Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Porobilam zdjęć dwuletniej kwitnącej katalpy, na 3szt które dałam koleżance, 2 kwitną, ta druga ma dopiero pączki, poniżej zdjęcia obu, specjalnie zrobiłam z nogami koleżanki, żeby był odnośnik wzrostu :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

To chyba katalpa ovata - żółtokwiatowa. Zdjęcie dość niewyraźne. Ma najmniejsze kwiaty ze wszystkich odmian. Moim zdaniem najmniej dekoracyjna.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Ona ma mieć normalne kwiaty, bo sama zbierałam nasiona :D
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

A pomijając wszystko to wstawiłam zdjęcia bo jestem w szoku że dwa lata od wysiania katalpa zakwitła, myślałam że będę czekała lata, tak jak czekam lata na tulipanowca.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

To jedynie ovata, bo bignonioides zakwita z siewu po 6-8 latach. Po 2 latach to super, tylko czy zdajesz sobie sprawę co z tego wyrośnie ? Podpowiem, że naszym klimacie dorasta do 10-15 m. wysokości.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Dla Ciebie Kaziu" tylko", dla mnie "aż" :D i nie wiem czy to ovata czy nie, kwiaty które widziałam na drzewie były piękne, dlatego czekałam na nasiona i je zabrałam.
Ale że co z ta wysokością?, że małe ? Czy że duże drzewo?, bo jeśli chodzi że duże, to dla mnie nie problem , zwłaszcza przy innych drzewach które mam :D
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Reniak pisze:Ona ma mieć normalne kwiaty, bo sama zbierałam nasiona :D
Oczywiście, że będzie miała "normalne" kwiaty. Ale nie tak piękne, jak surmia bigoniowa, czy wielkokwiatowa. Surmia bigoniowa ma kwiaty większe od monety 5 złotowej. O wielkokwiatowej nie wspomnę. Ovata nie będzie miała tak dużych, dekoracyjnych kwiatów. Natomiast, z tego co kojarzę, jest dość małym drzewem.
Co do kwitnienia siewek - moim zdaniem surmia bigoniowa zakwita dość szybko od siewu. To może być nawet 3-4 lata. Zależnie od warunków wzrostu.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Spacjajak już może przeczytalas , podzieliłam się radością że własnoręcznie siane, dwuletnie katalpy zakwitły, i nie wiem czemu ma służyć ta dyskusja ? Ach to jedynie ovata,(choć wcale tego nie wiecie).Ale nawet gdyby była tą ovatą, też bym się cieszyła, nie patrząc czy dla kogoś jest atrakcyjna czy też nie.
I ja nie pytałam kiedy zakwita, podzieliłam się informacją z tymi którzy siali, czy też będą siali .
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Tego raczej nikt nie sieje, bo "Ach to jedynie ovata,(choć wcale tego nie wiecie)" Wiemy i żadna szanująca się szkółka "catalpiego chwastu" nie produkuje. Nie ma co się obrażać na sugestie osób mających wiedzę w temacie (u mnie już ćwierć wieku) Cieszymy się z Tobą, że po 2 latach zakwitły siewki i to wszystko.
Jeżeli celem było zasugerowanie innym czytelnikom forum jak można mnożyć catalpę, to gatunek nie jest wart polecenia. Równie dobrze wschodzą z siewu inne (naprawdę ładne) gatunki catalpy.


Post zmoderowany.
Wątek oczyszczony z dyskusji bezprzedmiotowej.
Niezorientowanych czy roszczeniowych forumowiczów zapraszam do
przypomnienia sobie regulaminu forum i powstrzymania się od siania nieuzasadnionego zamętu.
Forum jest wspólną wartością nas wszystkich tu piszących.


Zapraszamy wszystkich uczestników forum do
umieszczania swoich komentarzy i wyrażania swoich opinii w przedmiocie każdego wątku istniejącego na naszym forum.

KaRo
Administrator

Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Reniak - nie masz się o co denerwować. Takie dyskusje na forum są rzeczą normalną. I między innymi z takich właśnie dyskusji, uczestnicy forum czerpią inspiracje, pomysły. Przecież nie tylko ty czytasz moje posty. Być może ktoś, kto właśnie posiał katalpę zastanowi się, czy faktycznie warto zajmować się siewką, o której do końca nie wie, czy będzie taka jakiej oczekuje. Katalpa najczęściej przedstawiana jest jako drzewo z dużymi, dekoracyjnymi kwiatami. Nie wszyscy zainteresowani uświadamiają sobie, że nie każda odmiana tak wygląda. Ja sama wyeliminowałam z ogrodu masę roślin, o których myślałam że będą piękne, a potem okazywało się, że jednak nie są. Często dzięki taki właśnie dyskusjom, w których inni forumowicze wymieniali się własnymi spostrzeżeniami. Po prostu porównywałam własne doświadczenia z doświadczeniami innych osób opisywanymi na forum. Oraz wyciągałam wnioski.
Skoro podoba ci się ovata i masz satysfakcję z własnoręcznie wyhodowanego drzewa, to super. Niech ci rośnie zdrowo.

Kawu - dobrze napisane.
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Dziękuję 'Spacjo' za poparcie. Już myślałem, że jestem tu sam i mam wszystkich negatywnie nastawionych dla moich opinii.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
Miododajna
50p
50p
Posty: 94
Od: 17 sie 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

Katalpie posadziliśmy dla pszczół - mamy pasiekę, dla odstraszania komara i dla uroku dużych liści i kwiatów.
Mamy wysadzonych kilkadziesiąt sztuk rocznych katalpi wokół ogrodzenia. Rosną bardzo nie równomiernie. Nawet 1 egemplarz oddalony od drugiego o 2 metry potrafi stać w miejscu z rozwojem, podczas gdy inne drzewko ładnie się rozrasta.
Przymarzły wiosną zaraz po posadzeniu i długo trzeba było czekać na ich wzrost i rozrost liści do tego susza tej wiosny też nie pomagała. Dopiero teraz przy deszczowym lecie niektóre ładnie rosną, ale część stoi w miejscu.
Wina sadzonki, odbiją w następnych latach, czy lepiej dosadzić w ich miejsce nowe małe drzewka?
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2884
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Katalpa / Surmia - pielęgnacja,rozmnażanie,problemy

Post »

To teraz proszę powiedzcie mi czy ta moja to ovata czy jakaś "ślachetniejsza" bo ma jednego strączka a właściwie to spagetti jest i mam ochotę wysiać eksperymentalnie :D
zielonajagoda pisze:Moja pierwszy raz zakwitła :tan

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”