Choroby i dolegliwości kaktusów.Cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Moze jeszcze odbije,ale nie wystawiaj go na słońce ,cieniuj :!: z czasem jak się rozrośnie to blizna będzie na dole kaktusika. :wink:
karolina08
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 sie 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Dziękuję ślicznie za odpowiedź ;)
mam nadzieje, że mój kaktus jakoś z tego jeszcze wyjdzie... nie podejrzewałam, że te roślinki tak łatwo ulegają oparzeniom, nawet przez szybę.

pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję ;*
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Widziałem dzisiaj na moim gruboszu, że na nowych listkach zaczynają robić się takie brązowe kropki, ostatnio było we Wrocławiu bardzo sucho i upalnie, myślałem więc, że może jest to sprawka poparzenia, ale rośliny trzymam już od kwietnia. Jednak po dokładniejszym obejrzeniu rośliny zobaczyłem, że zasuwa po niej jeden taki mały robaczek. Wyglądał jak czerwony pajączek, to chyba przędziorek? :? i teraz pytanie, kupiłem denaturat (alkohol etylowy skażony R8) ktoś mi powiedział, żebym roślinie pędzelkiem przemył liście tym denaturatem. Jak myślicie czy to pomoże? Czy będę musiał kupić ten Talstar 100 EC? I czy jak umyje je denaturatem to nie zmarnieją mi? Nie otrują się? :|

edit: być może pajączek, którego widziałem to dobroczynek szklarniowy? Gdyż poruszał się z mega szybką zwinnością, chciałabym też nadmienić, że od dwóch lat między pędami (głównie opuncji) mieszkają i rozwijają się małe, białe pająki. Pisze pająki bo nie wyglądają na żadne szkodniki, tylko zwyczajne pająki i nie widziałem aby wyrządzały krzywdę roślinom. Czy wie może ktoś co to może być? Pająk jest biały z 3 mm. wielkości, bardzo ruchliwy i daleko skoczny. Nie wiem teraz czy mam zastosować ten denaturat, proszę o pomoc.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
fera64
500p
500p
Posty: 631
Od: 5 sty 2011, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pszczyna, Śląskie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Ciężko określić co to może być. Na ogół czerwone pajączki na kwiatach to przędziorki. Zacznij zraszać roślinę, przędziorki atakują tylko tam gdzie jest bardzo sucho. Co do białych pajączków hmmm . Jeśli wiesz, że to nie wełnowce, to może to być Kwiatnik, nieszkodzący kwiatu pajączek. Popatrz na zdjęcia i zidentyfikuj.
Fanka Mammillarii :) Pozdrawiam Kasia.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Dziękuje za odpowiedź, wczoraj roślinkę podlałem bo i tak miała już dość sucho, spryskałem też liście wodą, dla pewności urzyje jeszcze oprysk Magnus 200 SC, który dziś zakupiłem u siebie w Castoramie. Myślę, że powinien podziałać.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
skarb14
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 gru 2006, o 19:04
Lokalizacja: Pieńsk

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
Zachorował mój sukulent. Od ok. miesiąca na moim Zygokatusie pojawiły się małe pęcherzyki, jakby pod pierwszą tkanką była woda, po kilku dniach listek więdnie, usycha i odpada. Młode listki, które zaczynają rosnąć również są już chore. Najgorsze jest to, że drugi Zygokatus, który stoi obok też zaczyna chorować:(.
Wydaje mi się, że to wszystko zaczęło się od momentu, kiedy zmieniłam doniczkę i ziemię (ziemia dla kaktusów i sukulentów).
Bardzo proszę o pomoc, ponieważ szkoda mi moich sukulencików:(, gdyż pięknie mi kwitną.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Dobre uczynki i słowa zawsze wracają
Awatar użytkownika
skarb14
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 gru 2006, o 19:04
Lokalizacja: Pieńsk

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Dpdaję jeszcze kilka zdjęć chorych liści mojego sukulencika.
Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu choroby i leczeniu.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Dobre uczynki i słowa zawsze wracają
Awatar użytkownika
fera64
500p
500p
Posty: 631
Od: 5 sty 2011, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pszczyna, Śląskie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Wg mnie Twój sukulent został zaatakowane przez tarczniki.

Odpowiedz na pytania:
- czy wypukłości można usunąć szpilką?
- czy te narośle mają od 1 - 2mm?

Jeśli odpowiadasz twierdząco to usuń tarczniki i spryskaj preparatem przeciwko tarcznikom :)
Fanka Mammillarii :) Pozdrawiam Kasia.
Awatar użytkownika
skarb14
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 gru 2006, o 19:04
Lokalizacja: Pieńsk

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Tak więc odpowiadam:
- te wypukłości to tak jakby pęcherze, pod którymi jakby była woda, można je zdrapać
- tak, narośle są raczej małe

Właśnie zaobserwowałam, że po liściach chodzą maluteńkie robaczki, które ledwo widać. Najgorsze jest to, że większość młodych listków rośnie już chorych, po czym zaraz usycha i odpada, a te zdrowe i tak chorują i też odpadają ;:145

Jak już wspomniałam, najpierw chory był jeden zyguś a teraz choruje już drugi, który stoi obok niego:(
Dobre uczynki i słowa zawsze wracają
Awatar użytkownika
karina+32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 wrz 2011, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Cześć. Jestem tu po raz pierwszy, ale że mam kaktusy to prosiłabym o podpowiedź co się dzieje z tymi dwoma "okazami" :wink:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
fera64
500p
500p
Posty: 631
Od: 5 sty 2011, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pszczyna, Śląskie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

skarb14 pisze:Tak więc odpowiadam:
- te wypukłości to tak jakby pęcherze, pod którymi jakby była woda, można je zdrapać
- tak, narośle są raczej małe

Właśnie zaobserwowałam, że po liściach chodzą maluteńkie robaczki, które ledwo widać. Najgorsze jest to, że większość młodych listków rośnie już chorych, po czym zaraz usycha i odpada, a te zdrowe i tak chorują i też odpadają ;:145

Jak już wspomniałam, najpierw chory był jeden zyguś a teraz choruje już drugi, który stoi obok niego:(

One się szybko rozprzestrzeniają i lubią młode pędy. Odizoluj chore okazy od reszty, spryskaj preparatem np. Decis lub jeśli nie masz siły z nimi walczyć - Spal roślinę :?
karina+32 pisze:Cześć. Jestem tu po raz pierwszy, ale że mam kaktusy to prosiłabym o podpowiedź co się dzieje z tymi dwoma "okazami" :wink:
Obrazek Obrazek

Kaktus nr 1 zapewne dopadła zgnilizna. Wyciąg roślinę z doniczki, sprawdź czy nie jest już zgniły całościowo. Możesz próbować uratować go obcinając kaktusa do miejsca zdrowej tkanki po czym odstawić do zasklepienia rany i zacząć ukorzeniać.
kaktus nr 2 został poparzony przez promienie słoneczne. W przyszłości po zimie nie wystawiaj go od razu na bezpośrednie słońce. Poczytaj więcej na temat: "Cieniowanie kaktusów po zimie". :)
Fanka Mammillarii :) Pozdrawiam Kasia.
Awatar użytkownika
skarb14
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 gru 2006, o 19:04
Lokalizacja: Pieńsk

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Dziękuję bardzo na odpowiedź. Dzisiaj kupię Decis i spróbuję zwalczyć "dziada":).
Pozdrawiam wszystlich forumowiczów!!!
Dobre uczynki i słowa zawsze wracają
dyssomnia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 31 sie 2011, o 15:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów - PORADY

Post »

Obrazek

Od paru miesięcy posiadam takie "coś", nie wiem jak się nazywa, ale póki nie zaczęło chorować, nie było to dla mnie ważne. Może ze 2- 3 tygodnie temu, zauważyłam, że kwiatek prawie wypada z doniczki, tak jakby nie miał korzeni, a łodyga, z pięknej i zielonej stała się taka jakby przygniła. Czy jest jeszcze szansa na uratowanie kwiatka? Co może mu dolegać?
Cały czas stał na meblach, miał dzienne światło, ale nie bezpośrednio. Od tygodnia stoi na parapecie, okna na południe.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”