Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Jaka temperatura jest na tej klatce?
Jeśli jest posadzona w dedykowaną ziemię do cytrusów to nie potrzeba, ale dodanie słabego roztworu nie zaszkodzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zrozpaczona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 17 lis 2015, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Niestety nie posiadam termometru, ale jest około 15... nie wiem jak sprawdzić czy roslina w ogóle jeszcze dycha. Obciąć jakaś gałązkę? Bo liście kurcze lecą... :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Nic nie obcinaj. Dopóki gałązki są zielone, dopóki powinno być wszystko w porządku. Jest taka możliwość, że straci wszystkie liście, ale jeśli gałązki będą dalej zielone, to na wiosnę powinna wypuścić nowe. Tylko jak zrzuci wszystkie liście, ogranicz nieco podlewanie - pozwalaj przed kolejnym podlaniem nieco przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi. Jak przeżyje, to na następną zimę od razu wystawiaj na tą klatkę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dostałem mandarynkę w święta na początku było wszystko ok teraz liści zostało kilka na samym czubku rośliny i owoce.Żadnych szkodników nie zobaczyłem nikogo nie było dodam że jest w mieszkaniu temperatura 20-23 stopnie i 50-60% wilgotności powietrza
a)Mandarynka dostała szoku spowodowaną zmianą otoczenia
b)Ma za ciepło i aklimatyzuje się
więcej pomysłów mi nie przychodzi jest zraszana codziennie 1-2 razy raz delikatnie podlana wodą z filtra ro+di.
Mam się martwić czy zajmować się tak jak normalną rośliną i czekać aż puści nowe listki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Poczytaj stronę wcześniej, cytrusy powinny być zimowane w niższej temperaturze, niż 20 stopni. Podstawowa zasada przy cytrusach, im cieplej tym powinny mieć wyższą wilgotność powietrza.
Tak więc, może to być albo efekt aklimatyzacji, albo stoi w pobliżu włączonego grzejnika.
Cytrusy zimowane w tak wysokiej temperaturze mogą zgubić nawet wszystkie liście, na wiosnę Mandarynka powinna wypuścić nowe liście.
Pamiętaj, żeby ani nie zalać, ani nadmiernie przesuszyć podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Nie stoi przy kaloryferze ale przy drzwiach balkonowych więc ma dużo światła.I nie mam gdzie zimować w takim chłodzie w sumie mam piwnice chłodną .... ale bez okien :?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

No to pozostaje to stanowisko, na którym stoi. Zimą rośliny z reguły dłużej się aklimatyzują. Obetnij tylko owoce, w tym momencie niepotrzebnie osłabiają roślinę. Jeśli po zgubieniu wszystkich liści gałązki pozostaną zielone, to na wiosnę powinna wypuścić nowe. Pamiętaj, żeby tylko wtedy ciut mniej podlewać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gekoon
500p
500p
Posty: 556
Od: 24 gru 2014, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ok. Tak zrobię :)
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 878
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

U mnie co rok mandarynka traci jakieś 70% liści. Pozostałe cytrusy - cytyny i pomarańcza prawie nic nie zrzucają. Pomieszczenie, w którym zimuje jest wilgotne, zimne i w miarę jasne, a dodatkowo doświetlane. Mandarynka zaczyna gubić liście już parę dni po tym jak ją przenoszę. U mnie to chyba szok po przenosinach.
Pozdrawiam
Tomek
Mallory
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lut 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzień dobry, udało mi się wyhodować tą roślinę z drobnego nasionka. Obecnie ma pewnie ze 2-3 lata, ale niepokoi mnie pewien fakt. Otóż zauważam od jakiegoś czasu, że część nowych liści odpada. Rzecz ma się trochę jak przy mango, kiedy roślina wypuszcza nowe liście i one usychają. Nie zauważyłem, żeby roślina chorowała, gdyż ma czyste liście i do tego nieposkręcane.

Nie wiem, czy to jest problemem, ale trochę korzenia wystaje ponad poziom ziemi.

Dołączam kilka zdjęć.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Twoja roślina to nie jest żaden Arbutus, tylko jakiś cytrus - prawdopodobnie cytryna.

Poczytaj wątek, ma typowe objawy dla tych roślin o tej porze roku: za suche powietrze i pewnie zbyt wysoka temperatura, zbytnio przesuszone podłoże. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
snow0010
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 wrz 2014, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Co do powodów do opadania młodych liści to podtrzymuję opinie kolegi norbert76. Według mnie nie jest to jednak cytryna a grapefruit. Cytrusy źle znoszą zimę w ciepłym pomieszczeniu.
Mallory
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lut 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Cholera, to jest dziwne. Ostatnio sadziłem cytrynę w innej doniczce i liście wydawały się identyczne jak u tego, co właśnie pokazałem. Jestem niemal pewny, że tutaj wsypałem tylko drobne nasiona o wielkości niewiele większej niż łebki od szpilki. Dziękuję za porady i oświecenie, że nie hoduję tego, co myślałem, że hodowałem.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”