MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

To skąd pewność, że nie muszę się przejmować?;-)
Pozdrowienia,
Gośka
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

A ja zakupiłem setkę krokusów. Właśnie jest pora sadzenia. Dałem 35zł z przesyłką. Wiosną murarki, trzmiele i inne będą miały małą wyżerkę, no i ładniej będzie.
A swoją drogą zawsze chciałem mieć krokusy. Dlaczego ich nie kupiłem wcześniej to zielonego pojęcia nie mam.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Gamon świetnie że aż tyle zakupiłeś, wiedz tylko że w pierwszym roku wszystkie nie zakwitną, za to za dwa lata będą pięknie wyglądały...
a propos mojego ogrodu dokupiłam też mnóstwo kwiatów różowe i białe cebulice bo niebieskie mam tak jak i szafirki, hiacynty bo mi padły :(, z 50 krokusów wszelakiego koloru, przebiśniegi...a tak to ogród mam kwitnący przez cały rok zaczynając od przebiśniegów kończąc po chryzantemy, wiec na dzień dobry dla dzikich pszczółek mam, potem to już trzmiele i pszczółki nawet w chłodne dni mają czym się żywić...a propos jeszcze w tym roku dałam się namówić na ozdobne słoneczniki i nie żałuje dlatego że na jednym "pniu" stale zakwitają nowe kwiaty słoneczników , nawet teraz gdy już zwykłe słoneczniki już dawno przekwitły...
mam pytanko ktoś z was będzie się "pozbywał" kokonów osima rufa ??? jestem bardzo chętna
:)
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Dzięki Kidaa za za informację ;:196 . Trochę bym się martwił tym, że krokusy słabo kwitną, teraz będę spokojny .
W tym roku u mnie się też trochę rozkwieciło. Chciałem po prostu dogodzić murarkom i innym "zapylaczom".
W przyszłym roku to już nie będzie prowizorka na szybcika, tylko pójdę na całość.
Cały czas kombinuję w głowie co, jak i gdzie posieję, czy posadzę.
Kokonami Cię niestety nie wesprę. Sam dopiero w tym roku zacząłem hodowlę od 200 kokonów, także dopiero się rozwijam.
Właściwie to się zastanawiałem czy krokusów nie kupiłem za mało, bo jak się na wiosnę wylęgnie potomstwo tych zakupionych dwustu murarek to zanim zakwitną czereśnie i inne ,mogą trochę głodować. Ale jak w tym roku sobie poradziły bez krokusów to w przyszłym tym bardziej dadzą sobie radę.
Drzewa u mnie obrodziły przyzwoicie. Albo był urodzajny rok, albo murarki odwaliły kawał dobrej roboty.
Zawsze irytowało mnie, że drzewa pięknie kwitły, a potem kwiaty opadły w większości nie zapylone.
I tak z czystej komercji zainteresowałem się murarkami, a teraz chcę przerobić ogród na mój prywatny rezerwat przyrody.
W zasadzie niewiele trzeba, żeby go chętnie zasiedlały różne zwierzęta.
Wystawiłem budki dla trzmieli, ale nie skorzystały. Ale sikory nie wybredzały, zamieszkały w wywieszonym dla nich domku i ogołociły ogród z robactwa.
Raptem znalazłem dwie robaczywe śliwki z wszystkich drzew owocowych.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Gamon pisze: Wystawiłem budki dla trzmieli, ale nie skorzystały. Ale sikory nie wybredzały, zamieszkały w wywieszonym dla nich domku i ogołociły ogród z robactwa.
Gamon, opisz proszę jak zrobiłeś budki dla sikorek i gdzie je zawiesiłeś? Jeśli mógłbyś, byłabym wdzięczna za fotki. Gdzieś wyczytałam, że trzmiele stronią od nowych budek, zasiedlają je dopiero po kilku latach.
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Zawiesiłem w sumie kilkanaście budek różnych typów.
Te dla sikor wieszałem nisko 1,2-1,5m nad ziemią. Inne ptaki ( np. wróble) nie są nimi zainteresowane, a sikorom to nie przeszkadza, że tak nisko.
Jedną zawiesiłem na ścianie szopy i dwie na drzewach. Inne tego samego typu wieszałem na 3-4m, tam zagnieździły się mazurki i wróble.
Opryski są jedną z głównych przyczyn ginięcia trzmieli i pszczół, a wystarczy zaprząc ptaki do zwalczania szkodników.
Budki zrobiłem z desek grubości około 2 cm.
Pod tymi linkami jest co i jak:

http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat ... 070414.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzynka_l ęgowa
http://www.ptop.org.pl/images/stories/w ... rodach.pdf

Można też kupić w internecie lub na aukcjach np. http://allegro.pl/budka-legowa-budki-le ... 20708.html

Nie należy przejmować się minimalnymi odległościami między budkami. Dla sikor jest to bodajże 50m. Bo jak zawiesisz co 10m to może się zdarzyć, że w jednej zamieszkają sikory, w drugiej muchołówka, w trzeciej mazurek i się okaże, że wszystkie są jak najbardziej potrzebne.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Gamon dzięki.

Ta podana przez Ciebie stroniczka "Ptaki w naszych ogrodach" jest fantastyczna. ;:138 Czysta kopalnia wiedzy.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

hej hej wszystkim chcę powiekszyć swoją hodowle i gdyby ktoś z was miałby do wydania kokony osima rufa czy też miesierki to jestem baaaardzo chętna....odezwijcie się
:)
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Zimą pojawią się na allegro.
Głowa do góry.
Ja w zeszłym roku za 200szt. zapłaciłem 26zł licząc z przesyłką.
Swoją drogą tak sobie liczę, że z tych dwustu to połowa była samicami, czyli sto pszczół zniosło jajeczka. Jeśli się nie mylę to jakieś 15 jajeczek na pszczołę.
Czyli powinienem mieć 1500 kokonów, z czego połowa to samice. To znaczy, że w przyszłym roku 750 pszczół będzie latało w moim ogrodzie.
To wszystko tylko taka teoria matematyczna, bo pewnie nie wszystkie pszczoły skorzystały z trzcin, które przygotowałem, a część może została zniszczona przez pasożyty.
Dopiero jak wyłuskam kokony ( jeśli znajdę czas ), to dokładnie porachuję.
Poprawcie mnie jeśli źle skalkulowałem.

BozenkaA, cieszę się, że na coś się przydałem i zapewne ta książeczka też Ci przypadnie do gustu.
http://zielona.um.warszawa.pl/sites/zie ... rodzie.pdf
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Mi przypadła! Dziękuję!
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Wyłuskujecie już kokony murarek?
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

ja powoli zaczełam ,ale nie jestem zabardzo uszzęśliwiona bo na 10 rurek tylko w 2 są kokony, pozostałe są małe szczerniałe wysuszone robaczki :(
:)
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Ja nie narzekam wyłuskuje i w każdej jest dośc sporo kokonów :) a rurek mam 4 tysiace :)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”