CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przede wszystkim nie podlewamy roślin dokładnie co do dnia, to podstawowy błąd. Sukulenty podlewamy za to wtedy, jak całkowicie przeschnie podłoże.
Z nawożeniem też trzeba uważać, najlepiej stosować połowę zalecanej dawki i nie nawozić częściej niż naokoło 2 tygodnie.
Jeśli jest miękka pomimo podlewania to najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia korzeni. Trzeba wyciągnąć z doniczki sprawdzić korzenie i posadzić do przepuszczalnej mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Uszkodzone korzenie poodcinaj i posyp sproszkowanym węglem. Nie podlewaj przez tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bialy20061
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2018, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Najgorsze jest to ,że ,w moich doniczkach co chwile jest teraz sucho przez te upały ;:223
Boje się. że szczepki nie będą mi się ukorzeniać
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry
Mam ostatnio problemy z dwoma sukulentami, - zaczęły im odpadać liście, nagle i w dużej ilości.
U pierwszej rośliny z 3 łodyg została jedna w liściach, które usychają u nasady.
Szukałem przędziorka pod lupą ale nic nie znalazłem, co to może być?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Problem raczej nie leży w szkodnikach, tylko w złym stanowisku - są wyciągnięte z braku słońca oraz być może dodatkowo związane z podlewaniem. Jakie mają stanowisko? Jak podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bialy20061
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2018, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dlaczego usychaja mi szczepki??
Stoja na poludniowym parapecie wewnatrz .
Codziennie lekko zraszam ziemie
One usychaja zamiast puszczac korzonki??

Dlaczego?
Obrazek

Pisownia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przecież masz odpowiedź w tym co piszesz. Jeśli ukorzeniasz szczepki, które nie mają korzeni, to jeśli dasz je na gorący południowy parapet, to jak mają nie usychać...?
Podczas ukorzeniania daj w jasne miejsce i osłaniaj przed ostrym słońcem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

norbert76 pisze:Problem raczej nie leży w szkodnikach, tylko w złym stanowisku - są wyciągnięte z braku słońca oraz być może dodatkowo związane z podlewaniem. Jakie mają stanowisko? Jak podlewasz?
Wschodnie stanowisko na parapecie, zaraz obok stoją inne sukulenty które mają się dobrze. Ten na zdj był trochę za innymi więc mógł dostawać mniej światła ale mam go od ponad pół roku i wszystko było ok. Oczywiście ze względu na na światło jest wyciągniety, podlewam go raz na tydzień, około 60 ml, ma przepuszczalne podłoże.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Co to za aptekarskie podlewanie? 60 ml to 1/4 szklanki - za mało, przecież taką ilością nie nawodnisz całej doniczki. O tej porze roku lejesz obficie (możesz nawet namaczać na ok. kilkanaście minut w misce z wodą) i czekasz aż przeschnie całkowicie podłoże i kolejne znowu tak samo - i tak do jesieni. I nie podlewaj cyklicznie - podłoże różnie przesycha w zależności od temperatury, nasłonecznienia, wilgotności powietrza, itd.
Wschodnie stanowisko nie jest najlepsze dla sukulentów, to są rośliny słońca czyli południe to optimum. Oczywiście są sukulenty, które jakoś będą dawać radę w warunkach wschodniej wystawy - sam mam taką. Jak masz możliwość, to po aklimatyzacji trzymaj je do jesieni na zewnątrz - balkon/zewnętrzny parapet. Na jesieni będą o wiele lepiej wyglądać. Oczywiście na ich wygląd ma też, a w zasadzie głównie ma zimowanie w niskiej temperaturze, kiedy jest mało światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Hej, po przesadzeniu mój sukulent zaczął umierać :( Przesadziłam jakiś tydzień temu, wszystko zgodnie ze sztuką, na dole ma keramzyt, ziemia to mieszanka dla sukulentów (chociaż muszę dodać, że było to moje pierwsze przesadzanie, ale pozostałe roślinki przeżyły ten proces). Oklapł, rozjechał się na boki, a liście są miękkie. Podlewałam od przesadzenia tylko raz, odrobiną wody. Jak mogę go uratować?

Obrazek

Wyrośnięty był już wcześniej, plamy na liściach też starsze.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jeśli przesadzałaś tydzień temu, a w międzyczasie podlałaś to powinnaś poczekać właśnie około tydzień czasu. Wrzuć zdjęcia o co konkretnie chodzi. Tylko nie przez Fotosika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Sprawdziłam dokładnie: przesadziłam 23.05, podlałam po tygodniu (+- 1 dzień) odrobiną wody. Roślina utraciła sztywność i "oklapła" na boki doniczki, liście są miękkie.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jakiej wielkości były korzenie, jeśli były w miarę rozwinięte to powinnaś podlać większą ilością wody, zwłaszcza gdy to jest słoneczny i gorący parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bialy20061
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2018, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Może brak im mikro i makroelementów?
Dawałaś nawóz?
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”