Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: na co choruje peperomia?

Post »

Marlenka X faktycznie dobrze mówisz że można zastosować czosnek podam przepis 2 lub 3 ząbki czosnku szklanka wody o temperaturze pokojowej. Czosnek drobno siekamy zalewamy szklanką wody mieszamy 5 minut lub zostawiamy do następnego dnia.
U mnie czosnek działa również na mszyce przedziorki oraz wiele wiele innych. Należy pamiętać aby NIE GOTOWAĆ ponieważ zabijamy siarczany zawarte w czosnku które działają na grzyby i inne "żyjątka".
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
bezzia
50p
50p
Posty: 66
Od: 10 wrz 2012, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów,lubuskie

Re: na co choruje peperomia?

Post »

Suuuper, jestem zwolenniczką tzw. domowych sposobów :uszy Bardzo dziękuję ;:180 zaraz idę montowac miksturę i zapamiętam na przyszłośc, że to na inne szkodniki też pomaga.
Przy okazji mam pytanie o odczucia-czy dobrze kombinuję, że takie domowe sposoby podobnie jak w przypadku zdrowia ludzkiego są dlatego lepsze,że są po prostu naturalne a wiadomo chemia jest agresywna i na jedno pomoże,ale może na inne zaszkodzic (chociaż na co może zaszkodzic taka chemia u rośliny poza chorobą?) Ostatnio ratowałam sanderianę od jakiegoś robactwa (wciornaski jakieś) i mam wrażenie, że poza pozbyciem sie wroga liście ucierpiały, bo zaczęły intensywnie żółknąc i usychac (poparzyłam liście opryskiem :roll: ?)
Awatar użytkownika
Marlenka X
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 1 cze 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: na co choruje peperomia?

Post »

Miałam ostatnio problem z grzybem na liściach kalanchoe i mikstura z czosnku (dokładnie ta,którą podał Damiano :) ) pomogła...tak więc jestem zwolenniczką naturalnych metod :D . Ja w swojej sanderianie miałam skoczkonogi,ale zmieniłam ziemie i wsadziłam pałeczki nawozowo-owadobójcze z tych mało chemicznych i czosnek :lol: Bezziu jeśli chodzi o chemię to ja się zawsze boję,że użyje za dużo i wraz z intruzami padnię roślinka ;:202
Miłego dnia
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: na co choruje peperomia?

Post »

zastosowanie chemii niesie ze sobą pewne ryzyko... Tak szczerze nie pomyślałem aby podać Ci domowy sposób na grzyby i inne paskudztwa... :oops: ale jeżeli Marlenka podała sposób to ja podałem przepis. To się nazywa wspołpraca a nie rywalizacja :D ;:138
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
Marlenka X
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 1 cze 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: na co choruje peperomia?

Post »

Co dwie głowy to nie jedna ;:215 A ja nie pomyślałam żeby przepis na wywar z czosnku podać ;:224 :lol: Pozdrawiam :)
Miłego dnia
Awatar użytkownika
Aesane
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2013, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wczoraj na festynie kwiatów nabyłam piękną Peperomie Puteolate, chciałam się zapytać czy pielęgnować ją tak jak inne odmiany? Jeżeli to w jakiś sposób oczywiste to przepraszam, dopiero poznaje kwiatki :) Może ktoś z Was ją ma i może udzielić jakiś wskazówek?
Pozdrawiam
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Peperomia Putolata

Post »

W Internecie jest napisane, że należy:

- trzymać ją w świetle, ale nie bezpośrednim,
- utrzymywać wilgotne podłoże,
- uważać, by nie było za mokre,
- podlewać demineralizowaną wodą

to z grubsza tyle :wink:
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Peperomia Putolata

Post »

Wilgotne podłoże, to przesada.
Nie lubi wilgoci wcale. Liście ma grube, mięsiste, czyli sukulentowe. Wytrzyma chętnie suszę, w wilgoci zgnije. Może rosnąć w słońcu i w cieniu też. Jasne miejsce z rozproszonym światłem, bez południowej spiekoty będzie dobre dla tej rośliny. I podłoże przepuszczalne.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

To mój nowy nabytek. Nawet nie zauważyłam, że kwitł. Kwiatostan oberwał się w trakcie przesadzania. Ktoś z Was zna tę odmianę? A tak w ogóle to jest rzeczywiście peperomia tępolistna?

Zdjęcie usunięte z hostingu/ jokaer.


---18 lut 2016, o 18:34 ----
?
A więc ziemia powinna być jak do sukulentów i nie wolno jej przelewać...
Jedną taką peperomię próbowałam ukorzenić z sadzonki, ukorzenienie się udało ale potem coś się stało i peperomia niestety padła...
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam Agneskę i pozostałych użytkowników. Penetruję zakamarki Forum w różnych wątkach. Poznaję sposoby pielęgnacji roślin, które mam w domu. Peperonię mam - aż :lol: 2 sztuki. Jedna jest u mnie ponad rok. Kupiłam ją w sieci NETTO, jako malutką, mikrą roślinkę, dwie gałązki, po dwa listki na każdej :( Przesadziłam do podłoża uniwersalnego i doniczki glinianej z odpływem. Teraz jest dwa razy taka, listki ma mocne, grube i mięsiste. Podlewałam ją kranówką :oops: (wiem, wiem), nic poza tym nie robiłam. Stała na kominku (bardziej dekoracyjnym niż użytkowym) w jasnym, wschodnim pokoju, ok. 3m od okna. Teraz dałam jej miejsce na wschodnim parapecie. Drugą kupiłam tydzień temu w Biedronce. Całkiem ładna, trzy gałązki, dużo liści, młode listeczki w drodze. Przesadziłam do ziemi dla palm, juk i dracen, bo taką miałam w domu. Podlałam wodą przegotowaną i odstaną, postawiłam na parapecie wschodnim. Obie wyglądają podobnie jak peperonia Agneski (różnią się odcieniem liści, albo światło tak mnie myli). Zamierzam posadzić je w jednej doniczce. W planach mam przeniesienie ich na parapet zachodniego okna (poszukuję roślinki do sypialni) Obu nie nawoziłam, bo nie bardzo wiedziałam jaki nawóz zastosować. W sklepach różnie radzą i już wiem, że lepiej tych rad nie słuchać ;:218 Jutro zamieszczę zdjęcia i poproszę o radę.

No i urwałam jeden listek z tej starszej :evil: Zachciało mi się po nocy listki wycierać z kurzu :( Listek włożę do wody, może coś wyrośnie :?:
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ivonar - masz dobrą "rękę" do roślin. Moja koleżanka z powodzeniem rozmnaża peperomie z listków tylko dłużej to trwa zanim pojawią się młode rośliny.
A moja peperomia też "biedronkowa".
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Witaj :wit Dziękuję. Moje aż takie "wycacane" nie są. Wstawię fotki, to ocenisz (właśnie są w obróbce) . Do niedawna o roślinach doniczkowych wiedziałam tyle, że trzeba je podlewać :oops: przynajmniej co jakiś czas. Nie przejmowałam się nawozami, światłem, podłożem, temperaturą itd. Może właśnie dlatego jeszcze żyją :D

---3 mar 2016, o 10:07---

Oto moje dwie roślinki. Niedługo dostaną jedną doniczkę :)
Zdjęcia peperomii
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

No tak, "nie są wycacane", tylko ciekawe, dlaczego takie śliczne! ;:209
Bardzo ładne ;:333
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”