Kosiarka elektryczna

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
celicacra
100p
100p
Posty: 124
Od: 5 lut 2013, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom, okolice Radziejowa

Re: jaka kosiarka do 1200zł

Post »

też się zastanawiam nad tą kosiarką (Victus Hunter VSS 53 L70), ale jeszcze bardziej skłaniam się do kupna Victus VSS K50...czy to dobry wybór? ma ktoś taką?
tomek14
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 maja 2013, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jaka kosiarka do 1200zł

Post »

Najlepsze kosiarki spalinowe z silnikami B&S ma Viking. Za 1200 zł powinieneś znaleźć model MB248T, duża szerokość koszenia 46cm, kosz 55 litrów, napęd. Niezależnie od wyboru kośiarki poszukaj inforamcji czy są do tego części zamienne i jak działa serwis.
Awatar użytkownika
celicacra
100p
100p
Posty: 124
Od: 5 lut 2013, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom, okolice Radziejowa

Re: jaka kosiarka do 1200zł

Post »

dzięki Tomek :)

a mam jeszcze pytanko do ogółu - chodzi o kosz...jedne kosiarki mają plastikowy, a inne (chyba większość) - taki luźny, workowaty...chciałbym się dowiedzieć, który jest lepszy? ja użytkowałem tylko plastikowe, więc o tych drugich nie mam zdania... czy ten "miękki" kosz nie sprawia problemów przy odpinaniu (zapełniony trawą), lub opróżnianiu? miałem kupić Victusa VSS 48 K50 z napędem (5KM, 48cm, plastikowy kosz) za 998zł, ale widzę, że jest promocja na Victusa HUNTER VSS 53 L70 z napędem (6.5KM, 53cm, workowaty kosz) za 969zł...tylko dziwi mnie, że jest taki tani...niby mocniejszy silnik, a tańszy, ale z drugiej strony, jest napisane, że jest promocja...no i w dodatku ma większe kółka, co jest chyba ułatwieniem na dość nierównym terenie... Chyba zdecyduję się na ten mocniejszy i większy...ale co będzie, jeśli przyjdzie mi się męczyć z takim koszem? Dodam, że mam ok 2000m do koszenia... Plisss....
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: jaka kosiarka do 1200zł

Post »

Witaj,
Ja kupiłem dzisiaj tego Victus Hunter VSS53 L70 (na promocji) :)

PO krótkim pierwszym koszeniu mogę powiedzieć że jestem zadowolony, mocna zrywna, kosz nie sprawia jak dla nie problemów, odpala za 1 pociągnięciem więc ja polecam:):):)

Chciałbym wszystkim podziękować za pomoc i porady:)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
celicacra
100p
100p
Posty: 124
Od: 5 lut 2013, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom, okolice Radziejowa

Re: jaka kosiarka do 1200zł

Post »

hehe...a ja już się zdecydowałem raczej na zakup tej VSS48 czyli tej mniejszej...obdzwoniłem fachowców, porozmawiałem na forum o kosiarkach i mi doradzili właśnie VSS 48, że jakoby ma mocniejsze powozie, tzn solidniejsze wykonanie (grubsza blacha, lepszy napęd, mocniejsze kółka)...choc nie powiem, że też się o napaliłem na tego Huntera - wiadomo - 1KM więcej, większe kółka z tyłu... bo silnik to podobno z tej samej stajni co Emak w VSS48...

Chris - gratuluję zakupu :) a nie jest za ciężka? jak się manewruje?
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: jaka kosiarka do 1200zł

Post »

ja nie zauważyłem żadnych trudności przy manewrowaniu, tylko że do tyłu trochę ciężko ciągnąć.
malgota
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kosiarka na wysoką, gęstą trawę 1000 ~ 1500 zł

Post »

Witam serdecznie :wink:
Po przeczytaniu licznych postów o kosiarkach, zamieszczonych na tym forum, pomyślałam, że uda mi się znaleźć tutaj pomocną dłoń.

Do tej pory mordowałam się z malutką kosiarką elektryczną (http://www.artgarden.pl/product_info.pH ... s_id=13560 ), ale na trudnym terenie takie rozwiązanie jest koszmarem. Niestety nie bywam na działce regularnie, więc trawa odrasta, a do tego jest gęsta. Kosiareczka często się zapycha a i ja czasem mam dość. Teren ok 10arów nie jest wyrównany, są tam górki, dołki, krzaczorki itp, więc dodatkowa walka z kablem nie jest przyjemnością. Najgorsza jest jednak wysoka i gęsta trawa, z którą obecna kosiarka sobie zwyczajnie nie radzi. Marzę o czymś co ułatwi mi te obowiązki, stąd pomysł na kosiarkę spalinową. Dość podstawowe pytanie. Czy kosiarka spalinowa to dobry wybór na gęstą, wysoką trawę na trochę nierównym terenie? czy lepsza jest jednak lżejsza elektryczna?

Po lekturze różnych wątków udało mi się ustalić pewne niezbędne parametry
- silnik Briggs & Stratton
- min 5kM
- obudowa aluminiowa, a nie blaszana
- napęd na koła
- rozrusznik do odpalania (dla kobiety)?
- koniecznie kosz do zbierania trawy
- szerokość koszenia ok 50cm

Znalazłam kilka kosiarek polecanych w różnych wątkach, ale nie bardzo wiem jak z tego wszystkiego wybrać odpowiednią dla siebie, a co od razu odrzucić. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc :)

Gosia.



Al-Ko Silver 470 BRV Premium
Silnik B&S Series 650 E Ready Start
Pojemność kosza: 70L - plastikowy
Napęd płynnie regulowany
Niestymetrycznie ustrawione ostrze umożliwiające koszenie trawy prawktycznie do samej krawędzi np. chodnika
Waga: 37,2 kg

Stiga Combi 48 SQB
Silnik B&S 575 EX Ready Start
Pojemność kosza: 70L - plastikowo materiałowy
Napęd nieregulowany
Waga 34kg

Kosiarka spalinowa FAWORYT CJ 53 BS 675, 6 KM - 1348 zł
Silnik spalinowy 4 - suwowy Briggs&Stratton Seria 675; 6 KM
Napęd tak / tylne koła
Rozruch ręczny
Obudowa stalowa lakierowana proszkowo
Szerokość robocza 53 cm
Pojemność kosza 60 litrów / tekstylny
Wysokość robocza regulowana / 25 - 75 mm
Regulacja wysokość koszenia centralna / 12 - stopniowa
Koła podwójnie łożyskowane
Funkcja 3 w 1 zbieranie do kosza / mielenie / boczny wyrzut

Kosiarka spalinowa STIGA Combi 53 SB, B&575 1400 zł
Producent silnika Briggs & Stratton; Typ silnika 575 series EX
Multiclip
Zbieranie do kosza
Tylny wyrzut
Szerokość koszenia, cm 51
Regulacja wysokości koszenia centralna
Wysokość koszenia, mm 27-90
Liczba poziomów wys. koszenia 5
Samojezdna
Kosz, pojemność, litry / typ 60/plastik i tkanina
Składany uchwyt
Hałas, dB (A) <98
Korpus stal
Koła PP 200/280
Łożyska kół kulkowe
Waga, kg 43

Kosiarka spalinowa HECHT 5530 XR B&S 5 KM 1395 zł
Silnik spalinowy 4-suwowy Briggs&Stratton Seria 625; 5 KM
Napęd na tylne koła tak
Szerokość robocza 53 cm
Wysokość robocza 25 - 75 mm
Regulacja wysokości roboczej centralna - jedna dźwignia
Pojemność kosza 50 litrów - tekstylny
Obudowa stalowa
Koła łożyskowane tak
Waga 36 kg
Funkcja 3 w 1 kosz / mielenie / boczny wyrzut

Kosiarka spalinowa GTM 530S, B&S675RS
Silnik spalinowy 4 - suwowy Briggs&Stratton Seria 675 RS; 6 KM
Pojemność skokowa 190 cc
Napęd tak - tylne koła
Szerokość robocza 53 cm
Regulacja centralna tak
Obudowa stalowa
Pojemność kosza 60 litrów / tekstylny
Koła łożyskowane tak
System 3 w 1 kosz / mielenie / boczny wyrzut
Waga 42 kg

Makita Kosiarka z napędem PLM4618
http://megastore.pl/123224,Makita-Kosia ... M4618.html

Znaleziona na Allegro ZARIA B&S 675
http://www.fajneceny.pl/product-pol-124 ... 5-6kM.html
blizniak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 4 lis 2010, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kosiarka na wysoką, gęstą trawę 1000 ~ 1500 zł

Post »

Może będziesz reflektować na taką: http://sklep.nac.com.pl/index.php/actio ... -tm6000x61 . Tak naprawdę do wysokich traw nie nadaje się żadna z wybranych przez Ciebie kosiarek. Jedyna, która w tej cenie się mieści i będzie kosić wysokie trawy to jw. Mankamenty: nie posiada napędu a praca taką męczy szczególnie na nierównym terenie. Zalety: duże tylne koła (nie blokują w dołkach), dobry silnik, masz wszędzie serwisy i części zamienne. radzi sobie doskonale w wysokich trawach.
Każda kosiarka posiada noż pracujący w korpusie (schowany w korpusie) i będzie się ślizgać nad trawą, która zostaje przez korpus przygięta. Jeżeli chcesz się trochę pomęczyć (kosząc w tym samym miejscu min. 2 razy) to proponuję marki kosiarek:
1. Hortmasz (http://www.hortmasz.pl ) - mają wytrzymałe francuskie przekładnie napędowe, masz części zamienne i serwisy w Polsce, są niedrogie,
2. Al-ko - nie wybieraj kosiarki z płynną regulacją prędkości jazdy (blokuje się po 1 mcu koszenia - wada fabryczna)
3. Stiga
4. Oleomac/Victus,
Kosiarki tych marek mają również wytrzymałe koła jezdne i solidne korpusy.
Przy zakupie zwróć uwagę na następujące parametry:
1. Korpus o szerokości 50 - 55 cm (max),
2. Silnik najlepiej B&S od serii 650 (5,5 KM) najlepiej DOV 750 (górnozaworowy) z Ready Start (lekki rozruch),
3. Bardzo ważne: mocowanie rączek do korpusu (najlepiej żeby były dodatkowo wzmocnione), ponieważ na nierównym terenie szybko mogą się uszkodzić właśnie w tym miejscu,
4. Pytaj o grubość wału silnika (niewielu sprzedawców ma taką wiedzę) i wybieraj te od 22 mm w górę z krótką tuleją noża. Przy uderzeniu w przeszkodę lub nawet kretowisko nie ugniesz tak szybko wału.
Jeżeli podpowiesz z jakiej miejscowości jesteś postaram się wybrać dla Ciebie odpowiedni punkt sprzedaży z konkretnym wybranym modelem.
PS. Pracuję w tej branży już 25 lat. Uwierz mi, że przy takiej podaży kosiarek jaką mamy dziś na rynku nawet ja mam problem z wyborem tej dobrej. Estetyka wykonania nie chodzi w parze z jakością a ta tkwi w szczegółach na które nikt nie zwraca uwagi. Sam koszę Al-ko http://100.al-ko.com/pl/kosiarka-spalin ... 00-br.html . Jest bardzo trwała, zwróć uwagę na wzmocnienia rączek przy korpusie.
Pozdrawiam
Bliźniak
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka na wysoką, gęstą trawę 1000 ~ 1500 zł

Post »

Na powierzchni 10 arów koszonej np. raz w miesiącu sprawdzi się lepiej kosa spalinowa, za 1500 zł kupisz naprawdę dobrą maszynkę firmową, sam koszę 8 arów takim czymś i naprawdę to działa, trawa czasem 20 cm wysoka, nawet do 30 - nie ma problemu, potem grabki i jest ładnie. Dopóki nie wyrównasz terenu to o kosiarce bym nie myślał, szkoda pieniędzy i nerwów, pourywasz koła, noże będą gryźć ziemie zamiast kosić - na co Ci to? Silnik tez nie lubi przechyłów. Zaproponowana żyłkowa tez się nada - ale jest duża i ciężka - kosa waży ok. 5 kg, chowasz do bagażnika i gotowe. Osobiście na Twoim miejscu wybrałbym np. Husqvarna 323 RII lub Stihl FS87.
blizniak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 4 lis 2010, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kosiarka na wysoką, gęstą trawę 1000 ~ 1500 zł

Post »

Pamiętaj. że to jest kobieta. Kosą też musisz się "namachać", musisz zmienić żyłkę, nasmarować przekładnię kątową, zrobić odpowiednią mieszankę a z tym chowaniem do bagażnika to chyba przesadziłeś?
Bliźniak
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka na wysoką, gęstą trawę 1000 ~ 1500 zł

Post »

Nie przesadziłem, łatwiej zabrać do miasta kosę niż kosiarkę, nawet na bagażniku dachowym, no chyba, że się ma małe auto, ale w kombi bez problemu się zmieści do środka. Kosą trzeba się namachać - ale to tez niezła gimnastyka :) Poza tym zmiana żyłki nie jest trudna, a dolanie buteleczki 100 ml oleju do 5 litrów paliwa to zadanie dla dziecka. Smarowanie przekładni - odkręcenie śrubki i wciśnięcie odrobiny smaru - to takie trudne? W kosiarce też trzeba wymieniać olej, filtry, świece. Poza tym są serwisy, można zawieźć maszynkę do nich i w kilka minut ogarną sprawę. Znam osobiście kobiety, które mają naprawdę dużo większe zacięcie do koszenia kosami niż ich mężowie :) Doradziłem Koleżance kosę, bo sam mam część działki dość nierówną i wjazd tam kosiarkę to istna udręka - była, bo kupiłem jakiś czas temu kosę i jest spokój, godzinka czasu i wykoszone. To jest moje zdanie, oczywiście każdy ma prawo mieć inne - a Koleżanka powinna mieć różne propozycje rozwiązania problemu i ewentualnych przyszłych konsekwencji wyboru maszyny - weźmy pod uwagę, że teraz ma elektryczną która waży ok 10 kg - spalinowa 3 razy więcej, więc nie wiem czy dla kobiety naprawdę lepiej mieć kosiarkę 30 kg czy kosę 5 kg. Najlepsze rozwiązanie to znaleźć miejscowego chłopa z kosą - do wykoszenia działki oczywiście ;) Dać innym zarobić to też dobry uczynek. Nie każdy musi wszystko robić samodzielnie, choć to miłe uczucie gdy się widzi rezultaty swej pracy. Pozdrowienia :)
malgota
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2013, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka na wysoką, gęstą trawę 1000 ~ 1500 zł

Post »

wow :) dziękuję Kolegom za odzew!

Szczerze mówiąc nie rozważałam wcześniej niczego innego poza kosiarką i nowy temat wymaga poczytania o zaproponowanych rozwiązaniach. Uparcie myślalam o kosiarce m.in. dlatego, że wolałabym uniknąć grabienia. Problemu z transportem nie będzie, bo kosiarka/kosa/sprzęt nie będzie przewożona w tą i z powrotem. Zamierzam kosić sama, bo to bardzo lubię (nie planuję szukać "jelenia" do koszenia, choć to pomysł zacny i zabawny), tylko muszę lepiej dobrać sprzęt...

Czyli przerzucenie się na ciężką kosiarkę spalinową wcale nie będzie ułatwieniem? Nierówności to np pozostałości po starej piaskownicy, więc nie jest aż tak bardzo źle. Zawsze największy problem był z zacinaniem się kosiarki w gęstej, wysokawej trawie. Spalinowe lepiej sobie radzą z takimi wyzwaniami? bo rozumiem, że ciężar można skompensować napędem na koła?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kosiarka na wysoką, gęstą trawę 1000 ~ 1500 zł

Post »

typowa kosiarka ma problem z wysoką trawą. Myslałaś o kosiarce nozycowej (listwowej) ?

Obrazek

Skupiasz się na zbieraniu ściętej trawy, ignorując skuteczność cięcia. Wszystkie typowe kosiarki są projektowane do wielkości aerału przy zakładanym dość regularnym koszeniu. Im większa, tym ma więcej zapasu wolnej mocy, ale i tak w zbyt wysokiej trawie efekt może nie być ciekawy. Stąd kosy spalinowe zyskały między innymi taką popularność + to że wejdą wszędzie, skarpy, koleiny, nierówności itp.

Maszyny rolnicze do koszenia - tu zakłada się góra 3 sianokosy w roku, bo zależy na ścięciu długiej trawy.

Przemyśl. Bo serce kieruje do kosiarki, ale ...., zwrócę uwagę na jeszcze jeden szczegół. Pojemność - przy regularnym koszeniu nie raz kosz jest bardzo szybko pełny, a jak trawa mokra to jeszcze szybciej się zapcha bo taka trawa lepi się do siebie. A jak ścięta była długa, to jak często będzie trzeba zaglądać i zdejmować kosz ? i gdzieś tą trawę wysypywać?

Warto? nawet jak przejedzie kosiarka to taki trawnik nie będzie najpiękniej wyglądał, bo gwałtownym ścięciu długiej trawy. Więc czy znaczenie ma oczekiwana równość "trawnika" wobec pozostałych kwestii?

A przepraszam, przeczytałem jeszcze raz że dotyczy to terenu 10a - w takich warunkach tylko kosa spalinowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”