MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik słoik był już ulokowany w specjalnym osiatkowanym domku i był całkowicie w cieniu, kiedyś raz zdarzyło mi się wystawić cześć kokonów na słońce i wiem że już nigdy więcej... W zimie miałam obawy czy mi się w tym słoiku kokony nie "ukiszą", mimo że był otwór na niecały cm w pokrywce. W lutym jak robiłam kontrolę na działce to miałam wrażenie że jest minimalny pleśniowy meszek, ale już sama nie wiem czy to było złudzenie czy faktycznie on tam był... w każdym razie zrobiłam dodatkowe 2 otwory wentylacyjne. A w marcu w ogóle zdjęłam pokrywkę od słoika i tak leżakowały do wygryzienia. Sposób przechowywania ze słoikiem myślę, że jest dobry ale bezpieczniej jest wykąpać kokony. Ja swoje czyściłam tylko "ręcznie" i potem po nocach spać nie mogłam, bo ten słoik wydawał mi się szczelny. No ale z drugiej strony kokony też nie wyschły dzięki temu.

ed04 niestety nie mam zdjęcia budki :( , ale nie sądzę żeby nastąpił atak jakiegoś drapieżnika, w sumie to leżała skorupka z połówki 1 jajka. Budka (typ A) ma dodatkową podkładkę w dookoła wlotu, wisi na ścianie drewnianego domu na wysokości ponad 2 metry, prawie pod dachem. Nie było śladu działalności dzięcioła. Co prawda w okolicy są wiewiórki, ale nigdy nie widziałam, żeby jakaś wspinała się po ścianie z desek.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Moje murarki mają w okół rzepak trochę się martwię bo zaczyna się sezon oprysku rzepaku "na płatki" na szkodniki . Ostatnio zauważyłem że osa wchodzi do rurki , dzisiaj robię przegląd kokonów bo już chyba nic się nie wygryzie , samczyki pojedyncze latają .
Jery_li
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 maja 2019, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Witam Forumowiczów.
Czytam forum od dawna, dużo porad wykorzystałem w swojej przygodzie z murarkami, ale teraz mam problem z miejscem, w którym moje podopieczne wydobywają materiał do murowania. Na działce obok dzieciaki wykopały dół, tam jest wilgotna ziemia, latają cała ferajną i noszą do rurek urobek :lol:, problem jest taki że muszę je jakoś stamtąd wyprowadzić ponieważ sąsiadka jest mało zadowolona że nawiedzają ją w dużych ilościach a po drugie dzieci tej pani są wredne, robią wszystko aby żadna żywa nie odleciała. Postawiłem koło mojego ulika pojemnik z ziemią, ale jakoś specjalnie się nie zainteresowały.
Pozdrawiam Wszystkich
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3805
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja stawiam w pobliżu ula skrzynkę wypełnioną gliną. Od czasu do czasu polewam jak wysycha. Wystarcza na wiele lat.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Jery_li
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 maja 2019, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

[*]
Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Cześć ;:138 witaj wśród zakręconych...

Tym zdjęciem nie zawojujesz forum bo nic nie widać - coś przesadziłeś z rozdzielczością .

Kłopot z sąsiadem to wielki problem , można rozmawiać , tłumaczyć a i tak nic z tego nie będzie - ale proponuję od tego jednak zacząć , zaprosić i pokazać co masz w domku , niech może poczyta na necie o co chodzi i jaki są tego korzyści .
Natomiast co do miejsc z którego będą brały materiał- tutaj według mnie nie ma żadnych reguł , to pszczoły same sobie wybiorą najlepszy materiał do budowy i ciężko im go samego dostarczyć po sam ul.
Jery_li
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 maja 2019, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Obrazek

Mam nadzieję że teraz lepiej widać
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Hejka u mnie jakaś klęska, od tygodnia murarki pracowały zalepiały formatki, zaglądam dzisiaj na działkę i nie ma, zniknęły, latała tylko 1 sztuka :shock: nie wiem co się stało, czy ktoś zrobił jakiś oprysk, czy odleciały... masakra, pod ulikiem nie widać żadnych padniętych sztuk.
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie dziś także mały ruch ;:218 w moim domku coś tam lata, nawet 2 rurki zaklejone, jakieś śpiochy jeszcze się wygryzły ostatnio, bzykającą się parkę jeszcze widziałam. Ale ogólnie to mało tego wszystkiego, miodnych widziałam tylko 3, 2 trzmiele i to wszystko... Tez się martwię że jakieś opryski miały miejsce :cry:
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie ,,czarno widzę" w tym roku przyrost murarek. Na to wygląda że, ochłodzenie z deszczem zrobiły swoje. Rurek zapełnionych zaledwie parę, pszczółek nie widzę. Dalsza pogoda optymizmu nie daje.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Byłam wczoraj na moment w sporym centrum ogrodniczym po środek na mszyce. Przechodziłam obok zapakowanych tyczek dla roślin... i co słyszę? Bzyczenie. ;:oj
Zaniepokoiło mnie to, bo ostatnio miałam perypetie z kilkoma szerszeniami, więc bardzo powoli i ostrożnie się cofnęłam. Patrzę w dół... a tu z rozerwanego przy jednym końcu opakowania tyczek wylatują spore, urocze murarki w ogromnej liczbie, wychodząc z poszczególnych rurek. No zatkało mnie.
Aż się zastanawiałam, czy nie wziąć tych tyczek specjalnie po to, by zabrać pszczółki do siebie na działkę, ale ostatecznie uznałam, że w tym momencie byłby to ogromny stres dla pszczół, zresztą pewnie po drodze do kasy by większość wyleciała.
Ale widać, że te pszczółki naprawdę nie potrzebują dużo. :D Może kiedyś się zawezmę i sprowadzę - póki co liczę, że te "ogólnodziałkowe dla całego ROD" będą się spisywać.
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Słuchajcie czy to możliwe żeby ptaki zjadły mi 2000 murarek? :( Byłem dziś znów na działce i zero ruchu od 3 dni przy ulikach, ale zaobserwowałem dziwne zachowanie ptaków, podlatywały do ulików, a jeden nawet przysiadł na kratce osłaniającej i patrzył, wyleciała jedna murarka i ją zżarł na moich oczach... :evil:
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dzień dobry. W murarkach zakochałem się w zeszłą sobotę. W ubiegłym roku powiesiłem na działce cztery domki dla owadów zakupione w markecie, bo lubię przyrodę. I jak zobaczyłem jak samiczki latają do rurek całe na żółto, to oszalałem na punkcie tych pracowitych zwierzątek (pewnie swoją rolę zrobiły geny, ponieważ mój dziadek całe życie hodował pszczoły miodne). Miałem w planach zakupienie jeszcze kilku/nastu takich domków, ale przekopując internet stwierdziłem, że spróbuje zrobić samodzielnie ul dla murarek. Dziś będąc na działce zrobiłem przegląd rzeczy niepotrzebnych i wpadłem na pomysł że zrobię szkielet z pospawanych profili i to wszystko obiję deskami. Co sądzicie o tym pomyśle? Czy metal jest nieodpowiedni? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”