Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Super pomysł na pozyskanie czystych odmianowo nasion ;:333
Pozdrawiam
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Zasięg lotu pszczoły to przeciętnie 3 km. Trzeba by mieć dużą działkę :) . W kwesti czystych odmianowo nasion ja wolę polegać na kontrolowanym zapyleniu.
Pozdrawiam
Bea
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

beata_m pisze:Zasięg lotu pszczoły to przeciętnie 3 km. Trzeba by mieć dużą działkę :) . W kwesti czystych odmianowo nasion ja wolę polegać na kontrolowanym zapyleniu.
Możesz o tym szerzej napisać?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Uważam tak, jak Beata. Tylko kontrolowane zapylenie daje gwarancję zgodności odmianowej.
Przecież dynie z rodzaju C. Pepo krzyżują się z cukinią, nie mówiąc już o możliwości krzyżowania między rodzajami, nie warto ryzykować jeśli zależy nam na czystości nasion. Kundelki z reguły są smaczne ale czyste odmiany są smaczniejsze i bardziej plenne.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Ale jeżeli odmianę X posadzimy sporo wcześniej od innych (pod osłonami jak proponuje dziadek) to prawdopodobieństwa zawiązania przez nią owocu zanim pozostałe zakwitną jest duże. Spróbuję w przyszłym roku właśnie tym sposobem pozyskać nasiona. Dla pewności można kilka sadzonek tej samej odmiany posadzić i zabezpieczyć. Resztę ok 2 - 3 tygodni później. Jedyny minus jaki widzę, to brak pozyskania tym sposobem nasion od dyń o długim okresie wegetacji- te zawsze kwitną najpóźniej :roll:
Pozdrawiam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Dynia z której chcę pozyskać nasiona jest w środku zagonu kilkunastu dyń. Nasiona z jednej dojrzałej dyni starczają mi na kilkanaście lat.
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Aquaforta pisze:Ale jeżeli odmianę X posadzimy sporo wcześniej od innych (pod osłonami jak proponuje dziadek) to prawdopodobieństwa zawiązania przez nią owocu zanim pozostałe zakwitną jest duże. Spróbuję w przyszłym roku właśnie tym sposobem pozyskać nasiona. Dla pewności można kilka sadzonek tej samej odmiany posadzić i zabezpieczyć. Resztę ok 2 - 3 tygodni później. Jedyny minus jaki widzę, to brak pozyskania tym sposobem nasion od dyń o długim okresie wegetacji- te zawsze kwitną najpóźniej :roll:
Po co sobie komplikować życie i się martwić czy jakaś pszczoła nam nie pokrzyżowała dyń.
Wojtek, zamieścił wątek w którym pięknie opisał kontrolne zapalenie, to nie jest ani trudne ani pracochłonne, i nie trzeba się zastanawiać co nam później wyrośnie.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Zgadzam się z przedmówcą a ponieważ może nie wszyscy ten wątek widzieli a ona przesunął się gdzieś w czeluściach Forum, oto on: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =zapylanie
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Dziękuję za podanie tak przydatnego łącza. :)
Po kilku minutach poszukiwań poddałem się. :(
Obejrzałem post Wojtka. Jest super.
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Widzę, że Beatka już podała link do instruktażu Wojtka. On tam wszystko znakomicie opisał.
Aquaforta! Wysadzenie wcześniej nie gwarantuje, że kwiaty żeńskie na tych dyniach będą wcześniej niż na pozostałych. Dynie pod tym względem bardzo kapryśne są. Często mają długo same kwiaty męskie. Po za tym nasz sezon wegetacyjny dla wielu dyń o długim okresie wegetacji jest krótki, więc i tak należy uprawiać je z rozsady. No i jak ktoś ma 10 odmian, to trudno, żeby czekał 10 lat na nsiona z każdej odmiany.
Kontrolowane zapylenie to nie jest trudna sztuka. Niedogodność tej metody jest tylko taka, działka powinna być gdieś w pobliżu domu, bo operacja trwa 2 dni i przy weekendowych bytnosćiach na działce trudno trafić na kwitnące akurat męskie i żeńskie kwiaty.
Pozdrawiam
Bea
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Czy dynia figolistna nadaje się na coś więcej niż na paszę dla zwierząt? Wysiałem sporo w celu szczepienia na niej ogórków i arbuzów, ale szczepienie w warunkach domowych to syzyfowa praca. Dlatego sporo sadzonek wysadziłem i mam dużo owoców, ale czytam, że do celów gastronomicznych ona tak sobie się nadaje.
Pozdrawiam
Adam
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Z dyni figolistnej robiony jest dżem włosy anioła, dynia w syropie z cukru i przypraw.
Podobno owoce przechowują się 2 lata i świetnie nadaje się na paszę. Właśnie tak trafiła do Europy, razem z transportem wołów piżmowych, jako ich pasza podczas morskiej podróży.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

U mnie dżem czy konfitura ( jak zwał tak zwał) z dyni figolistnej schodzi na bieżąco. Dzisiaj znów rozpłatałam kolejną i wyszło mi 5 i pół słoika 370ml. Zeszłotygodniowe już zjedzone.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”