Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 716
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Siemanko Wszystkim! :wit
Widzę Tomek się odzywa to ja też! :heja :heja :heja
Ja na razie czekam ale powiem Ci Tomek że na razie pąki na obu BT w miarę tak samo wylądają.Na tym BT po "pinchingu" i na tym bez zabiegu.Zobaczymy dalej ale na obecną chwilę jest to takie samo. ;:303
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 874
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

To rzeczywiście masz opóźnienie. Na moim Bt to te lipcowe main crop mam już ok. 3 mm. Są wyraźne owoce już. Petetty trochę opóźnione w stosunku do Bt. Za to mój main crop czerwcowy na BT wygląda już jak Breba 🙂 jest już ciemnozielony w jasne cętki. Mai crop na Pereccie na razie jasnozielony.

Jednak na Pereccie też niektóre main crop są już ciemnozielone w cętki


I jak? Są jakieś zmiany?
Ja ok 10 dni temu zrobiłem kolejny eksperyment z uszczykiwaniem. Tzn powtórzyłem zabieg na jednej gałązce. Była ona uszczyknięta pod koniec maja. Generalnie usuwałem wszystkie wybijające po uszczyknięciu pędy poza tymi na wierzchołkach, aby mieć naturalne przedłużenie uszczykniętego pędu. Na tej jednej gałęzi przeoczyłem jeden pęd i miałem dwa pędy (wierzchołkowy i położony troche niżej). Właśnie ok 10 dni temu ten nizszy ponownie uszczyknąłem i teraz na nim ma dwie maleńkie kilku milimetrowe figi, a ten wierzchołkowy , pozostawiony bez uszczyknięcia ma cały czas "śpiące" pąki. Pozwala mi to miec nadzieję, na drugą falę przyśpieszonego main cropu . oczywiście w przyszłym roku, kiedy ponowne uszczyknięcie wykonam trochę wcześniej niż teraz. Wszystko zależy od obserwacji tych dwóch pędów tego lata. zanaczyć należy , że zabieg taki planuję ewentualnie w przyszłym roku wykonać tylko na tych pędach, które i tak przeznaczę do usunięcia na jesień.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 334
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Na moim krymskim pojawiło się drugie pokolenie owoców.
Obrazek

Obrazek
Pierwsze pokolenie dojrzewa.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Na Morenie jesienne owoce doganiają wielkością letnie.
Obrazek

Na Ice Crystal owoce jesienne mają około 2,5 cm.
Obrazek

Teraz pojawiają się małe figi na nowych odrostach od głównych pędów.
Obrazek
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 874
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ale te ciemniejące owocki to chyba breby?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 716
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Hello :wit !
Sorry Tomek że nic nie pisałem ale w sumie nic ciekawego się nie dzieje na figach.Owszem jest nowy Main Crop ale malutki tak ze 3mm ma, w porównaniu do tej figi bez "pinchingu" jednak jest różnica bo tam wcale jeszcze prawie nic nie widać aby coś wypuszczało.Jak trochę podrośnie ten main crop tp strzelę mu foto, na razie nie ma czym się nawet pochwalić, choć nie do końca bo mam jednak te 6 owoców breby :heja i zjadłem jakieś 4 sztuki main crop z zeszłego roku. Nie były w środku czerwone ale były słodkie.
Robiłem rozsadzenia fig bo miałem siewki z nasion, marnieto na razie wyszło.Siewki były na oknie hodowane i wiadomo, UV je spalił mocno.Ale po malutku się budzą.
Przesadziłem też kilka sztuk BT z małych doniczek do większych.
I tu ważny wniosek- doniczka niesamowicie trzyma figę. Jak tylko dostanie większy "kubeł" to jest start jak z Bajkonuru! ;:215 ;:215 ;:215
Już to rok temu testowałem. Wystarczyło zmienić doniczkę a dopiero figa zaczyna żyć. W małej doniczcep otrafi latami stać w miejscu i mieć jeden pączek. ;:202
Ma teraz w planie zrobić trzy duże sadzonki ale takie naprawdę po 60cm, tylko szukam rury na "wazon". Mogę to powietrznie też zrobić bo to odrosty korzeniowe ale jednak wolę w wodzie. ;:333
Jak by tak przysiąść nat samymi figami to mam co robić ale jest tyle innych ważnych zajęć a chęci za mało. ;:145
Witam, jestem Adam.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Nie, to są trzy spośród czterech main crop. Pokazuję ich zdjęcie z 4 lipca zrobione pod nieco innym kątem ale tyko takie mam:
Obrazek
Teraz w dalszym ciągu wypuszczane są main crop. Podejrzewamy, że krzew się mocno ukorzenił, rośnie i chce wydać plon, ale raczej nie ma już szans na dojrzenie owoców. Po uszczyknięciu 2 czerwca na Ice Crystal pojawiły się tylko cztery main crop. Trzy spośród nich, rosnące w pełnym słońcu, są zabarwione czerwonawo, a jedna, zasłonięta liśćmi przed słońcem, nie jest tak wybarwiona.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 874
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Trochę zmylił mnie ten kolor.
Nie wiem czemu przez miesiąc jaki upłynął od uszczykniecia krzew nie odbudował Ci jeszcze pędów. Na moich wylamywslem wszystkie wybijające z kątów liści, a zostawialem jedynie te z Górnego pąka. U mnie zregenerowane pędy są już długie.


To jak te sadzonki będziesz robił? Nie bardzo jarzę
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 716
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

No jak to jak?? ;:173
Tak jak zawsze robiłem, ucinam pędy, pakuję w naczynie z wodą i czekam na korzenie. Tylko naczynie powinno być szklane.Pędy super puszczają korzenie. :heja
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 874
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Aaa...
Jak napisałeś o powietrznym to pomyślałem, że chcesz w wodzie jakoś nie odcinając od krzewu. Taki odklad w wodzie 🤦‍♂️
A czemu naczynie szklane?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 716
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

No powiem Ci Tomek, że szklane, bo zawsze w szklanym robiłem i było super, praktycznie 100/100 przyjęć.
W tym roku na wiosnę zrobiłem "wazon" z butelki PET i to "firmowej" wodzie mineralnej Żywca. Napchałem patyków i zero efektu a wręcz smród.Woda zaczęła się psuć.Dwa razy zmieniłem wodę ale nadal to samo było. Na dwadzieścia szczepek jedynie 3 były jeszcze żywe i te wepchałem w ziemię na ogrodzie.Dwie z nich przetrwały ale korzenie dopiero w ziemi puściły.Nigdy wcześniej mi to się tak nie zrobiło.Albo było za dużo szczepek ( w co wątpię) albo ta butelka plastikowa tak zadziałała.W szkle nigdy mi się to nie zdarzyło a rozmnażałem tak nie tylko figi.
Witam, jestem Adam.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

tomekb1 pisze: 22 lip 2023, o 08:45...Nie wiem czemu przez miesiąc jaki upłynął od uszczykniecia krzew nie odbudował Ci jeszcze pędów....
Rzeczywiście, tam gdzie są te 3 owoce to pędy odbudowują się słabo, ale to są już drugie pędy, bo pierwsze zostały uszczyknięte.

Na zdjęciu:
Obrazek
w prawej górnej ćwiartce widać też inną gałązkę, na której nie ma owoców. Ta gałązka też była uszczyknięta i widać odbudowane długie pędy. Na jeszcze innej gałązce odbudowane pędy mają nawet około 40 centymetrów. Na wielu tych długich pędach pojawiają się teraz małe figi, o tym pisałam wcześniej.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 874
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ja wiem, że zostały uszczyknięte, ale u mnie wygląda to tak , że z pąków wierzchołkowych rozwineły już się takie pędy, ze nie widać bardzo śladów uszczyknięć. Pewnie nadrobią, tylko potrzeba czasu
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”