Chmiel japońskii (Humulus japonicus )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
_fox_

Re: Chmiel japoński

Post »

U mnie na dziko rośnie jakiś chwaścior o bardzo podobnych liściach /ma mniej powcinane/ i też pnącze ale wieloletnie i ponoć dosyć ekspansywne. Latem spróbuje mu się dokładnie przyjrzeć i jakieś foteczki zapodać do rozpoznania.
pestka14
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chmiel japoński

Post »

Alenka pisze:Też mam zamiar więcej roślinek posadzić pod ścianką, ale pytam, bo to nowa dla mnie roślinka :oops:
Powiedz tylko czy te nasionka jakoś specjalnie umieszczamy w ziemi? Czy on tak dziwnie kiełkuje? U mnie wypuszcza taką łysą łodyżkę ostro zakończoną i szuka ziemi..Później wyłania się liść..
Sieje się normalnie,po jednym do kilku ziaren do dołka,powiedzmy jakieś 2 cm pod powierzchnią. Ile ziaren będziesz mieć w jednym miejscu,tyle pędów będziesz owijać wokół jednego sznura. Oczywiście niektórzy pewnie puszczają to na żywioł,ale ja miałam w tym spory porządek.
Wiesz co,chmiel japoński chyba lubi,jak się o nim czasem zapomni. Ja nawet nie zauważyłam,że przed wypuszczeniem liści coś ciekawego się z nim jeszcze dzieje. Wykiełkował - ciesz się i tylko możesz ewentualnie policzyć czy wszystkie ziarna wykiełkują,jak nie,to pewnie przelałaś :wink: To co widzę na zdjęciu to było u mnie jakieś dwa tygodnie temu 8-)

Poza tym u mnie kwitł gdzieś w sierpniu,ale tak drobnymi i niepozornymi kwiatostanami,że nie stanowią one prawie żadnej wartości ozdobnej. Prędzej te szyszeczki,które pokazałam na zdjęciu.
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Chmiel japoński

Post »

W jak dużej donicy trzymałaś?
pestka14
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chmiel japoński

Post »

Alenka pisze:W jak dużej donicy trzymałaś?
W standardowej skrzynce balkonowej,która miała chyba 80 cm długości. W tym roku kupuję 100 cm.

Jeszcze a propos rozkrzewiania,zacieniania i zakrywania przez chmiel japoński:
Otóż mój chmiel osiągnął jakieś 100 cm i był przycinany na górze,gdy zaczął dopiero wypuszczać na dole i na całej wysokości pierwsze boczne pędy. To dość późno. Nie wiem jak by się zachował gdyby był od początku przycinany,ale ogólnie jest to roślina nie marnująca czasu na zbyt dużo bocznych przyrostów. Również liście,mimo iż z czasem coraz dorodniejsze,są dość rzadko rozmieszczone - u mnie to było jakieś 10-15 cm odległości. Cała para rośliny idzie w wyciąganie się pędów ku górze. Dlatego w tym roku zdecydowałam się posiać więcej.Chcę,żeby ta ściana balkonowa była naprawdę skutecznie odizolowana od ulicy.

Natomiast jeśli ktoś ma jakieś nowoczesne budownictwo,a chmiel ma służyć tylko ozdobie,to rewelacyjnie prezentuje się na tle czarnej ściany.Sam ma liście dość jasne i stanowi wtedy ładny kontrast. Wtedy może być też rzadziej rozmieszczony.

Nie dopracowałam jeszcze tego technicznie,ale w tym roku chcę na balkon wynieść już gotową skrzynkę z chmielem i sznurami - gotową do postawienia przy balustradzie i podwiązania na górze. W ubiegłym roku bardzo mi się dłużyło czekanie na niego w ciepłe majowe niedziele z kawą na balkonie 8-)
Ogólnie lata nie starcza żeby się przekonać co ta roślina potrafi,bo wrzesień to już jej ostatnie podrygi.

A tegoroczne sadzonki mają się dobrze,wszystkie mają co najmniej po dwa liście,niektóre więcej.Ale obserwuję,że są bardziej wiotkie i wydłużone w stosunku do tych sadzonych w ubiegłym sezonie na balkonie. Jednak pewnie więcej światła by wolały. No ale wnętrze to wnętrze. Nie dysponuję szklarnią :lol: A balkon mam od strony zachodniej,z tym że jest odsłonięty i już wczesnym popołudniem pojawia się na nim słońce.
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Chmiel japoński

Post »

Rzeczywiście zaczyna nabierać tempa..
Już mi się podoba ten wzór :)
Obrazek
pestka14
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chmiel japoński

Post »

To są zdjęcia gdzieś sprzed tygodnia:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Chmiel japoński

Post »

Zdjęcie mojego pierworodnego :tan
Obrazek
pestka14
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chmiel japoński

Post »

ładniutki ;:215
a dlaczego tylko jeden?
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Chmiel japoński

Post »

Bo reszta jest mniejsza :) I jednemu się oberwało od synka ;:170
pestka14
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chmiel japoński

Post »

Zaczęłam uszczykiwać niektóre pędy,a one wypuszczają na całej wysokości nowe boczne pędki.
Odbywa się to niestety kosztem lekkiego spowolnienia wzrostu,a ja jestem niecierpliwa.
Tym bardziej,że już lato się zrobiło ;:3

No i w końcu chmiel zaczął mechacieć,tudzież obrastać w te swoje szorstkie wypustki i pierwsze egzemplarze okręcają się wokół sznurów.
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Chmiel japoński

Post »

Też uszczykuję i ładnie się rozkrzewia..Może na dobre mu wyjdzie te spowolnienie wzrostu, bo jeszcze trochę w domu zostanie:) Pozwolę mu szaleć jak już na stałe będzie na balkonie ;:215 na razie się boję, że jak go nie powstrzymam trochę to będę go z roletami wynosić ;:306
pestka14
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 lut 2013, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chmiel japoński

Post »

Ach,i jeszcze jednemu się przypomniało,że może ma ochotę wykiełkować i sobie wykiełkował...wczoraj ;:oj
Nawet nie wiem ile już minęło od posiania,ale gdzieś siódmy tydzień będzie...
Awatar użytkownika
anym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5322
Od: 4 kwie 2013, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Grudziadza

Re: Chmiel japoński

Post »

Czy mogę jeszcze wysiać chmiel? Nie za późno?
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu. Anka
Moje wątki, Aktualny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”