Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Treo7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2020, o 01:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Dzięki,zrobię tak jak mówisz.
Jak duża ma być doniczka do której mam ją ponownie przesadzić? Rozumiem,że mogą być posadzone dwie obok siebie?
Co do tych doniczek to widziałem,że są bardzo popularne nawet u osób,które mają duże kanały na YT i sam zaopatrzyłem się w dość sporą ich ilość w różnych rozmiarach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18819
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Kanały na YT, to nie musi być zawsze wiarygodne źródło informacji. Lepiej zweryfikować je w innych poradnikach albo specjalistycznych forach. Doniczki mogą promować ci, którzy mogą mieć np. podpisane umowy z ich producentami.

Wracając do przesadzania, możesz je posadzić razem, ale i osobno. Plus drugiego rozwiązania jest taki, że rośliny nie będą wzajemnie konkurować ze sobą o składniki odżywcze. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, draceny preferują nieco ciaśniejsze, więc luz między ścianką a korzeniami powinien oscylować około 1 - 1,5 cm. Uwzględniając wielkość rośliny dobrze kupić ceramiczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
apachacz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sty 2020, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Dzień dobry,
Panie Norbercie, bardzo dziękuję za odpowiedź. Najbardziej zarażone przędziorkami rośliny wyrzuciłam a do pozostałych, nawet profilaktycznie, zastosowałam oprysk ze środka na bazie oleju - zobaczymy co będzie dalej, ale póki co nie obserwuję wzrostu populacji przędziorków.

Mam jeszcze dwie sprawy, w tróchych chciałabym się Was, forumowiczów poradzić.

1. Na roślinach, które mam na balkonie pojawiły się małe muszki - całe czarne z przezroczystymi skrzydełkami, są niemrawe i ciągle siędzą na gałęziach, składają czarne jaja - nie widzę póki co, aby szkodziły roślinom, jednak bardzo proszę o pomoc w identyfikacji i czy powinnam z nimi coś zrobić?
Obrazek

Obrazek

2. Druga sprawa to dracena. Znalazłam ją przy wiacie śmietnikowej, była wysuszona na wiór, dolne liście całkowicie wyschnięte, górne w dobrej kondycji, korzenie wyglądały na zdrowe. Zabrałam ją do domu, obciełam suche liście i końcówki i oprószyłam (niecałkowicie) ze starej ziemi, wsadziłam do terakotowej doniczki z podstawką, z mieszanką ziemi uniwersalnej i perlitu, na dno dałam perlit, podlałam solidnie odstaną wodą, potem wodą z Mospilanem, ponieważ obawiałam się, że przy okazji przyniosłam z nią gości. Po 2-3 dniach liście zaczęły brązowieć, ale bardziej jakby z przelania. Nie podlewałam jej 2 tygodnie. Przy następnym podlaniu obcięłam chore końcówki, ale one znowu brązowieją, tylko wolniej. Dodam, że brązowienie dotyczy starszych liści, nie nowych, którę widzę, że powoli się rozwijają. Czy to kwestia aklimatyzacji i szoku rośliny po przesuszeniu i nagłej zmianie warunków? Proszę o komentarz i poradę czy powinnam podjąć jakieś działania? Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam Serdecznie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18819
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

1. Mszyce, Mospilan.
2. Jeśli końcówki są "mokre", to jest to efekt przelania jeśli znalazłaś ją po ostatnich dłuższych opadach deszczu, a roślina była na nie narażona i mogą to być pierwsze objawy infekcji grzybowej. Wtedy zrób jeszcze profilaktycznie oprysk Topsinem albo Bioseptem. Najstarsze liście ze zmianami najlepiej odciąć przy łodydze. Postaw w jasnym miejscu blisko okna i utrzymuj lekko wilgotne podłoże.
Jeśli końcówki liści są tylko suche, to po prostu dracena odchorowuje ostatnie przejścia i zrzuca najstarsze liście.
Korzenie są ładne i jeśli nowe liście są zdrowe, to to co zrobisz powinno wystarczyć. U mojej draceny, którą przesadzałem, później też straciła parę najstarszych liści, ale na tym się skończyło i podjęła wzrost.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
apachacz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 sty 2020, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Panie Norbercie,
Po raz kolejny dziękuję za pomoc :)
1. Zaatakowane są pomidory, więc jednak spróbuję jakichś ekologicznych oprysków, bo już mam pełno kwiatów i owoców zawiązanych.
2. Znalazłam dracenę jeszcze przed tą serią opadów, była ewidentnie przesuszona i właśnie już po pierwszym podlaniu końcówki zaczęły brązowieć, jak to Pan napisał "na mokro", ale w sumie, kto wie co się z nią wcześniej działo. Opryskałam ją i podlałam dwa dni temu Topsinem i już tak szybko brązowienie nie postępuje oraz nie rozprzestrzenia się na młodsze liście, może to wraz z jaśniejszym stanowiskiem jej pomoże.
Dziękuję raz jeszcze i Pozdrawiam
Treo7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2020, o 01:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Witam,wracam ponownie z moim problemem dotyczącym dracen.
Tak to teraz wygląda.
https://imagizer.imageshack.com/img924/8870/kZYOvZ.jpg
https://imageshack.com/i/poruaJdsj
Rośliny zostały ponownie przesadzone do mniejszych doniczek z odpowiednią ziemią zmieszaną z perlitem,zostały postawione blisko okna,a mimo tego wciąż pojawiają się nowe plamy na liściach i brązowieją końcówki liści.
Czy jest jeszcze coś czego mógłbym spróbować,aby ratować roślinę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18819
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Nie licz na to, że po dziewięciu dniach coś się zmieni. Przy uprawie, a zwłaszcza regeneracji trzeba uzbroić się w cierpliwość. Musi minąć przynajmniej około kilku tygodni żeby móc wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. Oczywiście, uwzględniając fakt, że to zdrowe rośliny, nie ma 100% gwarancji że coś z tego będzie.

Wyciągnij doniczkę z tego dzbanka! Postaw na podstawce, do korzeni musi docierać powietrze - poprzednio napisałem chyba wyraźnie...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmatorJeden
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2020, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czarne muszki zajęły donicę. Ziemiórki... albo i nie

Post »

Witajcie,

zarejestrowałem się, ponieważ mam ogromny problem. Kompletnie nie znam się na roślinach i ich uprawie, niedawno z ciekawości postanowiłem spróbować wyhodować paprykę w donicy używając nasionek ze zwykłego marketowego warzywa. Udało się, papryczki pięknie rosną, ale...

Najpierw w donicy pojawiła się pleśń. Poczytałem, przestałem podlewać, zasypałem kilkukrotnie cynamonem, sytuacja opanowana. Niestety, po kilku dniach od tego sukcesu pojawiły się małe muszki. Czarne, maleńkie, jak owocówki. Google powiedział, że to Ziemiórki, i żeby przesuszyć ziemię i sporządzić pułapkę z octu, wody, płynu do naczyń i żółtego barwnika - muszki się zwabią i potopią.

Niestety, owadów jest coraz więcej i więcej, donica zaczyna wyglądać po prostu obrzydliwie. Same rośliny mają się dobrze, ale pytanie jak długo. Nie jestem już zresztą pewien, czy to naprawdę Ziemiórki, bo wydają się mniejsze niż to, co widuję na zdjęciach, poza tym żółtą pułapkę z octu kompletnie olały. Przez kilka dni utopiło się ich tam może ze 4, więcej załatwił garnek z wodą po parówkach, który zostawiłem na parę godzin na kuchence. Poza tym na powierzchni ziemi nie widziałem żadnych larw, dziś natomiast dostrzegłem - chyba - młode muszki, które są jeszcze mniejsze, jak łebek od szpilki, białe, i łażą ospale po ziemi oraz spodnich stronach liści papryczek.

Bardzo proszę o pomoc, sytuacja wymknęła mi się spod kontroli, a jest to moja pierwsza przygoda z ogrodnictwem i nie mam pojęcia, co robić...
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5119
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czarne muszki zajęły donicę. Ziemiórki... albo i nie

Post »

Eksperymentuj dalej, wystaw doniczkę na dwór i być może same sobie pofruną w inne miejsce dla nich lepsze. Podobno nie lubią zapachu czosnku.
AmatorJeden
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2020, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarne muszki zajęły donicę. Ziemiórki... albo i nie

Post »

Cóż, donicę obejrzała bardziej zorientowana znajoma, i stwierdziła, że na jej oko muszki to muszki, a białe stworki to kompletnie inna rzecz - skoczogonki. Nie wiem czy tak jest, bo na obrazkach z neta wydają się one większe i bardziej podłużne od tego, co widzę w doniczce, ale jak mówiłem, nie znam się. Jeśli mam tam już dwa gatunki 'najeźdźców' to chyba będę musiał pożegnać się z roślinką, bo nie wiem czy bym sobie poradził np. z przesadzaniem zupełnie zdrowej sadzonki w normalnych warunkach, a co dopiero w ramach oczyszczania z robactwa...
noweOgrodniczki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lip 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

cześć, tym razem z pomocą udało mi się odszukać poprawny wątek :)
piszę z prośbą o pomoc w identyfikacji co zabija moje roślinki. tu zdjęcia 3 roślin - chyba coś się zdążyło rozprzestrzenić.

https://imagizer.imageshack.com/img924/994/xYszYQ.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/8939/xRYSZB.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/8190/E0Xed0.jpg


Pisownia/N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18819
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Uszkodzenia mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 266
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Identyfikacja chorób oraz szkodników na liściach i w podłożu - temat ogólny

Post »

Moim zdaniem nie są to uszkodzenia mechaniczne.
W tym artykule doświadczonej ogrodniczki jest wspomniana choroba bakteryjna https://naradka.wordpress.com/2012/01/0 ... pospolity/
Na zdjęciu 2 wokół zmian jest żółta otoczka (tzw. halo), co wskazuje na przyczynę bakteryjną. Niestety nie ma na nią lekarstwa. Można jedynie usunąć chore liście.
Pozdrawiam
G.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”