Oleander pięlegnacja ,wymagania, zdjęcia cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Oleander

Post »

Nie należy bać się cięcia. Ja również uprawiam oleandry- dochodzą do dużych rozmiarów i trudno je wnosić... Tak jak piszesz też się ogołacają dołem- wtedy ja je ciacham na jakiej chcę wysokości. To nic, że zostaje goły pień- wytworzą się boczne- to pewne...
Można też przyciąć tylko wierzchołek- będzie oleandrowe drzewko. :wink:


Obrazek

Przycięty szybko się zazieleni. To fotka późniejsza tego wyżej

Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oleander

Post »

Ja jesienią obcinam oleandry i puszczają pięknie sie zagęszczają ;:7 moje na polu już stoją niektóre pączki mają
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Oleander

Post »

Nie trzeba przycinać oleandrów, aby je zagęścić. Co innego formowanie. Jak najbardziej się do tego nadają.

Mój w październiku 2010 zmarzł po niespodziewanym, październikowym przymrozku. Gdy wynosiłem go wiosną zeszłego roku wyglądał jak obraz nędzy i rozpaczy. Miał po kilka liści na czubku każdej z gałęzi. Bardzo szybko się jednak zagęścił i kwitł całe lato. Korciło mnie, aby przyciąć te łyse gałęzie. Teraz się cieszę, że tego nie zrobiłem.
Dzisiaj tak wygląda:

Obrazek

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5057
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oleander

Post »

Ja przyciołem bo popierwsze nie miałem miejsca gdzie takich kolosów trzymać i były łyse z 1m od dołu nie podobało mi sie to a miały z 2m wysokości więc ciachłem mam 4 oleandry
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Martika68
200p
200p
Posty: 360
Od: 7 gru 2011, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander

Post »

Adamie,Twój oleander jest okazem zdrowia ;:333 .Powiedz,proszę jak go przechowujesz w zimie,że wiosną tak pięknie wygląda.
Martika
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Oleander

Post »

Martiko - oleander zimuje w garażu, w którym temperatura zimą nigdy nie spada poniżej + 10 C i nie jest wyższa niż + 15 C. Co ważne - stoi przy oknie, więc cały czas ma jasno. Oczywiście nie dopuszczałem do przesuszenia ziemi w donicy.

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Martika68
200p
200p
Posty: 360
Od: 7 gru 2011, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander

Post »

No tak,to wiele wyjaśnia.Taki garaż to majątek(z wielu powodów :wink: )
Ja,niestety jestem skazana na trzymanie oleandrów w mieszkaniu,co im niestety nie służy - za ciepło.Wyciągają się do swiatła.Za to gdy w lutym zaczęły się słoneczne dni (choć za oknem mróz) ja miałam w domu pięknie pachnące kwiaty :) Obrazek
Było ich niewiele,ale jaka radość w środku zimy :D
Martika
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander

Post »

Dzięki serdeczne za rady ;:180
Oczywiście przekaże mamie i mam nadzieję że za rok oczaruje wszystkich ilością liści i kwiatów...
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Oleander

Post »

Mam trzy oleandry, jeden kwitł w ubiegłym roku, w tym już ma pąki, dwa pozostałe, dorodne i zdrowe nie kwitną. Kolejny sezon - już czwarty - na kwitnienie się nie zanosi. Czytam o oleandrach, szukam informacji, ale nie spotkałam się z takim przypadkiem, mogą słabo kwitnąć, krótko, ale żeby w ogóle! Oba wyrosły z patyczków pobranych od kwitnącej rośliny. Miał ktoś taki problem ?
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oleander

Post »

Witajcie,
Od paru miesięcy jestem posiadaczką oleandra-moja siostra przyniosła mamie masę szczepek "ukradzionych" z klatki schodowej jakiegoś bloku. Wszystkie się przyjęły i mama nie miała gdzie już ich rozsadzać(ma masę kwiatów w domu), więc połowę rozdała, ten wylądował na północnym oknie. Był drobniejszy i słabiej rósł od tego, który stoi na balkonowym oknie, więc go zabrałam do pracy na południowe i teraz rośnie jak "głupi", ale tak na niego patrzę i zastanawiam się czy nie nadszedł czas by go przyciąć :idea: Co sądzicie? Czy jest możliwe, że mimo młodego wieku może zakwitnąć w tym roku? W kątach liści są jakby zaczątki "czegoś", ale nie wiem co to.

Obrazek Obrazek

Dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Martika68
200p
200p
Posty: 360
Od: 7 gru 2011, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander

Post »

Z oleandrami jest tak,że kwitną na końcach pędów.Jeśli go zetniesz to prawdopodobie zachęcisz do rozkrzewienia,ale opóźnisz ew. kwitnienie.Są różne odmiany,jedne takie co chętnie się rozkrzewiają wypuszczając boczne gałązki nawet nisko u podstawy.Są też takie co bez skrócenia ciągną w górę jeden badylek bardzo wysoko.Mam taki jeden.Pozwoliłam mu rosnąć wysoko i dopiero na wysokości powyżej metra ścięłam,powodując że się rozgałęził,tworząc drzewko.To jak poprowadzisz swoją roślinę zależy od tego o co Ci chodzi.Jeśli chcesz mieć roślinkę na parapet,gęsty krzaczek to ścinaj,lub zostaw czekając co będzie dalej.Pamiętaj tylko,że każde cięcie opóźnia kwitnienie bo roślina wytwarza pąki na końcach pędów.
Martika
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oleander

Post »

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź :)
Niestety nie wiem co to za odmiana i nie wiem jak będzie kwitł...Czy możliwe w ogóle jest, że zakwitłby już w tym roku, gdybym go nie przycięła?
Najbardziej mi się podoba właśnie taki oleandrowy krzaczek obsypany kwiatami, więc chyba go jednak przytnę tylko na jakiej wysokości? w połowie?
Przepraszam za moje (może) podstawowe pytania, ale nie mam zupełnego doświadczenia co do tej roślinki, a skoro zaczęła tak ładnie rosnąć nie chciałabym jej zmarnować.
Awatar użytkownika
Martika68
200p
200p
Posty: 360
Od: 7 gru 2011, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander

Post »

Paulo,szczerze mówiąc nie bardzo wiem,co Ci doradzić :?
Ja uszczknęłabym tylko sam czubek,a potem czubki bocznych rozgałęzień,aby jak najbardziej zagęścić krzaczek.W takiej sytuacji w tym roku kwiatów nie doczekasz,ale za to za rok...będzie pięknie ;:333
Martika
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”