Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
coccinella
1000p
1000p
Posty: 1298
Od: 8 kwie 2008, o 12:42
Lokalizacja: Kiel - DE

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witam!
Mam pytanko odnośnie LO Devotion. Czy te poskręcane liście są oznaką jakiegoś niedoboru? Czy choroby? czy mam się nie martwic?
Obrazek
Pozdrawiam, Iwona.
moje wątki
ten się nie myli co nic nie robi
baiana
200p
200p
Posty: 413
Od: 11 maja 2008, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kongsberg, Norwegia

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witam, mam dwie lilie azjatyckie. Jedna wygląda całkiem dobrze, ma piękne pąki, a druga jakby uschnięte. Pierwszy raz staram się wyhodować lilie, obie były wsadzone do ziemi w tym samym czasie i ta z "uschniętymi" pąkami rosła zdecydowanie wolniej, czy jest z nią wszystko ok? Będę wdzięczna za odpowiedź :)

Z tą jest chyba wszystko w porządku :)
Obrazek Obrazek

A ta mnie niepokoi...
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, baiana
balkony baiany
Awatar użytkownika
Plumbum
50p
50p
Posty: 58
Od: 7 kwie 2008, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sheffield

Re: Lilie - uprawa

Post »

Wydaje mi się, że lilia z pierwszego zdjęcia to lilia orientalna a nie azjatycka. Azjatka to ta druga :D Ale dlaczego pąki kwiatowe uschły, to nie mam pojęcia :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
basjak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5033
Od: 20 wrz 2009, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Taką cebulę lilii Lawon wyciągnęłam dzisiaj z ziemii :roll:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To jej trzeci sezon u mnie, w poprzednich latach kwitła obficie.
Łuski wyglądają na zdrowe, w środku dziura i zniekształcony chyba stożek wzrostu.
Uda się uratować? W jaki sposób?
Pozdrawiam mile - Basia
Balinki
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Baiano , pierwsza lilia na pewno jest lilią orientalną , jeśli Twój aparat nie zmienia kolorów to prawdopodobnie odmiany Casablanka . Natomiast druga była mocno niedozywiona w pierwszym stadium rozwoju , stąd nierównomierne ulistnienie i osłabienie , które mogło spowodować do spółki z nadmiarem wilgoci rozwój jakiejś choroby grzybowej . Ja spróbowałbym oprysku przeciwgrzybicznego i ograniczył podlewanie . W tym roku już nie zakwitnie , ale cebulkę powinno dać się uratować. Powodzenia :D

Basjak , cebulka jest tak uszkodzona , że najskuteczniejsze będzie jej podział i rozmnożenie , bo odzyskanie jej jest możliwe tak w trzydziestu procentach . Metoda jest dość popularna i opisałem ją w jednym ze swoich postów.
Również powodzenia :D
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

W mojej pięcioletniej przygodzie z liliami spotkałem się z takim przypadkiem po raz pierwszy :
ObrazekObrazek
Lilia Orientalna utworzyła cebulkę powietrzną w chłodni , w czasie przechowywania , pomimo kompletnego kwiatostanu i braku jakichkolwiek impulsów zewnętrznych :D
Czy ktoś z Państwa spotkał się już z podobnym zjawiskiem ??
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Mam pytanie, czym nawozić lilie gdy są w gruncie.
Mam kilka lilii po poprzednim właścicielu i kilka własnoręcznie wsadzonych.
Czy lilie mogą być podsypane Azofoską, tak jak mieczyki?

Macie piękne lilie, z zazdrości, że możecie sobie poszaleć z sadzeniem różnorakiej roślinności to aż ściska tu i tam. Macie duże wspaniałe ogrody a ja malutkie poletko działkowe :(
Pozdrawiam Dana :)
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

mamciax2 pisze:....
Macie piękne lilie, z zazdrości, że możecie sobie poszaleć z sadzeniem różnorakiej roślinności to aż ściska tu i tam. Macie duże wspaniałe ogrody a ja malutkie poletko działkowe :(
Spokojnie .. na małym terenie tez mozna stworzyć coś ładnego - OK będzie mniejsze ale to nie znaczy, że gorsze :-) Powinnaś widzieć te miniaturki ogródków tutaj w Holandii - a też potrafią cieszyć oko.
Awatar użytkownika
Plumbum
50p
50p
Posty: 58
Od: 7 kwie 2008, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sheffield

Re: Lilie - uprawa

Post »

Nie przerażają Was te majowe deszcze ?? Bałem się, że lilie wykończy mi zima tymczasem zrobi to majowy deszcz. Nic tylko leje i leje, nic więcej. Na liliach już widać pierwsze oznaki szarej pleśni, różom też się oberwało. Nie przypominam sobie tak deszczowego maja.
Pozdrawiam Marcin
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 371
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie - uprawa

Post »

A co gorsze to zapowiadają dalsze deszcze na cały tydzień.Chyba w tym roku nie nacieszymy się tymi pięknymi kwiatami ;:223
Miłośniczka wszystkich kwiatów
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witam!
Pierwszy raz posadziłam lilie :) W sumie 8 lilijek. Wszystkie ładnie wypuściły łodygi i liście na odpowiednią wysokość, mają pąki, tylko jedna lilijka zanim urosła już zaczęła kwitnąć :shock: na łodydze ok 8 cm. Śmiesznie to wygląda i nie wiem o co jej do końca chodzi :wink: Jest to lilia Prato. Może ktoś mi wytłumaczy co z nią zrobić, bo wszyscy się z niej śmieją :(

Obrazek
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Lilie - uprawa

Post »

Ja mam podobnie. Jedna sztuka puściła rozetkę tuż przy gruncie (na jakieś 3-5cm) i już widać w środku pączki kwiatowe. Będę miała "lilię gruntową". :;230
Agata
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

...ale czy to znaczy, że już nie przybierze na wzroście i nie zakwitnie?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”