Lilie - uprawa - cz.3

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Carlos9
200p
200p
Posty: 305
Od: 23 kwie 2011, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Właśnie, jak to możliwe, że w tak małej doniczce urosła tak wielka lilia z bardzo dużą ilością kwiatów?
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

W zeszłym roku cebula kupiona w kwietniu. Rozmiar +22. Oczywiście zakwitła w czerwcu. W tym roku przeniesiona do ogrzewanej szklarni 10 marca. Jak widać uległa podziałowi. Dzisiaj zakwitła.
_____________________
Piotrek
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Carlos9 Doniczka nie taka mała. Chociaż w zeszłym roku korzenie cebulowe znacznie przerosły doniczkę i musiałem (jak widać na zdjęciu) wstawić w następną. Po przekwitnieniu rozdzielę cebule i wsadzę do gruntu.
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Pull, jeszcze raz gratulacje. :D Coraz bardziej zazdroszczę posiadaczom szklarni, chyba będę musiała nabyć. ;:333
Moja Sartarello niestety prawdopodobnie zmarzła tej zimy, a jest cudowna i pięknie pachnie.
Tak bardzo się cieszyłam na nią w tym roku, a tu klops. :roll: Będę ją podglądać zatem u Ciebie.
Tak duże cebule dzielą się i jest świetny efekt. Jak podzielisz, to w nastepnym roku znów nie będzie tak obficie kwitła, tylko będzie odbudowywać cebulę. :D
Teraz napisz czym ją dokarmiasz, bo jak na doniczkową, to jest bardzo okazała. :wink:
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Rozanka. Pod korzenie cebulowe(na dno doniczki) przygotowuję mieszankę ziemi kompostowej, liściowej ze żwirem w stosunku 1:1. Pod samą piętkę trochę czystego żwiru. Pod korzenie pędowe mieszankę przekompostowanego obornika i ziemi kompostowej, liściowej w stosunku 1:1. Nawozami sztucznymi nie nawożę. W czasie upałów podlewam codziennie. Należy chronić doniczkę przed przegrzaniem.
________________________
Pozdrawiam, Piotrek
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2360
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Rozanka Ja Tobie zazdroszczę działki leśnej. Masz idealne warunki do uprawy lilii. Rosły u mnie w ogrodzie lilie trąbkowe Pink Perfection i Mabet Violet. Rok w rok na pędzie kwitło po 6 pąków. Postanowiłem obdarować koleżankę liliami, która ma właśnie działkę leśną. Po 2,3 latach na 2-u metrowych pędach kwitło już po 17 pąków. Kto widział więcej chylę czoła!
______________________
Piotrek
magda-hm
100p
100p
Posty: 108
Od: 22 mar 2012, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jarocin-Wielkopolska
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

pull pisze:Nareszcie "coś" zakwitło:
Obrazek Obrazek
Lilia OT Saltarello.
Przecudna lilia. Mam nadzieje, że chociaż jedna z zakupionych w tym roku obdarzy mnie choćby jednym kwiatkiem :lol:
Pozdrawiam serdecznie. Magda
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

magda-hm pisze:Mam nadzieje, że chociaż jedna z zakupionych w tym roku obdarzy mnie choćby jednym kwiatkiem :lol:
Bądź dobrej myśli. Ja przeczytałam na forum, że można rozmnażać lilie z łusek, więc trochę oskubałam nowo wsadzone. Ale i tak mają malutkie pączuszki.
magda-hm
100p
100p
Posty: 108
Od: 22 mar 2012, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jarocin-Wielkopolska
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

BozenkaA pisze:
magda-hm pisze:Mam nadzieje, że chociaż jedna z zakupionych w tym roku obdarzy mnie choćby jednym kwiatkiem :lol:
Bądź dobrej myśli. Ja przeczytałam na forum, że można rozmnażać lilie z łusek, więc trochę oskubałam nowo wsadzone. Ale i tak mają malutkie pączuszki.
Ja nie tracę nadziei, ale akurat z liliami (wpisałam pierwotnie z daliami z rozpędu, ale chodziło cały czas o lilie. Kupiłam spleśniałe i rozpadające się) i paciorecznikami nie udało mi się wejść w rolę przypadkowej ogrodniczki bez problemów. Tylko one i jedna malwa dały mi popalić więc tak trochę ostrożna jestem w oczekiwaniach co do nich :wink:
Pozdrawiam serdecznie. Magda
Awatar użytkownika
ultraviolet
200p
200p
Posty: 310
Od: 1 kwie 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

pull pisze:Po 2,3 latach na 2-u metrowych pędach kwitło już po 17 pąków. Kto widział więcej chylę czoła!
______________________

pull ja kiedyś wyhodowałam lilie azjatyckie, które miały od ok. 18 do 25 pąków, aż mój ojciec się dziwił co to za kwiaty mimo , że obok w ogrodzie mojej mamy były podobne tylko miały do 7 pąków kwiatowych . Niestety nie mogę powtórzyć tego wyczynu może przez to , że teraz nie podsypuję polifoską ,a może przez to ,że co roku są przesadzane no i miejsce oraz ziemia jest nie ta co przedtem .
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6234
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Ja w zeszłym roku nie zasilałam niczym moich nowo zakupionych lilii
To zdjęcia z 27.06.2011.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Przepraszam za jakość zdjęć. Zobaczymy jak będą wyglądały w tym roku.
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Renia, cudne! A ile te wysokie mają pąków ;:oj ;:oj ;:oj 21 naliczyłam na tej większej :shock:
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Lilie - uprawa - cz.3

Post »

Pull, faktycznie w tym moim lesie rosną jak oszalałe i jedne z nielicznych. Lubią takie suche miejsca, choć na wilgotnych, latem, lepiej rosną. Czasem sadzę je po prostu w piach i podsypuję nawozem. Liściastych u mnie mało, to i kompostu brak. Mieszanka z igliwia rozkłada się 3-4 lata, to zawsze deficyt tego dobrego. Ale ten obornik mnie zainteresował, bo już Carlos pisał, że mocno nawozi obornikiem, a wszędzie w literaturze napisane jest żebu nie nawozić w ten sposób.
Trzeba zrewidować poglądy i udać się do moich znajomych koniarzy zza lasu. ;:215
Ta koleżanka, to musi je dobrze karmić, że tak porosły. :D One lubią dużo jeść.
Moje Brunello miały w ubiegłym roku od 19-21 kwiatów na pędzie. Miałam nadzieję, że w tym będzie jeszcze więcej. Niestety wszystkie zmarzły zimą, a to one właśnie rosły na dość wilgotnym miejscu i dodatkowo należały do wrażliwej odmiany.
W tym roku posadziłam około 700 sztuk z różnych grup. Musiałam zapełnić miejsca po wymarzniętych. :wink: Podzielę się spostrzeżeniami z uprawy. ;:333

Renatko, piękne. Mam nadzieję, że w tym roku będą jeszcze większe. ;:333
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”