Ela
you1
50p
50p
Posty: 88
Od: 10 sty 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Dzięki za odpowiedź
Kasia
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Nie chce się wierzyć ale na przyszły tydzień zapowiadają u mnie już -1 w nocy. Co robicie z bulwami? Już wykopujecie, czy można je okryć i poczekać na poprawę pogody? No bo do zimy jeszcze daleko...
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Obrazek


Moje begonie - zawsze sadzone w gruncie, dzielnie oparły się pierwszym przymrozkom. Naturalna ochrona w postaci korony jabłoni i wierzby zrobiły swoje.
Begonia o czerwonych kwiatach osiągnęła 95 cm., biała 85. Miałem nadzieję, że pokonam w tym roku magiczną wys. 100 cm. Nie udało się.

Begonie wykopuję po ścięciu pędów przez mróz. Należy przyciąć pędy do wysokości około 10 cm. i dopiero wykopać cebule. Wyłamywanie pędu tuż przy cebuli grozi jej uszkodzeniem, wdaniem się infekcji i złym przezimowaniem cebul.
Cebule należy wysuszyć. Suszymy do momentu kiedy pozostały pęd daje się łatwo wyłamać lub sam odpadnie od cebuli. Suszenie cebul w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych jest przestępstwem i podlega karze więzienia.
Dobrze wysuszone cebule można przechowywać w woreczkach foliowych przesypane całkowicie suchym substratem, np. torfem, trocinami, ziemią a najlepiej ich mieszaniną. Woreczki powinny być stale otwarte by zapewnić stały dostęp powietrza.
Temperatura zimowania to około 5-8°C.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Begonia bulwiasta cz.2

Post »

Bardzo dziękuję :) To idealna notatka na zakończenie sezonu :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”