Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3161
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Trzy tygodnie po moim sczepieniu i już wiem, że jeden zraz nie załapał, gdyż cały się pomarszczył, i zbrunatniał. Drugi w dalszym ciągu wygląda jak na tym zdjęciu z postu 1 maja. To ten bliżej. :roll:
Pozdrawiam Kamil
Siła wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mój sad
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Dzięki uprzejmości kolegi "szukacz" otrzymałem późną zimą zrazy 17 odmian jabłoni. Szczepiłem dość późno (pierwsza połowa kwietnia) ale dziś mogę się pochwalić mam nadzieję pozytywnymi wynikami. Wszystkie 17 odmian szczepiłem na jednej 10 letniej jabłoni. Czy zrazy pomimo wybijających liści mogą nadal zostać odrzucone w późniejszym okresie? Na jednej odmianie pojawił się nawet kwiat Piękna z Boskop (i chyba Wealthy pokazuje różowego kwiata) - czy nie będzie to dla zraza obciążeniem?

Było to moje pierwsze szczepienie w życiu. Każdy ze zrazów szczepiłem na kilka sposobów żeby uniknąć strat niewłaściwym doborem metody.

Z 17 odmian "wstępnie" przyjęło się 8, więc 9 pozostaje do wybudzenia z czego tylko jedna raczej na 90% uschła (Ktrótkonóżka Królewska - chociaż daję jej jeszcze szansę).


Mam też pytanie - jedna odmiana była tylko w jednym zrazie, zależy mi na niej. Podzieliłem go na pół i zaszczepiłem w dwóch miejscach, w jednym raczej usycha w drugim wydaje się cały czas świeża ale nie rusza. Czy jest sens żeby ten w lepszym stanie spróbować odciąć i przeszczepić inna metodą? Bo zauważyłem że najlepsze wyniki dała u mnie "w klin". Czy już jest raczej za późno? A może zdjąć oczko i zokulizować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Promilus
200p
200p
Posty: 456
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Czy zrazy pomimo wybijających liści mogą nadal zostać odrzucone w późniejszym okresie? Na jednej odmianie pojawił się nawet kwiat Piękna z Boskop (i chyba Wealthy pokazuje różowego kwiata) - czy nie będzie to dla zraza obciążeniem?
1 pytanie - tak, mogą przy chorobie bądź niezgodności fizjologicznej, ale na jabłoniach raczej nie ma takiego problemu
2 pytanie - sam kwiat niewielkim, bo kwitnie ze zgromadzonych na jesień zapasów, ale ewentualny owoc już obciążeniem będzie.
Jeśli chodzi o "świeżą" połówkę zrazu który nie ruszył - jeśli nie jest wysuszony, ale oczka nie ruszyły to już raczej nie ruszą. Zraz nie wysechł więc wilgoci miał dość, ale z jakiegoś powodu w pąkach stożki wzrostu nie ruszyły. Jest bardzo delikatna szansa że przy zabliźnieniu (oblaniu kalusem) z oczek uśpionych coś wyrośnie, ale często w takiej sytuacji jest już po zabawie. Ale próbować można, w tej chwili akurat okulizacja wydaje się rozsądnym pomysłem.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Różnie to bywa z tym ruszaniem oczek. Mi z wiosennego szczepienia na starym drzewie część zrazów ruszyła dość dawno, ale nie wszystkie. Jedna z odmian ruszyła mi tydzień temu dopiero, dwie inne przedwczoraj. Spodziewam się, że kilka innych jeszcze mi ruszy - zrazy nie wyschnięte, na niektórych oczka zaczynają nabrzmiewać dopiero (szczepiłem w marcu, najczęściej na wilkach różnymi metodami, w zależności od zrazów, a po to przede wszystkim, żeby wyhodować dobrej jakości zrazy do szczepienia na podkładkach).
Z okulizacją też różnie bywało u mnie. Jedna z odmian z ubiegłorocznej okulizacji letniej ruszyła mi w kwietniu, ale jedno z oczek tej samej odmiany dopiero dwa dni temu. A w ubiegłym roku miałem taką sytuację, że z dwóch oczek tej samej odmiany założonych na tym samym wilku dolne ruszyło w kwietniu, a górne (nie odciąłem powyżej, żeby czop mieć do powiązania) dopiero w sierpniu :wink: .
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Też właśnie zaobserwowałem rożne terminy budzenia się pąków. Niektóre zrazy ruszyły całkiem niedawno więc łudzę się że i pozostałe nie wyschnięte ruszą. Na próbę może któreś zokulizuje ze zraza a miejsce wycięcia zasmaruje funabenem. Co do chorób to jest tylko coś takiego na tej jabłoni jak na fotce poniżej, nie wiem czy to choroba. Występuje głównie w miejscach starych cięć nie zabezpieczanych niczym przez mojego ojca.

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

dedert Bawełnica korówka .
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Mospilan w dawce 0,2 ml/ha albo actara.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Pryskac tylko miejscowo? Drzewo jest dość spore i okazało się że nie ma 10 lat tylko ponad 15
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Oprócz Bawełniany jabłoń niedawno zaatakowały mszyce, w tym jeden zraz papierowki został prawie cały oklejony robactwem. W ogrodniczym będę dopiero za jakiś czas. Czy mogę jakimś domowym sposobem je zwalczyć?
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ja bym opłukał mieszaniną szarego mydła z rozgniecionym czosnkiem. W miarę ekologicznie i tanio :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Zrobiłem wywar z 2 dużych ząbków czosnku na 0,5L wody, gotowane 30 min. Popryskalem gałęzie ale mszyce dalej grasują. Chyba muszę użyć Mospilanu
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Kilka dni temu zaczęły nabrzmiewać pąki u kolejnego zraza odmiany Freedom. Daje mi to nadzieję że i kolejne się rozbudzą.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Czy można już zacząć okulizacje śliw i wiśni? Pogoda jest typowo letnia
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”