Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2160
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Moja morela posadzona w tamtym roku zawiązała kilkadziesiąt owoców. Jestem ciekawy czy jakiś się utrzyma.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

No moich dwóch (Harcot i Early Orange ) też są, po raz pierwszy. A były sadzone ze cztery, pięć lat temu. Nie specjalnie się o nie troszczyłem, bo już przestałem na nie liczyć. Nawet kwiatków nie miały specjalnie dużo. Ale coś się związało bo w tym roku pogoda jest fenomenalna. Urodzaj będzie w owocach pod warunkiem, że pojawią się opady bo na razie u nas susza.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2160
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Czyli jest szansa na skosztowanie własnych moreli :D Oby nie było przymrozku jutro rano, a u mnie zanosi się na to.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 629
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

W tamtym roku 4 letnia morela zaczęła owocować ale kwiatów było mało i zebrałem z 10 owoców w tym roku kwiatów jest ponad 5 razy tyle zawiązało bardzo dobrze a drzewa już ma 3,5 - 4 m .
Zapowiada się 5 rok owocowania z rzędu wszystkie drzewa zawiązały owoce i plon powinien być wyższy niż w tamtym roku .
Goldrich i Early Orange pierwsze przekwitły później Brzoskwinie teraz skończył kwitnąć Harcot i Śliwy .
Malowanie drzew przyczynia się do opóźnienia kwitnienia przy temperaturze 12-17 *C i wtedy morele nie malowane kwitną 5 kwietnia a bielone 10-15 kwietnia i wtedy kwiaty nam nie przemarzają i drzewo owocuje .
Przy + 20-25 *C bielenie opóźni kwitnienie o 2-3 dni ale kto przewidzi dłuższą zimę i kwiecień bez przymrozków ?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2160
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Niestety, moja posadzona w ubiegłym roku morela zrzuciła wszystkie zawiązki owoców. Zobaczę co pokaże w przyszłym roku.
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Ja przerzadzałem zawiązki na brzoskwiniach, gruszach i jabłoni żeby się nie męczyły za dużo. Niektórzy przerzadzają chemicznie ja wolałem ręcznie bo mam niedużo.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Wyjątkowy ten rok ;:173

Obrazek

Obrazek

Śliwki i czereśnie też wyglądają jak w końcu czerwca, na ulicy lipy są całe w pąkach ;:224
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Moreli też mi trochę zawiązało, ale rok mi si się nie podoba. Zakwitło wszystko naraz, pszczoły zamiast zapylać na owocowych leciały pieron wie gdzie, teraz mniszek też nie jest oblegany, akacja wcześnie zakwitła...
A morele mam dużo mniejsze, ale to kwestia lokalnego klimatu.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2160
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Też szukałem pszczół w ogrodzie i nie mogę ich znaleźć. Nawet jak kwitły drzewa owocowe to ich nie widziałem. Teraz kwitnie aktinidia i również ich nie widzę. W przyszłym roku będę miał murarki, na nie można liczyć.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Nie tylko murarki, u mnie większość pszczół na owocowych w tym roku to były pszczoły wielkości 5-10mm. Murarki też się pojawiały, ale nie było ich dużo.
W normalnym roku, gdy wszystko kwitnie po sobie to mellifera jest o tyle lepsza, że trzyma się jednego gatunku kwiatów, więc zapylenie jest lepsze. O tyle gorsza, że jak zakwitnie coś lepszego to szybko się przestawiają na inne rośliny, np w sadzie z gruszami jeśli zakwitnie mniszek to pszczoły mogą zupełnie ignorować słabo nektarujące i z marnym pyłkiem grusze. I tak to wyglądało w tym roku, pszczoły zamiast w stronę moich drzew owocowych leciały na wierzby, a gdy te przekwitły poszły w las (ale nie wiem na co).
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Kosić mniszka i ściąć wierzbę.
U mnie murarki same się zalęgły. Mają gniazda pod chodnikiem koło domu i na górkach gdzie jest glinista ziemia. Lata tego pełno od początku wiosny. Na szczęście murarki się nie wyprowadzają. Mają u mnie kupe kwiatów od początku wegetacji. Teraz latają na zimowych jabłoniach.
justynaKs89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 cze 2018, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Witam mam głupie pytanie ale czy to co mi wyrosło to na pewno morela posadziłam parę tygodni temu morele i po dwóch tygodni zaczęło mi kiełkować czytałam że na pierwszy listek czeba czekać rok A tu tak szybko dlatego nie wiem czy to morela czy tylko chwast :D :D ;:108
Obrazek
kaszmirka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 sty 2014, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, okolice Pułtuska

Re: Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Post »

Tylko chwast.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”