Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7751
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Asiu, obiło mi się o uszy, że u nas ma być ładna pogoda jutro, więc zaplanowałam sobie obcięcie piwonii, powyrywanie kwiatów jednorocznych, ogólne uporządkowanie działki, ale jeszcze tak nie do końca. Reszta robót w listopadzie. Znowu jakieś fronty się zbliżają i pewnie będzie plucha.
Pozdrawiam! Gienia.
zojalitwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 11 paź 2009, o 08:44
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Asiu nie ma jakiegoś sztywnego terminu.
Trzeba pamiętać, że liście to organ asymilacyjny. I tym łatwiej roślina przetrwa zimę im więcej zgromadzi składników. Zatem moje postępowanie jest takie . Już od sierpnia jeśli widzę że liść jest podejrzany to go wycinam. Reszta dalej asymiluje. Czasem jak w tym roku dopiero w sobotę, kiedy ma być sucho wytnę resztę liści, a jak będzie mokro poczekam z tym do jakiegoś suchego dnia.
Bywało już i tak że w końcu września piwonie były już bez liści.
Zoja
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

snupi222 pisze:Wiem, że wiosenne przesadzanie jest niedopuszczalne. Ale czy próba odgarnięcia wierzchniej warsty ziemi, tak aby piwonia była płycej ma sens? Sama nie wiem. To chyba głupie, przecież piwonia sama się nie zakopała w ziemi, no nie? :oops:
Dzięki wskazówkom zawartym w tym artykule poprawiłam stan kwitnienia swoich piwonii :wink:
Gdy piwonie zielne nie kwitną, to powinniśmy najprzód sprawdzić, czy dopełniliśmy wszystkich warunków ich uprawy. Są nimi niżej wyszczególnione:

1. W jaki sposób wysadzona jest karpa i czy oczka nie są głębiej niż 5 cm pod powierzchnia gleby. Zdarza się to często przy corocznym ściółkowaniu gleby lub nakrywaniu na zimę nawozem lub kompostem, które potem zapominamy na wiosnę zdjąć lub rozgrzebać na wymaganą wysokość. Jeśli są głębiej, a karpy nie są zbyt duże, to możemy je podważyć dwoma szpadlami jednocześnie, podnieść na odpowiednią wysokość i podsypać. Dokonać tego możemy wczesną wiosną lub dopiero w terminie możliwym do przesadzania.

2. Czy roślina nie zagęściła się zbytnio z powodu kilkunastoletniej uprawy na tym samym miejscu. Stare i duże karpy niektórych odmian tworzą w środku ?łysinę?, bo spróchniały i kwitną słabo, tylko na nowych korzeniach na obrzeżu. Takie trzeba bezwzględnie przesadzić i rozdzielić na sadzonki tylko o 3-5 oczkach. Jeśli chcemy je wysadzić na tym samym miejscu, to musimy również zmienić glebę.

3. Powodem słabego kwitnienia dużej wyrośniętej karpy lub zupełnego braku kwiatów może być na słabszych glebach niedożywienie lub przenawożenie azotem. Nie należy więc nawozić np. samymi gnojowicami z nawozu kurzego czy pokrzyw, lecz z dodatkiem 40% soli potasowej i superfosfatu. Na mojej piaszczystej glebie zdało egzamin coroczne zdejmowanie w marcu pasa gleby o głębokości 10 cm w odległości 20-40 cm od środka rośliny i ułożenie warstwy zagęszczonego nawozu kurzego pozostającego po jego przefermentowaniu na gnojowicę. Możemy też rozsypać wspomniane wyżej nawozy w ilości po 50g na roślinę na powierzchni gleby. Na glebach słabszych np. piaszczystych lepsze wyniki daje wieloskładnikowy nawóz nieorganiczny z mikroelementami.

4. Piwonie nie znoszą konkurencji. Powinniśmy więc sprawdzić, czy korzenie drzew, krzewów czy zaborczych bylin nie konkurują z korzeniami piwonii w walce o pożywienie.

5. W ostatnich latach dało się słyszeć wiele skarg, że piwonie kwitły bardzo słabo mimo, że zawiązały wiele pąków, które w wielkości do 0,5 cm zbrązowiały lub sczerniały. Powodem jest szara pleśń. Dotyczy to zwłaszcza roślin przenawożonych azotem. Rośliny maja bardzo duże liście, które są w dotyku miękkie i takie poraża najczęściej szara pleśń. Takie rośliny, na których stwierdzono już raz w poprzednim roku porażenie szarą pleśnią, trzeba co najmniej trzykrotnie opryskać co 2 tygodnie środkami grzybobójczymi: pierwszy raz gdy zaczynają się rozkładać liście na łodydze i ostatni raz na krótko przed rozpoczęciem okresu wybarwiania pąków kwiatowych. Podobne zjawisko ?zasychania? pąków kwiatowych spotyka się na roślinach wysadzonych na piaszczystych glebach zbyt suchych i ubogich w okresie wykształcania pąków.

6. Jeżeli cała roślina słabo rośnie i ma niezdrowy wygląd, najczęściej żółto-zielone liście z obsychającymi brzegami płatków i słabo kwitnie lub wcale, to przyczyną mogą być nicienie. Poznamy to, jeśli po wykopaniu karpy korzenie mają brodawkowate narośla wielkości grochu. Takie karpy trzeba bezwzględnie spalić.

7. Powodem słabego kwitnienia jest również, według moich obserwacji, nadmierne cięcie kwiatów wraz z całymi łodygami aż do ziemi. Starsi posiadacze ogródków powtarzają jeszcze dziś, że piwonie lubią się obrażać, jeśli zetnie się im wszystkie kwiaty. Nie chodzi tu w rzeczywistości o wszystkie kwiaty, co o wszystkie liście. Rozważmy to na przykładzie. Dobrze kwitnące rośliny, to rośliny których co najmniej 60% łodyg zakończonych jest kwiatami. Aby mieć jak najdłuższe łodygi proporcjonalne do wielkości kwiatów niekiedy z 1-3 pąkami, ścina się całą łodygę na wysokości 5 cm nad ziemią. Pozostają łodygi bez kwiatów, które zawsze maja mniej liści na łodydze. Jeżeli więc ogołocimy roślinę z 6% liści, to jest logiczne, że się ?pogniewa?, bo pozostałe na roślinie 40% liści nie jest w stanie odżywić dużej karpy by mogła znowu wykształcić tak samo 100% oczek jak w poprzednim roku, z których wyrosną silne łodygi zakończone kwiatami. Jeśli więc chcemy, by piwonie się na nas nie pogniewały, to ścinajmy umiarkowana ilość kwiatów.
http://rkmk.cyberdusk.pl/artykuly/piwonie.html
snupi222
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 14 kwie 2009, o 11:13
Lokalizacja: Zabrze

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Serdecznie dziękuję :lol:
Dopiero zaczynam. Mam nadzieję, że pomożecie mi popełniać jak najmniej błędów
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

A czy na wiosnę można posadzić piwonie kupione w centrum ogrodniczym?A jeśli tak,to kiedy najlepiej to zrobić:marzec/kwiecień,czy dopiero po przymrozkach.Jestem bardzo początkująca i niewiele jeszcze wiem o roślinkach.
Proszę jeszcze o podpowiedź,czy piwonie można posadzić w sąsiedztwie tuj,cyprysików,mahonii,pierysów?One potrzebują ziemi lekko zakwaszonej,ale co na to piwonie?
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2687
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

anito-mario piwonie zakupione na wiosnę należy zasadzić jak tylko warunki pogodowe na to pozwolą,(tzn. ziemia dostatecznie rozmarznie) nie musisz czekać aż minie ryzyko przymrozków,bo piwonie dobrze sobie radzą w naszym klimacie z nawet tęgimi mrozami.Oczywiście ten termin sadzenia raczej wyklucza tegoroczne kwitnienie ,ale jeśli sadzonki są zdrowe na pewno się przyjmą.
Co do sąsiedztwa z wymienionymi przez ciebie roślinami to z własnego doświadczenia mogę Ci napisać ,że dają sobie radę -one też wymagają lekko kwaśnej ziemi.Sadząc je w towarzystwie większych iglaków powinnaś zachować odpowiednią (przynajmniej ok1m) odległość by rośliny nie konkurowały o wodę i pokarm.Powinnaś jeszcze wiedzieć ,że piwonie lepiej kwitną w miejscach słonecznych
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Odnośnie iglaków.
Tuja czy inny jałowiec (taki niski, rozesłany) po kilku (nastu) latach ma korzenie siegające nawet dwa metry w bok od rośliny. Tak więc z towarzystwem iglaków bym uważał.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2687
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Masz rację Andrzeju ,rzeczywiście korzenie iglaków mogą osiągnąć imponujące rozmiary jednak ja pisząc że piwonie dają sobie radę opierałam sie na własnym doświadczeniu-nie książkowej wiedzy.
Piwonie rosną u mnie ok 1,2 od pni 15-letnich tui, sąsiedztwo takie trwa już gdzieś 10 lat i w tym czasie co roku cieszyłam sie ładnym kwitnieniem.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Dziękuję za odpowiedź.W sumie najbardziej myślałam o miejscu z innymi krzewami,jeśli chodzi o towarzystwo dla tuj,to jeszcze się zastanawiam,ale dobrze wiedzieć,że taka kombinacja jest możliwa.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Czym nawozicie Wasze Piwonie? Kompost wystarczy..?
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Kompost jest najleppszy tzn. najzdrowszy dla piwonii.
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3726
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Kompost mozna kupić w jakimś centrum ogrodniczym?
Awatar użytkownika
Plumbum
50p
50p
Posty: 58
Od: 7 kwie 2008, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sheffield

Re: Piwonie(peonie) i ich pielęgnowanie...

Post »

Niestety, trzeba samemu zrobić :) Ale przyznaję, że chętnie sam bym się zaopatrzył w taki gotowy. A ponieważ nie mam kompostu bawię się obornikiem granulowanym i suszonym, i zobaczymy w tym roku czy takie nawożenie wystarczy piwoniom. Zresztą z tego co czytałem, to piwonie nie lubą dogadzania :)
Pozdrawiam Marcin
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”