Wallota spinosa.(Cyrtanthus elatus )Identyfikacja i dyskusje

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Dziękuję postaram się to naprawić skoro tyle osób twierdzi, że to Vallota to na pewno tak jest a jaka jest różnica między hipeastrum, bo te dwa gatunki wyglądają podobnie?
Awatar użytkownika
Matemax
1000p
1000p
Posty: 2281
Od: 14 sty 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Dzięki za link, mam jeszcze pytanie odnośnie okresu spoczynku Vallota podobno nie potrzebuje go w takiej formie jak Hippeastrum, bo jak to się nazywa w różnych opisach jest rośliną wiecznie zieloną, dlatego zastanawia mnie fakt, że gdyby ktoś przez przypadek pomylił te dwie rośliny to czy Vallota po taki zasuszeniu miałby szanse na ponowne rozwinięcie?
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Vallota nie wymaga zasuszania. Cebule valloty trochę sie różnia od cebul hipka...

Obrazek Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

No i tu jest problem, bo cebula mojej rośliny wygląda całkiem inaczej jest jasno biała i korzenie nie chodzą bezpośrednio z jej podstawy jest tam takie okrągłe zakończenie, postaram się wstawić zdjęcie może po cebuli będzie pewne na 100%.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 643
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Jak kupujesz cebulę w sklepie, to po obraniu część zielona jest zawsze taka sama, czy jedna cebula jest prawie cała biała, a druga w połowie zielona? Co do korzeni - owo "okrągłe zakończenie" w podstawie świadczy tylko o tym, że jest ona dość stara, dojrzała.
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Stara to on jest ma już około 8-9 lat, ale niestety nie kwitła, jeśli chodzi o cebule to obie te w doniczce po przepłukaniu z ziemi mają taki sam kolor obie są intensywnie białe i kilka innych cebul, które urosły z owej cebuli wyglądało tak samo. Tak w ogóle to nie wiem skąd on się wzięła urosła sobie któregoś dnia w jednej z doniczek, w których hodowałem sobie fasole kilka lat temu.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 643
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Wszystko jest w normie, to że powstają młode cebulki też. Ja też nie wiem skąd się u mnie wzięła, wyskoczył jeden listek i tak sobie siedział, w końcu rozsadziłem i kilka lat sobie rosła jako zielenina, a 2 lata temu, w gorące lato, ni stąd, ni z owąd wyskoczył pęd kwiatowy. Rok temu powtórka. Jak uprawiać? Sporo słońca, przepuszczalne, ale i żyzne podłoże, w okresie wegetacji sporo wody, zimą mniej, ale żeby nie zasuszyć (to nie hipeastrum) czyli podlewać jak przeschnie. I tyle. Ja przesadzam co dwa lata bo produkuje strasznie dużo młodych cebul (ostatnio wyrzuciłem kilkanaście), które przecież konkurują z rośliną mateczną o składniki odżywcze.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

To na pewno jest wallota.
Wallota, żeby kwitła lubi mieć ciasno. Moja wallota, przed przesadzeniem rok temu , miała doniczkę pełną większych i mniejszych cebul, prawie w ogóle ziemi a kwitła 3-4 razy w roku. Po przesadzeniu i usunięciu tych wszystkich jej "dzieci", dopiero kilka dni temu wypuściła pęd kwiatowy.
Twoja jest za głęboko posadzona, 1/3 cebuli powinna wystawać nad ziemię. Nie wymaga spoczynku, a jeśli się tak stało to wybije, przetrzyma to.
Aha, cebulki mojej walloty też są białe.
Pozdrawiam. Małgorzata
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Dziękuję serdecznie za wszystkie opinie postaram się naprawić wszystkie niedociągnięcia w sobotę kupię mniejszą doniczkę i wsadzę cebulkę tak, aby 1/3 wystawała nad powierzchnię mam nadzieję, że zakwitnie bardzo bym chciał zobaczyć, jaki kolor będzie miał jej kwiat wrazie, czego wstawię jeszcze zdjęcie cebulki żeby wykluczyć ewentualne zmiany chorobowe.
Awatar użytkownika
Mati1135
50p
50p
Posty: 88
Od: 17 sty 2010, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Mam pytanie odnośnie podłoża dziś zamierzam przesadzić Vallotę do mniejszej doniczki, dlatego chciałem zapytać o podłoże keramzytu, jaką część powinien zająć i czy wymieszać go z ziemią, a może położyć tylko na samym dnie doniczki, czy jest to w ogóle zalecane proszę o odpowiedź.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Keramzyt daj tylko na dno doniczki, jako drenaż. A do podłoża żeby było bardziej przepuszczalne możesz dodać perlitu lub grubego piasku. Ale nie musisz, ziemia uniwersalna w zupełności wystarczy :wink:
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Re: Czy to Cyrtanthus elatus?

Post »

Zgadzam się. Keramzyt jako drenaż na spód doniczki. Do uniwersalnej ziemi dodaję odrobinę piasku, żeby była bardziej przepuszczalna.
Pozdrawiam. Małgorzata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”