Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny

Post »

Z tej metki to nic nie wynika. Może być czerwona jak i żółta (dla daltonisty). Jest brak nr. paszportu rośliny, producenta, odmiany.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny

Post »

szurasth pisze:Ja miałem zwykłe maliny. Nie miałem jeszcze innych odmian. Jak się tym zajmować? Tak jak zwykłymi malinami?
Co to są zwykłe maliny?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Maliny

Post »

ostatnia szansa pisze:
szurasth pisze:Ja miałem zwykłe maliny. Nie miałem jeszcze innych odmian. Jak się tym zajmować? Tak jak zwykłymi malinami?
Co to są zwykłe maliny?
Witam. Myślę, że poprzednikowi chodziło o maliny NN, najczęściej przynoszono je z lasu do ogrodu.
Ja z czym innym. Zamówiłam maliny "Polesie".Ale ponieważ ogródek malutki, a chęć na malinki ogromna (dzieci szaleją) postanowiłam posadzić je w ...opony wkopane w ziemię. Jest szansa, że się nie rozejdą po ogrodzie dołem?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Maliny

Post »

U mnie "uciekły" do sąsiada pod 12 cm, betonowym obrzeżem. Zmyślne bestie !
Natura to potęga !
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Maliny

Post »

Ech, więc opona to chyba za mało. Czeka mnie kopanie i układanie jakiejś bariery. Myślę sobie, że chociaż zalecane jest uprawianie malin nawet na nasypach, to pomysł z posadzeniem ich u mnie w klombie będzie jednak kiepski , przemarzną pewnie, jak sądzicie? Miejsca miałyby sporo, ale to jednak betonowy klomb...
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Maliny

Post »

Ewao4 pisze:Kupiłam w ogrodniczym jedną sadzonkę żółtej maliny.Pani sprzedająca tam mówiła aby jej w tym roku nie przycinać..Czy ktoś wie jak pielęgnować taką malinę??
Obrazek
Jeśli to malina letnia, to w przyszłym roku ten zielony pęd będzie owocował, jeśli jesienna, to wiosna wyrosną nowe pędy jednoroczne, na których pojawią się owoce. Może to być odmiana powtarzająca - w lipcu będzie owocowała na tym zielonym pędzie z tego roku, zaś w sierpniu - wrześniu owoce pojawia się na nowych pędach. Wszystko się wyjaśni w swoim czasie. W tym roku podsyp ją nawozem jesiennym, ale malutko i wyściółkuj.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Maliny

Post »

Nie rozumiem tego. Myślałem, że odmiana powtarzająca, powtarza owocowanie na tym samym pędzie przez dwa lata. (Chociaż moje obcinam co rok) Młodej sadzonki, osobiście nie podsypuję żadnym nawozem. Swoje dostała u producenta. Malin nie ściółkuję, bo i po co.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny

Post »

annodomini pisze:... Myślałem, że odmiana powtarzająca, powtarza owocowanie na tym samym pędzie przez dwa lata. ...
Dokładnie na tym samym pędzie ale w innej jego części.

1) Rośnie od wiosny nowy pęd, kwitnie i zawiązuje owoce w górnej części, owocuje tym późniejszym zbiorem.
2) Jeśli tego pędu nie wytniesz przy ziemi, to na wiosnę zacznie kwitnąć i tworzyć owoce na dolnej części pędu - górna usycha i należy ją ściąć (najlepiej jesienią uciąć ten kawałek po owocach). Tu jest owocowanie wcześniejsze, a równocześnie (1) wyrastające od wiosny nowe pędy dają maliny późniejsze.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny

Post »

Mam takie pytanie, gdzie mogę legalnie zakupić sadzonki malin jesiennych? Chodzi mi to takie w stopniu elita z certyfikatem.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Maliny

Post »

Mają mieć u Krzewińskich.Dowiadywałam się to mówili,że koło 15 października :wit

-- 26 wrz 2014, o 17:02 --

Więc trzeba się będzie uzbroić w cierpliwość z tą żółtą maliną i zobaczyć na drugi rok...dzięki za informacje :wit
Pozdrawiam Ewa
KubaR1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 wrz 2014, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny

Post »

Jak co roku zaczynamy z żoną jesienne dosadzania w ogrodzie. Znalazłem w internecie malinojeżyne Loganberri, ktoś coś powie na jej temat?
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1191
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Maliny

Post »

Gdzieś chyba już jest wątek o malino jeżynach. :wit
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
bzzzzzzz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 11 sty 2014, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białogard
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Ja też mam na starej działce maliny owocujące na pędach dwuletnich. W necie jest znacznie więcej informacji na temat malin jesiennych, więc ciężko dowiedzieć się czegoś szczegółowo.Mają na pewno kilkanaście lat i z dzikiego kłębowiska chciałabym z nich zrobić śliczny szpaler. Zastanawiam się jak z nimi postąpić, czy przesadzić teraz, czy przed przesadzaniem obciąć zeszłoroczne pędy, czy podsypać obornikiem. W tym roku owoce były mizerne i robaczywe co nieco, ale postanowiłam powalczyć o nie bo smakiem przewyższają wszystko. Proszę o radę.
" Jeśli wydaje się, że czegoś nie można zrobić, zawsze znajdzie się ktoś kto o tym nie wie i po prostu to zrobi " A. Einstein.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”