Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Niecierpki z nasion

Post »

A to moje niecierpki waleriana z nasion. Czy im uszczykiwać wierzchołki? ;:3
Obrazek Obrazek

basiabar moje po chwilowm zachamowaniu dobrze zareagowały na przesadzanie.
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Arnika2 pisze:A to moje niecierpki waleriana z nasion. Czy im uszczykiwać wierzchołki? ;:3

basiabar moje po chwilowm zachamowaniu dobrze zareagowały na przesadzanie.
Bardzo ładne ;:138 Tydzień dopiero minął,może jeszcze się pozbierają.
Pozdrawiam,Basia
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3091
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Niecierpki to bardzo delikatne rośliny i przesadzenie jest dla nich szokiem,musi trochę czasu minąć zanim się podniosą.Dobrze podlane zawsze się wzmacniają.
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Moje nie wszystkie niecierpki się rozkrzewiają i tez się zastanawiam czy uszczykiwać wierzchołki tym nie rozkrzewionym.
Pozdrawiam,Basia
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Też dziś swoje niecierpki rozpikowałam.Uszczykiwać nie musiałam bo same pomimo że małe to już się rozkrzewiają.Do tej pory rosły tak sobie i liczę że może teraz dostaną kopa. :roll:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

basiabar, nie trzeba uszczykiwać, same się świetnie krzewią, a z twoich wcześniejszych opisów wywnioskowałam, że słaby i powolny wzrost może zależeć od złej jakości podłoża.Niecierpek potrzebuje luźnej, najlepiej torfowej, albo ja dodaję do takiej do wysiewu i pikowania włókna kokosowego.Ostatnio udało mi się kupić taką już z włóknem.
Niecierpek choć 'pijak' (duże, rozrośnięte i kwitnace) w młodym wieku nie potrafi wykorzystać nadmiernej wilgoci, nie może być pikowany do zbyt dużego pojemnika, bo wzrost zostaje zahamowany, a nawet może zginąć.Taki wielkości kubka do jogurtu jest za duży dla pikowanej siewki.Siewki najlepiej pikować do małych multipaletek, a jak przerosną korzeniami to wybić i przesadzić do małej doniczki.
Docelowo również sadzę je do doniczek z dużymi otworami i wkopuję w grunt, albo do większego pojemnika i korzonkami moga sobie wyrosnąć poza obręb tej doniczki..Lepiej kwitna gdy mają ciasnawo i niezbyt mokro.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Magdallena pisze: Waleriany z kolei nic nigdy nie żre tylko jakiś grzyb chyba ją wygina i skręca jej liście. Do tej pory nie wiem, co to za przypadłość, ale ważne, że kwitnie mimo to.
To dla mnie największy i niezbadany dotąd problem.Wierzchołkowe listki zaczynają się skręcać, pąki przestają dobrze wykształcać i kwitnienie ustaje :roll:Szkodnika nie widać, a opryski robione na przędziorka. Co roku kilka egzemplarzy tak ginie i co dziwne częściej z tych kupowanych niż rozmnażanych z własnych nasion.Wydaje mi się, że to jakiś problem 'od korzenia'. Wirus?, nie wiem :?
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niecierpki z nasion

Post »

[quote="selli7"]basiabar, nie trzeba uszczykiwać, same się świetnie krzewią, a z twoich wcześniejszych opisów wywnioskowałam, że słaby i powolny wzrost może zależeć od złej jakości podłoża.Niecierpek potrzebuje luźnej, najlepiej torfowej,

Dziękuję za wskazówki :wit Siałam do specjalnej do siewu a pikowałam do multipalet i 3doniczek po 3 niecierpki (przesadzała juz nie będę do małych)do mieszanki uniwersalnej z piaskiem i tej do siewu i pikowania.Zapomniałam,że dosiewałam i stąd są różnych rozmiarów.Jutro wrzucę jakieś zdjęcia.
Pozdrawiam,Basia
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Dzisiaj zauważyłam na kilku moich niecierpkach pączki kwiatowe ? ;:oj Obrazek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3091
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Niecierpki z nasion

Post »

basiabarto co wcześniej pisałam,moje niecierpki pikowane w ubiegłą sobotę-jak widać już się podniosły.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Bardzo ładne,u mnie(podkarpackie) jest mało słońca i myślę że to jest głównym powodem kiepskiego wzrostu.
Pozdrawiam,Basia
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Moje mizernoty,dzisiaj w końcu słońce ;:3 oby było częściej bo kwiatów się nie doczekam jak będzie tak dalej.
Obrazek
Obrazek Obrazek
W żółtych doniczkach nie dawno były przesadzane ale chyba sie przyjęły.
Pozdrawiam,Basia
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3091
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Niecierpki z nasion

Post »

No faktycznie troszkę biedne ,a czy te w żółtych doniczkach to te same co w paletce?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”