Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Właśnie opadły ostatnie kwiaty, ale od szyby widzę jeszcze kilka pąków, więc czekam... ile powinien trwać ten okres spoczynku po przekwitnięciu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18815
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Parę tygodni, napisałem przecież. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Przesadziłam zakupionego grudnika do większej doniczki , mam nadzieję że nie za wcześnie. Podlewać już co tydzień?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18815
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Nie podlewa się roślin cyklicznie co do dnia. W przypadku grudników wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Zgłaszam się w wątku grudnikowym, nie przypominam sobie czy już to robiłem :roll:

Moim skromnym zdaniem są to jedne z roślin które łatwo doprowadzić do kwitnienia nawet 2-3 razy w sezonie, znacznie łatwiej niż choćby phalenopsisy które potrafią u mnie zwlekać 2-3 lata, ale to oczywiście kwestia indywidualnych warunków.

To co zauważyłem już jakiś czas temu - one bardzo nie lubią standardowej ziemi do kwiatów czy do kaktusów, przecież to są epifity :wink: tak więc jeśli widzę takie bidulki w zwykłej ziemi to od razu przesadzam do mieszanki:

* 2 do 3 części podłoża dla storczyków (grube i suche kawałki, bez domieszki torfu!)
* 1 część grubego keramzytu

Powstaje bardzo porowata i lekka mieszanka bez udziału piasku czy torfu, którą wydają się kochać :wink:

Nawadniam nie za często, gdy kwitną to może raz na tydzień-półtora (gdy rozkwitają to stają się "żłopami", w okresie spoczynku co 2 lub rzadziej, raczej na zasadzie raz a dobrze. Okno zachodnie.

Dodaję co drugie podlewanie odrobinę nawozu do kwitnących/pomidorów (mniej niż dawka na opakowaniu), zmgławiam gdy grzeją kaloryfery.

Mam już któryś rok i rosną jak głupie kwitną najczęściej pod koniec października do końca listopada (pierwszy czerwony), drugie kwitnienie to luty-marzec.

Czerwony i biały mają 4 lata, zdjęcia pochodzą z połowy października (początki kwitnień), brzoskwiniowy (albo raczej żółto-kremowy, piękny ale i trudny kolor) ma 2 lata i powstał ze szczepki zwędzonej z klatki schodowej, przegonił szybko "mamuśkę", zdjęcie z dzisiaj. Jak znajdę jakieś lepsze to wrzucę :roll:

Nie uważam się za żadnego znawcę tematu ale zauważyłem że grudniki to jedne z niewielu tak niekłopotliwych doniczkowców w moich rękach więc moje porady mam nadzieję komuś pomogą 8-) :roll:


Zdjęcia usunięte, wątek prezentacyjny jest tutaj: viewtopic.php?f=19&t=18451 /mod.
Kuba
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Cześć, Po 9 miesiącach od zapylenia krzyżowego otwarłem owocki grudnika i czarne ziarenka umieściłem w "inkubatorze" po lodzie. Ile czasu minie do zakiełkowania :?:
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

A co masz w tym inkubatorze? Jak je chcesz zakiełkować?

U mnie kiełkowanie zajęło około 3 miesiące, ale ciężko powiedzieć czy to reguła. Pewnie zależy od wielu czynników.
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

? kubka to zwilżana ziemia kaktusowa a weń delikatnie wetknięte nasionka. Rok temu zwyczajnie wrzuciłem do ziemi te nasionka i jesienią z pestek ukazały się zielone języczki. Zaniedbałem sprawę, bo nie planowałem zasiewu.
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Hejka, Zajrzałem z ciekawości do kubka i jakieś nasionko kiełkuje.
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Czyli trzeba czekać ok. miesiąca. Może będzie i reszta kiełkować.
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Pierwsze siewki wystartowały

Obrazek


--- 6 wrz 2018, o 18:38---

Hejka. Z dużej porcji nasion wykiełkowały tylko 4 a potem przewracają się i giną :?
Jednego leżącego nieszczęśnika wyjąłem aby umieścić w drugim kubku z mokrą watą.

Obrazek

W sumie to założyłem 2 inkubatory, z ziemią i watą co dziwne w tym pierwszym umieściłem nasiona grudnika. W pierwszym kubku wykiełkowały same 4 grudniki które się przewracają. Do drugiego wrzuciłem siewkę grudnika.
Dlaczego nie ukorzeniły się kiełki grudnika :?:

Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 713
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Może nie lubią waty :) Spróbuj wysiewu do wilgotnego piasku.

B.
nella
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 wrz 2018, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Część, witam się pierwszym wpisem na forum :)
Wszystkie wasze grudniki są przepiękne :)
Mam pytanie, sama mam jednego grudnika, ale mój w przeciwieństwie do waszych nie jest ciemnozielony lecz jasny nawet bardzo jasnozielony. Czy to normalne? Czy to mogą być różne odmiany? Mój grudnik stoi na parapecie, światła mu nie brakuje,ogólnie ma się dobrze, kwitnie raz w roku, ale właśnie kolor jakiś taki nie ten.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”