Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Wielkie sorki , to nieporozumienie ;:14 Doniczki sfotografowałem od razu po posadzeniu i podlaniu , dlatego stoi w nich woda :!: :D :D
Tak po prawdzie , to wiem , że lilie lubią ziemię przepuszczalną , moje trafią do gruntu razem z doniczkami , na odpowiednią głębokość , ale dopiero jak przestanie padać :D
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dzięki, Elik, no to mnie pocieszyłaś :). Coraz więcej moich lilli ukazało już swoje noski. 7 orientalnych już jest i na pewno są wszystkie 3 odmiany, bo jedne mają noski zielone, a inne różowe, 3 azjatki (+ te ostatnio przygarnięte). Czekam jeszcze na 5 orientalnych i 3 hybrydy. No, to już jest coś jak na początek :).
pozdrawiam, Ela :)
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Lilie - uprawa

Post »

Niedawno w moich miesiąc temu posadzonych liliach rył kret :( . Dzisiaj sadziłam wokół nich konwalie i okazało sie, że z 11 cebulek, mam tylko 6 . Jedną znalazłam w kawałkach bez korzeni a reszty nie ma :? . Czy to możliwe, że kret je zeżarł :shock: ?
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

Krety to mięsożercy. Jedzą dżdżownice, pędraki, ślimaki, a nawet małe myszy. Na pewno nie kret pożarł cebule. Choć być może to, na co Twój kret polował w okolicy cebul. :| .
Agata
mirzan
---
Posty: 4278
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Pisałem kilkakrotnie,krety nie są szkodnikami,dlatego,że robią bałagan,ale dlatego,
że z krecich korytarzy korzystają gryzonie.Karczowniki i inne towarzystwo,zostają
zaproszone do liliowej stołówki.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Lilie - uprawa

Post »

Tak mi się zdawało, że to raczej nie możliwe :oops: . Kiedyś słyszałam, że dobrym zabezpieczeniem cebul kwiatowych jest sadzenie ich w małych doniczkach do ziemi. Czy z przesadzeniem cebul muszę czekać do jesieni? Jakiej wielkości doniczki kupić, aby nie byly zbyt szybko za małe? A może są inne sposoby na ocalenie cebulek od tych szkodników?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witaj Meno :D Często stosowałem sadzenie cebul w doniczkach i stosowałem doniczki o średnicy 15 cm i głębokości 20 cm , ale ostatnio spotkałem na giełdzie kwiatowej w Tychach lilie posadzone w doniczki 10 cm , więc mniejsze też są dobre . Ja preferuję te większe . Jeśli Twoim cebulkom grozi zjedzenie , to lepiej zaryzykować delikatne przesadzenie , uważając oczywiście na system korzeniowy . Powodzenia :wit
slonecznik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 8 maja 2010, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Moją lilie nie zalała woda ;:138 .Czy mogę ja teraz przesadzić ? Wraz z cebulką . By nie uszkodzić korzeni .Ale czy ona później zakwitnie?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jeśli zrobisz to delikatnie i nie uszkodzisz bryły korzeniowej to zakwitnie , tylko koniecznie do posadzenia w nowym miejscu użyj dobrej przepuszczalnej ziemi . To dla lilii bardzo ważne :!:
Powodzenia :wit
Awatar użytkownika
anica
50p
50p
Posty: 63
Od: 21 mar 2009, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witam biegłych w uprawie lilii :-) Mam pytanie - czy w uprawie lilii można zastosować jakiś herbicyd na perz? Nie mogę sobie z nim dać rady. ;:223
Z góry dziękuję za podpowiedź.
mirzan
---
Posty: 4278
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Wyściółkuj lilie jakimś lekkim materiałem,mogą być trociny.Perz przerośnie warstwę
ściółki i lekko da się wyciągnąć.Lilie są jednoliścienne,perz również,więc herbicyd niszczący perz,zniszczy lilie.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Moje lilie są obżarte bardzo. Nie dość, że wiele z nich ma obgryzione liście (duże, dwucentymetrowe dziury) to jedna ma tak nadjedzoną łodygę, że niewiele brakuje by się złamała (a jest gruba jak palec). Ofiarami są głównie lilie trąbkowe, rzadziej azjatyckie a orientalne prawie nietknięte, chociaż wszystkie rosną niedaleko od siebie. Poskrzypki nie widać, ale zauważyłem śluz na roślinach.

Czy ślimaki wyrządzają aż takie szkody?
Jakich użyć środków aby zapobiec tej dzikiej inwazji?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
anica
50p
50p
Posty: 63
Od: 21 mar 2009, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Mirzan - serdecznie dziękuję za odpowiedź :-)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”