Kolektory słoneczne ...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Teraz taka pora roku, że Ci którzy włączyli kolektory w system CO, korzystają z ciepła "darmowego" w domu. Ale fakt, że dziś bardziej się opłąca fotovolatikę zamontować. - Acz i tutaj, bilans zysk i strat jest dodatni tylko dla dużego rozbioru i to w układzie korzystania z dotacji,
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Z nowinkami technicznymi lepiej sie nie spieszyć i jak najwięcej pytać tych co juz maja i płacą (a czasem i płaczą że mają).
Technologia i pomysły idą szybko do przodu, wiec może juz niedługo okaże sie że jest jakiś nowy pomysł na naprawdę tanie ogrzewanie. O zmianach klimatycznych nie mówiąc
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 867
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

W moim przypadku kolektory sprawdziły się w 100% mam 7,2m2 netto kolektorów podpiętych pod 400l bufor kombinowany.
Instalacja zamontowana 4 lata temu przez ten czas instalacja pozyskała:

Obrazek
10277kWh jeśli każda kWh kosztuje 0,68 zł. (taryfa G11)
10277 *0,68 = 6988 PLN w zaoszczędzonych kWh.
Grzałki w buforze nie posiadam więc albo kolektory zagrzeją wodę albo muszę odpalać kocioł na ekogroszek.
Tym samym prezentuje zużycie węgla przez kocioł od stycznia 2016r.
Obrazek
Tym samym praktycznie od początku maja do końca września nie rozpalałem w piecu.
A skoro nie rozpaliłem w piecu to węgiel w kieszeni, teraz początek okresu grzewczego palę pelletem więc widać o ile idzie go więcej niż węgla.
Do kompletu do kolektorów mam jeszcze 3,3kW ogniw fotowoltaicznych - i te mogę też polecić w 100%.
wojtek72r
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 lis 2016, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Witam. Na tym forum jestem nowy i niechcący wszedłem na wątek kolektorów. Chcę podzielić się swoją opinią a dla zainteresowanych udzielę szczegółowych informacji. Otóż na działce (dom letniskowy) 4 lata temu zrobiłem coś Ala kolektor że starych płaskich kaloryferów (3szt). Funkcjonuje to bardzo dobrze w systemie grawitacyjnym od maja do września. Bojler z wężownicą 120 l i odpowietrzanie. Główny koszt to rurki , kolanka i srubunki pex. Wszystko zamknelo się w kwocie 300- 400 zł nie licząc bojlera. Działa bezawaryjnie i bezksztowo. Polecam , na działkę nie ma nic lepszego. Woda o wiele bardziej gorąca niż w bloku ze spółdzielni.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Mógłbyś dodać jakieś zdjęcie?
wojtek72r
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 lis 2016, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

W sobote
wojtek72r
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 lis 2016, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Witam , gratuluję zaprzęgnięcia słoneczka do roboty :) z czego zrobiłeś stelaż z drewna ? Zrobiłem z płyty meblowej i niestety po kilku latach zaczyna się rozłazić , ale myślę nad następnym projektem.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Może uratuje ją pomalowanie pokostem. Najpierw rozcieńczonym, a potem już bez rozcieńczania.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

płyta to najgorsze rozwiązanie na takie warunki, już jej nic nie uratuje.

Stelaż drewno, albo jeszcze lepiej profile stalowe lub aluminiowe jak ma być trwałe. Drewno najlepiej modrzew - ewentualnie egzotyczne ale to już drogie. Sosna od biedy wytrzyma, ale musi być porządnie impregnowana.
wojtek72r
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 13 lis 2016, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Witam. A więc tak rama zrobiona jest z kątownika , od spodu impregnowana płyta OSB, boki z deski (świerk lub sosna), wszystko nakryte drzwiami balkonowymi z odzysku. Pod kaloryferami folia aluminiowa i wełna mineralna. Ścianki na krótszym boku w kilku miejscach skręcone są śruba 6 mm tak aby to wszystko się nie rozlazlo. Konstrukcja stabilna i mocna, uszczelniona silikonem. W najniższych miejscach nawiercilem kilka otworów aby skraplajaca sie woda na szybach miała którędy ubywac . Myślę, że gdyby wełny nie było też by podobnie grzalo. To tyle z grubsza.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Mam pomysł na zrobienie kolektora ale niestandardowego tzn. nie grzejniki itd.
Chcę zbudować skrzynię bardziej wysoką niż szeroką i powiedzmy 2x3 metry głębokości 30cm. izolacja termiczna i szyba (tak jak w standardowych grzejnikowych) ale zamiast grzejników , w górnej części zamontować nagrzewnice (samochodową) lub kilka nagrzewnic połączonych ze sobą, wentylator który przyśpieszałby ruch powietrza które ogrzewało by wodę cyrkulująca pomiędzy bojlerem a nagrzewnicą . Co wy sądzicie o tym pomyśle ?
Waga została by zmniejszona ale czy pochłanianie ciepła z powietrza wystarczy ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5134
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kolektory słoneczne ...

Post »

Ilość ciepła zależna jest od powierzchni jaką zasłonimy przed słońcem , inaczej mówiąc powierzchnia cienia prostopadłego do słońca. A co umieścisz, jako odbiornik ciepła nie ma znaczenia, jeśli ciepło wchodzące nie odbija się i nie przenika z powrotem do atmosfery. Dlatego odbiornik jest czarny, a wentylator nie potrzebny, a wręcz szkodliwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”