Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Wątek nie jest tak długi aby nie móc go przeczytać, na przyszłość wystarczy w wyszukiwarkę wklepać szukanego tematu (w tym przypadku "parch") i wyskoczą porady i nazwy środków których należy użyć (powielanie i odpowiadanie na pytanie jest męczące, dlatego większość forumków nie odpowiada na pytania które były omawiane kilka stron wcześniej :wink: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4269
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
ogor
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 wrz 2008, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NORDJYLLAND - Pn Dania

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Moja grucha tez ma szpeciela (chyba), wiem ze sa chemikalia na ta przypadlosc, ale ja tego cholerstwa chemi nie cierpie! Tym bardziej ze jeden z forumowiczow napisal o specjalnym ubraniu do tej chemii, to juz nie dla mnie. Grusza juz 3 rok jest cala w kwiatach ale owocow brak, (drzewo okolo 4 metrow wys. wiek? ok. 15 lat) na lisciach sa krosty brazowe i czarne. Na jesien zetne bo i tak nikt nie jadl :(, posadze w to miejsce czeresnie A lub B, musze sie tylko dowiedziec czy czerecha po drugiej stronie ogrodu to chopczyk czy dziewczynka :) ps. jestem bardzo uprzedzony do chemii, pestycydow i innego syfu, predzej wytne wszystko lacznie z krzakami, ale chemii moj ogrod nie zobaczy! jedyna jaka toleruje to nawoz do trawy.
Przepraszam za brak polskiej czcionki
palians
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 lip 2010, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubogoszcz
Kontakt:

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Czy parch gruszy atakuje tylko liście czy owoce również? Jak pąki zaczęły pękać to grusza została opryskana Score przeciwko parchowi, na liściach nie widać choroby, jednak owoce czarnieją i odpadają. Co to może być za choroba?



Obrazek Obrazek
edek86
100p
100p
Posty: 104
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Co zaatakowało moją grusze?
Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3789
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Wygląda na rdzę gruszy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
palians
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 lip 2010, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubogoszcz
Kontakt:

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Tak to rdza, a u mnie co?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7646
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Palians, może to jest brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych (chyba atakuje tylko owoce)? Poszperaj na forum, może coś znajdziesz.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4269
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Czasem jak robak... to takie zagniwanie. Może też być od parcha- na liściach nic nie ma?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
palians
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 lip 2010, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubogoszcz
Kontakt:

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

No właśnie nie ma, gdzieś tam było kilka liści jakby się miało zaczynać. Ale w fazie pąka był oprysk robiony przeciwko parchowi.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Grusza: zwiędłe i skręcające się liście

Post »

Odkopię nieco ten temat ponieważ, minęło już sporo czasu a moje 2 grusze bez zmian. Poniżej foto 2 osłabionych grusz i 3 którą dostałem w sklepie za darmo.
Te dwie osłabione: (może ktoś wie co im dolega)
Obrazek
Obrazek
A tak wygląda moja 3 grusza posadzona późną wiosną:
Obrazek

Co do tych dwóch osłabionych gruszy. Mam je od zeszłej jesieni, wiosną szybko wypuściły liście i nagle się zatrzymały a liście zaczęły wyglądać jakby zwiędły. Ale tak jak widać na zdjęciach ona wygląda już kilka miesięcy. Liście jej nie opadły ale i drzewko nie wypuszcza nowych. Na jesień podsypałem nawozem jesiennym. Wczesną wiosną wdały mi się mrówki w okolicach jednej gruszy ale w ciągu kilku dni je wytępiłem. W między czasie nawoziłem nawozem uniwersalnym wiosennym a także, ostatnio nawozem NPK. Wcześniej robiłem oprysk z magnezu i żelaza na liście ale to też nic nie dało.
Przy trzeciej gruszce nawoziłem tym samym w ten sam sposób (zresztą cały sad tak nawoziłem).
Na działce mam chyba turkucia, podrzuciła mi go sąsiadka ale miało to miejsce w kwietniu-marcu a taki stan gruszy utrzymuje się od od marca albo i wcześniej.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Jesienią posadziłam 4 grusze;Klapsę,Konferencję,Lipcówkę Kolorową i Bonkretę.Wcześniej wypadła Bonkreta a teraz to samo się dzieje na Lipcówce i Konferencji :( Z zielonych listków robią się powoli czarne; Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Co to może być??czy one są ją spisane na straty?? Dodam,że tylko Klapsa sobie radzi.
Pozdrawiam Ewa
Suszek
100p
100p
Posty: 117
Od: 19 paź 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Czy to Parch gruszy? Kilka podobnych plam pojawiło się na liściach u mojego Generała (środek kadru).

Obrazek

Na owocach brak objawów czegokolwiek, a te plamki już jakiś czas są. Do tej pory pi razy oko obrywałem listki z objawem, ale wolę spytać, bo jeśli to nie parch, tylko dajmy na to jakaś dziurkowatość, to z chęcią bym to sobie darował.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”