Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1667
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

tomekb1 pisze: 30 maja 2023, o 19:31 Oczywiście mówisz o owocach?
Oczywiście, że tak. :D
tomekb1 pisze: 31 maja 2023, o 14:14 Mylisz pojęcia. Patrzysz na owoce, ale to są owoce letnie, tzw breba. Powstają one z pąków zawiązanych w zeszłym roku. Nie każda odmiana tak ma. Główny plon owoców, czyli owoce jesienne, tzw. main crop figowiec zawiązuje z pąków powstałych na przyrostach w tym roku. Nie każda odmiana zawiązuje owoce letnie i jesienne. Nie wiesz jaką masz odmianę, więc trudno tu wróżyć. Owoce jesienne są zawsze. inna kwestia, czy zdążą dojrzeć przed przymrozkami. Jest jeszcze taka możliwość (posty Małgorzaty), że owoce jesienne jako niedojrzałe przetrwają zimę i dojrzeją następnego roku.
To były owoce wiosenne (letnie?) z pąków zawiązanych w zeszłym roku. Rzuć okiem na ostatnią fotkę, którą zamieściłam w tym wątku - post z dn. 02.05.2023
Moja odmiana to Magdalenka "dwóch sezonów"
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1667
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Dokładniej moja odmiana figi to Madeleine des Deux Saisons, którą ukorzeniałam ze sztobrów wiosną 2021r.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

kuneg pisze: 31 maja 2023, o 18:37
To były owoce wiosenne (letnie?) z pąków zawiązanych w zeszłym roku. Rzuć okiem na ostatnią fotkę, którą zamieściłam w tym wątku - post z dn. 02.05.2023
Moja odmiana to Magdalenka "dwóch sezonów"
Z tej właśnie fotki wywnioskowałem, że są to owoce, które zawiązały się w zeszłym roku i przetrwały zimę (jako owoce). jeśli to była breba to znaczy, że pomyliłem się w ocenie.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1667
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

W zeszłym roku moja balkonowa figa nie miała owoców. Zimą była bez owoców i bez liści. Zimowała na balkonie w większości bez okrycia (poza krótkim epizodem mrozowym). Wystartowała za to duuużo wcześniej, niż ogródkowa i pewnie stąd wniosek, że to zeszłoroczne owoce.

Ogrodowa figa w gruncie miała jakiś owoc w zeszłym roku, ale zniknął na jesień w niewyjaśnionych okolicznościach. Teraz widzę na niej malutkie zawiązki i jest ich kilka. Końcówki pędów nieco obmarzły, ale krzew jest w dobrej kondycji, a nawet chyba lepszej, niż balkonowy.

Ciekawe, jak zachowają się te krzewy w nieco odmiennych warunkach, jeśli chodzi o owocowanie.

Mam jeszcze 1 siewkę z nasion z owoców marokańskich, ale ona jest mizerna w porównaniu z obiema Magdalenkami (a są w tym samym wieku), więc owoców raczej się nie spodziewam.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Teoretycznie to chyba lepiej powinien owocować ten w gruncie. Doniczka to jednak gorsze warunki. Ja też zrobię takie porównanie bo zostawiłem w doniczce jedną Perettę, choć radykalnie przyciętą i jest teraz daleko w tyle za gruntowymi jeśli chodzi o rozwój liści. poza tym z uwagi na radykalne ucięcie pnia ma tylko jeden w mirę mocny pęd, na którym zawiąże może ze dwie figi jesienne. Reszta to na razie powoli rozwijające się uśpione pąki z grubego pnia. na nich nie liczę na żaden owoc.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

FreGo pisze: 28 maja 2023, o 14:20 Tomek, te "wyglądające normalnie" to są owoce stare z jesieni.Te wiosenne są wszystkie poparzone. Jak je oberwę to zwyczajnie nie będę miał owoców, bo te które wyskoczą w sierpniu nie zdążą dojrzeć.
Adam jeszcze nie wszystko stracone. Jeszcze możesz jeść figi jesienne w tym roku. Ja we wtorek uszczknąłem wszystkie stożki wzrostu na wszystkich pędach...i po dwóch dniach wydaje mi się, ze zaczynam widzieć efekty. Potwierdzę Ci to za dwa - trzy dni, jak będę zupełnie pewien, ale wydaje mi się, że pąki nabrzmiewają i zaczyna ruszać main crop. Pomyśl ile to jeszcze dni, aby figule zdążyły dojrzeć.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 740
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Dobra, czekam na Twoje relacje.
Moje BT na razie stoją, nie wiem co zamierzają. ;:202
Wszystkie main crop są na miejscu, nic nie spada.Dbam jedynie o nawilżenie brył aby tylko nie przeschły.Te poparzone breby rosną, qu...wa jestem na siebie wściekły że tak się załatwiłem z tymi figami. ;:223 ;:223
Od lat wiem że jak jest temperatura ponad 8 stopni 5 dni z rzędu na wiosnę w okolicy maja to figi puszczą i trzeba je wyciągać.
Chciałem dmuchać na zimne i mam za swoje. ;:222
Te maluchy tez odstały lekkich poparzeń na owocach a one były zimowane w warunkach idealnych w budynku, nie z tymi dużymi BT. Czyli za późno też wyciągnięte i ultrafiolet je poparzył.
Mam nauczkę na przyszłość! ;:170
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Troszkę nam się pogoda popsuła.... Nawet ciut zimno wróciło. Nie zaryzykuję i zrobię namiocik z włókniny nad moim szpalerem fig. Roboty niedużo, a będę spokojniej spał.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Temperatura przy gruncie spadła do ok 0/-1 stopnia. Gdzieniegdzie szron. Figi miałem okryte. A jak u Was?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

FreGo pisze: 2 cze 2023, o 00:52 Dobra, czekam na Twoje relacje.
Najszybciej startuje main crop na Brown Turkey

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Peretta też już zaczyna

Obrazek
Obrazek

Decyzja należy do Ciebie. Można by uszczknąć tylko te pędy, na których widać podział na pąku lub wyraźne już dwa pąki, ale ja zdecydowłem się na wszystkie. Zawsze możesz jednak czekać aż sam zacznie startować i próbować późniejszy main crop przechować przez zimę na następny rok.

To mój przechowany przez zimę, który dojrzał latem

Obrazek

Trochę inna i mniej smaczna niż normalna
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 740
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Hej Tomek!
Czyli rozumiem, że przez uszczknięcie pędów stymulujesz wzrost tegorocznego main crop i tym samym wydłużasz jego czas wegetacji licząc, że dojrzeje w tym sezonie tak? ;:219
Ja tego nie zrobię bo moje figi są w zupełnie innym punkcie wegetacji niż u Ciebie Tomku. U mnie dopiero figi się ruszyły, pędy jeszcze dobrze nie złapały chlorofilu. Poza tym mam mnóstwo main crop z tamtego roku i widzę chyba jedna z fig (bo jedna ma ładniejsze te owoce, na drugiej są mniejsze i bardziej przyschnięte ) zaczyna jakby pompować te mian crop. Wygląda na to, że zaczyna coś z tego być.
Trochę mnie zmartwiłeś tym smakiem gorszym ale się zobaczy jak to będzie na BT, bo Ty pisałeś o Peretcie. ;:215
Witam, jestem Adam.
x-S-e-x-ka
ZBANOWANY
Posty: 44
Od: 4 cze 2023, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Moje figi rosną w gruncie. Nie znam odmian. Tej zimy nie były okrywane - tracę na to siły i cierpliwość. Jednak przeżyły i nawet ładnie się wybudziły. Mam zdjęcie sprzed miesiąca. Gdy będę znowu na "działce" zrobię nowe:

Obrazek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Adam dokładnie tak jest. Uszczknięciem wymuszam owocowanie. Podejrzałem to na jednym filmie i rozwiązął się mój problem z dojrzewaniem fig jesiennych. Przesadzenie fig na stałe do gruntu powinno też rozwiązać problem breby, która u mnie startowała za wcześnie.
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”