Kolekcje Floriana cz.3

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Davros
200p
200p
Posty: 210
Od: 18 maja 2023, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsko, Zachodniopomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Z orlają myślałem podobnie jak Ty, gdy dostałem jej nasiona. Miło zaskoczył mnie jej kwiatostan, który jest śliczny. Czekam aż wysieje się w miksie z werbeną patagońską i będzie z tego ładny tył rabatki. :)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1382
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Fajna ta ostnica włosowata. Pierwszy raz widzę taką dużą kępę. :)
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2380
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Moniko, dokładnie tak jak piszesz; w pracy wynikającej z pasji nie ma "muszę" ale "chcę", ale "nie mogę się doczekać następnego kroku, dnia, kwitnienia", nie dzielę tygodnia na dni robocze i weekend, nie czekam z utęsknieniem na urlop nie patrzę na zegarek, kiedy minie 8 godzin czy tam ile pracujemy.
Malina wonna nie wytwarza owoców. Nazwa łacińska: rubus odoratus. Może łatwiej znajdziesz opis tą drogą.
Tak, 'Sertse Okeanu' ma bardzo adekwatną nazwę i jest moją ulubioną dalią, choć nie jedyną ukraińską.
'Delfin i Rusałka' (2007)
Obrazek

Kolejny z wesołych niskich bodziszków:
bodziszek kantabryjski 'St. Ola'
Obrazek

Witaj Małgosiu. Malina wonna jest w moim ogrodzie od wielu lat. Podobnie jak maliny jadalne jest dość ekspansywna więc trzeba ją trzymać w ryzach. Ale ma piękne kwiaty więc warto ją mieć.
Kolejny z pięknych kosaćców, staruszek 'Duet' (1941)
Obrazek

I jeszcze starszy 'Neglecta' (1813)
Obrazek

Agnieszko, malina wonna nie wytwarza owoców.
Ostnicę dostałem 7 lat temu sadzonkę i od tej pory daje samosiew. Dopiero w ub. roku wprowadziłem ją do florystyki i ku mojemu zaskoczeniu spodobała się florystom.
Dziękuję za uznanie dla kosaćców i pokazuję, póki jeszcze kwitną.
'Nibelungen' (1910)
Obrazek

'Dostojnik' (2017)
Obrazek
Awatar użytkownika
Davros
200p
200p
Posty: 210
Od: 18 maja 2023, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsko, Zachodniopomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Pytanie co do 'Nibelungen'. Znalazłem taką informację na stronach o irysach:

NOTE: 'Loreley' is widely sold as 'Nibelungen' in mainstream European nursery catalogues. 'Nibelungen' does not have the imprint of the fall pattern on the standards. Also the haft markings do not extend as far onto the fall.

Myślisz, że to nie będzie 'Loreley'?
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 17063
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Cuudne te twoje wszystkie irysy.
A Dostojnik' (2017) mnie zachwycił.
Kolor i kształt kwiatu przepiękny :)
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2380
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Dawid, ja też czekam aż orlaja się rozsieje i będzie jej dużo. Wtedy pójdzie na kwiat cięty. Wspomniałeś o werbenie patagońskiej. Dzięki temu że nie wymarzła - tak szybko zakwitła w tym roku!
Obrazek

Masz rację pokazana odmiana to 'Lorelei'. Sprawdziłem w katalogu moich roślin. Natomiast nie poprawiłem znacznika. Dzięki za czujność. To kolejny kosaciec, skoro jeszcze kwitną:
'Modre Pondeli' (1997)
Obrazek

Małgorzato, na początku obawiałem się, że ostnica włosowata będzie wymarzać. Ale u mnie bardzo dobrze zimuje i rozsiewa się. Jak trafi na optymalne warunki, wytwarza duże kępy. W obecnej fazie wygląda najładniej ale będzie zdobić ogród aż do wiosny (jeśli nie zdążę jej wyciąć na potrzeby florystyczne 8-) ). Inna trawa zaczyna mieć swoje 5 minut - drżączka średnia:
Obrazek

Obrazek

No i koniecznie następny kosaciec :wink: :
'Jamaican Dream' (2010)
Obrazek

Dziękuję Aniu. Kosaćce swoją różnorodnością kolorów, wielkości, kształtów i detali mogą przyprawić o zawrót głowy. Już planuję kolejne nasadzenia i rabaty kosaćcowe.
'Song of Norway' (1977) jest lekko muśnięty błękitem
Obrazek

I pierwsza dalia, która zakwitła - zdążyła w maju :tan
'Uncle Henkey'
Obrazek
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4590
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

O już drążaczka?
U mnie na razie trawa, ale u nas susza, dawno nie padało.
Iryski piękne, szkoda że owady nie są nimi i zainteresowane - byłyby idealne :)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12276
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

@ Neferet – myślę, że różni ludzie w różny sposób funkcjonują. Ja jestem raczej z tych co funkcjonują jak w opowiedzianym niedawno dowcipie, albo jak w starym dobrym memie Pani Bukowej: „‘musisz’ – magiczne słowo, od którego od razu nic ci się nie chce”.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2380
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Olu, drżączka dała duży samosiew i zaczęła wegetację bardzo wcześnie. Stąd taka szybka. Podobnie kanar już kwitnie, ale ta trawa rozsiała się niezwykle słabo, a to kolejna ulubiona trawa florystów:
Obrazek

Kosaćce lubi wiele owadów więc nie wiem, co miałaś na myśli? Motyle? Kilka robaczków niszczy kosaćce więc z nimi walczę, np. łanocha pobrzęcz. Co do motyli miałem w tym tygodniu dylemat; rutę zaczęły objadać gąsienice motyla paź królowej. One są bardzo wybredne w swojej diecie więc przeniesione na inną roślinę padłyby. Poświęciłem więc rutę, mając nadzieję, że paź królowej zaszczyci mnie swoim widokiem 8-)

'Mandarin Sky' (2013)
Obrazek

Loki, różnorodność ludzkich postaw i przekonań jest wartością. Pod warunkiem, że tolerujemy postawy innych i jeśli one nie szkodzą innym. To forum uczy tolerancji ale nie jest po to, by dyskutować na wszelkie tematy, dlatego zamiast komentarza przejdę do merytorycznej prezentacji ;:173 . Mam nadzieję, że spodobają Ci się kolejne kosaćce:
'Motylek' (2004)
Obrazek
'Weiser Sunset'
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12276
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Cudowne te kosaćce, cudowne…

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8117
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florian
Napawam się nieustająco urodą Twoich kosaćców ;:138
''Song of Norway'' jest wyjątkowy. Nie widziałam go co prawda na żywo ,ale znam z literatury.
Trudno uchwycić aparatem ten odcień rozwodnionego błękitu.
Dalia - ciekawy kwiat ,chyba w domu w doniczce hodowałeś :;230
Trawki do bukietów cudne :D
Edit. Martwię się czy Was nie zalało od ulew :?:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2380
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Dzięki Loki. Kosaćce kończą swój spektakl. Jeszcze tylko na farmie się ostały więc ostatni pokaz w tym sezonie:
Na koniec sezonu kosaćcowego wielka niespodzianka - ten zakwitł po raz pierwszy! Czekałem 10 lat!
'Pretty Is' (1994)
Obrazek

I dedykowany Tobie, bo ma ładną francuską nazwę 8-)
'Tour de France' (2003)
Obrazek

Agnieszko, dalia nie tylko nie była pędzona w doniczce, to jeszcze jest tegoroczną sadzonką zielną! Czyli jeszcze 3 miesiące w ogóle nie istniała jako samodzielna roślina, nie miała korzeni ani tym bardziej bulw! A teraz kwitnie od tygodnia. Sadzonkowanie dalii wciągnęło mnie tak bardzo, że chociaż czerwiec w kalendarzu - nadal robię sadzonki ;:223
'Song of Norway' wiem, że już kiedyś Ci się podobał. Jego kolor możemy nazwać błękitem szwedzkim. Kupiłem rok temu farbę o takiej nazwie i jest dokładnie taka, jak ten kosaciec.
Ostatnie kwitnące kosaćce, to zazwyczaj z grupy bezbródkowych. Jeden bardzo dobrze znasz - kosaciec luizjański 'Dorothea K. Williamson'
Obrazek

Drugi, to kosaciec orientalny (ochroleuca):
Obrazek

Florystycznie - sezon na wrotycz maruna w pełni:
Obrazek

Z krzewów natomiast - moszenki południowe:
Obrazek

Najnowszym moim odkryciem florystycznym z roślin dzikich jest przytulia właściwa:
Obrazek
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2084
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Cześć Florianie podziwiam Twoje piękne irysy i florystykę,nie ma takiego irysa który nie ujął by mnie swą dostojnością i urodą,wszystkie chciało by się mieć.Drzączkę kiedyś miałam ale nie bardzo umiałam się nią zająć ,pokładała mi się a bardzo ją lubię miałam jeszcze Dmuszek jajowaty i łzy Hioba ta ostatnia nie prezentuje się może w kłosia ale te koraliki ma niesamowite nazbierałam ich trochę z jednego krzaczka ale w końcu i tak nic z nich nie zrobiłam brak dyscypliny. ;:223 Kanar bardzo ciekawy kłos i wygląda na prostą sztywną trawę.Fajnie jest gościć u Ciebie miłego dnia jutrzejszego. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”