Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dwa posty wyżej pisze, że niektóre cebule (odmiany) wsadzone na początku kwietnia wybijają teraz. Po pięciu tygodniach. Czekać spokojnie.
Jeśli nerwy nie pozwalają spać to BARDZO DELIKATNIE wzruszyć ziemię. Ale naprawdę BARDZO DELIKATNIE. Czasem da się coś wymacać (Z tym, że macaniem takim można też lilię popsuć.)

Jak patrzę po datach zdjęć to u mnie w tym roku zaczęły wychodzić najwcześniej po jakichś trzech,czterech tygodniach od posadzenia.
ToOn
50p
50p
Posty: 68
Od: 10 lip 2008, o 14:12

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dziękuję za odpowiedź. ;:196
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

Zauważyłam że moje Liliae azjatyckie bardzo nierówno wyrastają. Niektóre mają po około 30 cm a inne dopiero wychodzą z ziemi! Sadzone z miesiąc temu.
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3475
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Lilie - uprawa

Post »

Lorrie u mnie jest to samo,więc spokojnie czekaj. :D
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - uprawa

Post »

Strasznie ciężko jest spokojnie czekać, zwłaszcza dla kogoś początkującego :) . Przyznam, że chodzę je oglądać... dwa razy dziennie :lol: . Wczoraj zauważyłam, że druga wschodzi, więc chyba wszystko zmierza jednak w dobrą stronę ;)
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witam , jestem nowym forumowiczem , ale dość doświadczonym hodowcą lilii . Uwielbiam te kwiaty , szczególnie lilie orientalne takie jak "Sorbona" lub "Casablanka". Wkupując się w temat , chciałbym podzielić się doświadczeniami z rozmnażaniem cebul , metodą czasochłonną , lecz wypróbowaną i efektywną :D
- po wykopaniu cebul należy delikatnie oderwać z nich po dwie - trzy łuski , nie więcej , ponieważ każda łuska jest odpowiednikiem liścia na łodydze , więc lepiej ich zbytnio nie osłabiać.
- do woreczka foliowego z dość grubej folii wsypujemy ziemię ogrodniczą i odrobinę ukorzeniacza , mieszamy , następnie wrzucamy pozyskane łuski i znów mieszamy.
- woreczek zawiązujemy i umieszczamy w zimnym miejscu , np. w lodówce , na okres 3 tygodni w temperaturze zbliżonej do zera stopni C.
- po tym okresie umieszczamy nadal zawiązany woreczek w normalnej temperaturze pokojowej.
- po kolejnych 2 - 3 tygodniach na łuskach pojawią się cebulki przybyszowe , zależnie od odmiany od 3 do kilkunastu.
- otwieramy woreczek i sadzimy cebulki przybyszowe w miejscu łatwym do pielęgnacji . W drugim roku mamy już lilie jednokwiatowe , a potem co rok to okazalsze . Powodzenia !! :D
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

Zibi, pierwszy raz słyszę że tak się robi ... Ciekawe, warte wypróbowania! Dziękujemy za te informacje.
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jest to podstawowy sposób mnożelia lilii,w każdej książce opisany.Dostałem łuski od Ani z Konstancina i za dwa lata zakwitną lilie.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dla mnie nowość ;). A można w ten sposób mnożyć cebule prosto ze sklepu? Tj. oderwać 1-2 łuski, wsadzić do przygotowanego woreczka, a cebule posadzić jak zwykle?
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Lilie - uprawa

Post »

Można ale jesienią.
Awatar użytkownika
Katarynka
500p
500p
Posty: 643
Od: 1 kwie 2009, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Borucin k/Raciborza

Re: Lilie - uprawa

Post »

:( Kochani... a moją piękną lilię pożarły ślimaki... i co teraz... jest taka pobgryzana ze już chyba na straty ;:98
Katarzyna, zapraszam
babi52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1654
Od: 10 lis 2008, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Lilie - uprawa

Post »

Ślimaki czy poskrzypka?. Zrób zdjęcie niebodze ( lilii) i pokaż. Zobacz czy pod resztkami liści nie ma czarnych miękkich kulek ( larw poskrzypki).
;:196 Kaśka
slonecznik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 8 maja 2010, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Ja mam jedną lilie i już ładnie rośnie ale nie wiem jaka to więc będzie niespodzianka
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”