Adenium (róża pustyni) cz.5

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
CzarnyFM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 gru 2012, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

Witam jestem tu nowy na tym forum ale mam pytanie .
Wsadziłem dwa nasionka adenium i wzeszły dość ładnie po 3 dniach mają ju ok 1,5 tygodnia ale jakieś takie marnawe są czy można je doświetlać lampami ?? lepsze świetlówki czy led grow ?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

TRZEBA je doświetlać!! I to ładnych parę godzin dziennie. Ja mam zwykłą żarówkę energooszczędną Osram Dulux Value 20W i wygląda na to, że roślinki są zadowolone, mają i jaśniej i cieplej :)
Tylko trzeba zwrócić uwagę na wysokość na jakiej umieszczona jest żarówka (ja ją mam w zamkniętym pudełku, więc taka jedna wystarczy mi na utrzymanie temperatury na poziomie 23-25 stopni nawet jak w pokoju mam 14, ale wyczytałam tu na forum przypadki, kiedy ktoś 'ugotował' siewki, bo zagrzał za mocno).
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

Przy sztucznym doświetlaniu, szczególnie żarówkami, ale i przy doświetlaniu świetlówkami, trzeba koniecznie pamiętać o zrobieniu otworów zarówno na górze jak i u podstawy "osłony", tak żeby następowała samoistna wymiana powietrza. Jeżeli nie będzie takich otworów, to roślinki mogą ulec "ugotowaniu".
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

Przy sztucznym doświetlaniu roślinek trzeba też zwrócić uwagę na światło jakie dają żarówki, świetlówki.
Światło białe ciepłe (ok. 2700K) stosuje się do kwitnienia, natomiast białe zimne (ok. 6500K) na wzrost.
W sprzedaży ja najczęściej spotykam żarówki (świetlówki) energooszczędne białe ciepłe natomiast świetłowki są z reguły zimne (Cool Daylight).
Moim zdaniem przy samym zimnym świetle można się "dochować" takich dłuuuugich i chudych badylków więc nie należy też przesadzać z czasem doświetlania a najlepiej mieć albo oba rodzaje albo jakąś specjalistyczną do roślin.
CzarnyFM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 gru 2012, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

Ja właśnie wyczytałem ze jest specjalna żarówka do naświetlania roślinek nazywa się właśnie Led grow chodzi tam dokładnie o długość fal światła tylko myślałem ze ktoś miał już z nią do czynienia i czy opłaci się ją kupować ale widzę że nie więc może ja kiedyś komuś polecę jeśli się sprawdzi ale za uwagi bardzo dziękuje


mam jeszcze około 20 nasionek i jeszcze jedno pytanko kiedy najlepiej je wysiać ??
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

/ ... /jest specjalna żarówka do naświetlania roślinek nazywa się właśnie Led grow / ... /
- możliwe że są bardzo dobre, ale cena ;:224 , nie dla amatorskiej uprawy dla kilku sadzonek; Leg Grow 15 W 4:5 - ;:oj 180 zł. i najprawdopodobniej jedna nie wystarczy na prawidłowe doświetlenie kilkunastu - kilkudziesięciu sadzonek.
----------------------------------------------------------------------
Nasiona najlepiej wysiewać, kiedy jest dłuższy dzień, więdcej naturalnego światła i wyższe temperatury otoczenia, marzec - kwiecień. Chyba że masz mini szklarenkę z odpowiednim oświetleniem, to możesz próbować trochę wcześniej, ale ja proponuję termin wysiewu taki, jak napisałem wyżej.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
CzarnyFM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 gru 2012, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

Dzięki ja mam zarazie dwie roślinki wiec jedna wystarczy resztę nasion wysieje jak radzisz zobaczymy czy szybciej będą rosnąć mam taką nadzieje bo mam spore chęci zobaczyć jak kwitną ale na to to pewno ze 3 lata będę musiał poczekać . A właśnie po ilu latach adenium zaczyna kwitnąć ?? wie ktoś ?? bo widziałem ze komuś już kwitła na ty wątku
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

jang pisze:Przy sztucznym doświetlaniu roślinek trzeba też zwrócić uwagę na światło jakie dają żarówki, świetlówki.
Wszystko to prawda jest. Ale czy nie jest tez tak, że przy takich dniach, jak teraz lepiej doświetlać czymś niż niczym? Jeszcze moment-dwa i w słoneczne dni będzie można trzymać roślinki na parapecie, a doświetlić tylko rano/po południu.
Duzo zachodu, ale może może sie udać? ;:218
Akwelan_2009 pisze:Nasiona najlepiej wysiewać, kiedy jest dłuższy dzień
Ba, wiadomo! Ale jak ktoś już zrobił na opak i wysiał? 8-)

Moim już ewidentnie wylazły następne listki :)
Jak tak dalej pójdzie, to wiosną rzeczywiście przytnę, ale - nie zapeszam ;)

-- 10 gru 2012, o 20:55 --
CzarnyFM pisze:zobaczymy czy szybciej będą rosnąć
A po co 'szybciej'??
Lepiej w normie, ale zdrowo
CzarnyFM pisze:A właśnie po ilu latach adenium zaczyna kwitnąć ??
Mówia, że 2-3 lata, więc nasze zakwitną troche po końcu świata :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
CzarnyFM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 gru 2012, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

a no ja nie mam zamiaru rezygnować z moich pierworodnych nawet już żarówkę Led grow kupiłem i doświetlam troszkę jak by zzieleniały trochę wiec jestem dobrej myśli następnym razem może jakieś foto podeśle się pochwale he he dzięki za bardzo miłą wymianę spostrzeżeń
a co do końca świata to one przeżyją a my ?? jak kupimy opla to też :D :lol: :heja


pozdrawiam gorąco
Awatar użytkownika
jang
500p
500p
Posty: 729
Od: 11 paź 2012, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

onectica pisze:
jang pisze:Przy sztucznym doświetlaniu roślinek trzeba też zwrócić uwagę na światło jakie dają żarówki, świetlówki.
Wszystko to prawda jest. Ale czy nie jest też tak, że przy takich dniach, jak teraz lepiej doświetlać czymś niż niczym?
Droga Lucy wszystko się zgadza, lepiej doświetlać ale też dobrze jest wiedzieć czym się doświetla a szczególnie w takie krótkie dni jeśli ktoś ze 12h albo i całą dobę to będą to tylko chude badylki (przy świetle zimnym). Dllatego ja sobie tak myślę, że lepiej ciepłym białym (jak długo się naświetla) aniżeli tym zimnym (jeśli ma być jedno źródło światła).

Jeśli chodzi o świetlówki specjalistyczne to moim zdaniem... no cóż np. MEGAMAN Plant Lamp są po około 20 PLN i na pewno większą ilość roślinek z tej jednej da się oświetlić aniżeli z LED, no i cena tych LED...
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

A wiesz, Janek, że ja teraz przez Ciebie do wiosny spać nie będę mogła?... :?
Nie dość, że wcześniej tyle się naczytałam o żarówkach/świetlówkach, że az się zgubiłam, potem nastałam się i naspacerowałam przed regałami w markecie, zanim sie zdecydowałam, co kupić, to jeszcze teraz mi taką zagwozdkę zapodajesz!
A ja jestem tylko humanistką, na technice to... ;:170

No nic, moje roślinki kolor mają chyba dobry, rosną umiarkowanie szybko (ciekawa rzecz: te same odmiany, te same warunki i jedne rosną takie smukłe i zgrabne, a drugie to takie kurdupelki - połowa z tamtych wzwyż i dwa razy tyle wszerz), drugą parę listków wypuszczają, może jakos doczekam do wiosny (tym bardziej, że w sąsiednich pudełkach kiełkują właśnie kaktusy :wink: )
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
masik
1000p
1000p
Posty: 1077
Od: 4 wrz 2012, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

;:219


Rozumiem, że moje mimo braku doświetlania, mimo grubych brzuszków i 4 pary listków są do wyrzucenia? :evil: :evil: :evil:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium (róża pustyni) cz.5

Post »

Jakbyś je juz bardzo chciała wyrzucić, to najlepiej do skrzynki pocztowej w kopercie z moim adresem :wink:

Btw. czwrata para listków? A czy wszyscy nie tną po trzeciej? Chyba, że wiosną zamierzasz uciąć większy kawałek?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”