Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

A ja zakupiłam swoją pierwszą chimerę :) za jedyne 6zł od znajomego kwiaciarza :D

Obrazek


Obrazek
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Illonka - czyli Ukorzeniasz podobnie, jak ja.
Od razu w podłożu.

KatkaR- a nieprawda.
Różne odmiany puszczają różną ilość sadzonek.
O ile pamietam, to mój rekordowiec, to był Rob's Slap Happy. Z pierwszego szczepienia, od razu wydał - aż 17 sadzonek ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 427
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Ja ukorzeniam w wodzie w kieliszkach, a jak się pojawią korzonki to zamieniam im wodę na ziemię z perlitem i dalej siedzą sobie w kieliszkach plastikowych, a jak puszczą sadzonki to dopiero roadzielam do doniczek. Tylko tak mi się udaje:-)

Justus27 - cieszę się,że rośnie ich więcej! U mnie akurat pojawiło się po jednej na listkach odmianowych. Jest nadzieja, na powiększenie hodowli :-)
Mycha_paulina -śliczna chimerka :-)
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

U mnie też listki odmianowe dają więcej sadzonek, może nie od razu 17 (wow, Justuś, niezły wynik :shock: ),
ale przeważnie powyżej 3 szt. Właśnie skończyłam rozsadzanie maluchów i jestem wykończona... :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

KatkaR- A Widzisz, wszystko zależy od odmiany.
U mnie jedną z odmian, która puszcza przeważnie jedną sadzonkę jest... Silverglade Apples.

Każdy z nas ma wypracowaną metodę szczepienia liści.
Twój sposób u Ciebie się świetnie sprawdza, więc go Stosuj.
Ja, czasami, też podobnie ukorzeniam listki - najpierw woda, po puszczeniu korzonków, ziemia.
Listki ukorzeniam w pojemnikach - mnożarkach.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
lorimmel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 sie 2013, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Kochani jakie dać oświetlenie dla fiołków, które zupełnie nie mają dziennego światła?
Planuję regał w bardzo ciemnym kącie, tylko nie mam pojęcia jakie dać oświetlenie.
Normalne świetlówki? Takie do roślin? Ile powinno być watów żeby fiołki kwitły, a rozetki się nie wyciągały ani nie zbijały?
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Ja mam doświetlane rośliny zwykłą świetlówką T8 21W, jedna świetlówka na jedną półkę szerokości 30cm, regał stoi koło okna, więc mają światło mieszane. Nie wiem jak u Ciebie wygląda ten "ciemny kąt" ale jeżeli rzeczywiście nie ma światła dziennego to myślę, że jedna świetlówka może nie wystarczyć.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Piękne Wasze fiołeczki. Ilonka niezłą ilość maluchów wyhodowałaś ;:138

A u mnie taka pięknotka - Rosie Ruffles. Trudno uchwycić jej rzeczywistą barwę.
Obrazek
lorimmel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 sie 2013, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

illonka pisze:Ja mam doświetlane rośliny zwykłą świetlówką T8 21W, jedna świetlówka na jedną półkę szerokości 30cm, regał stoi koło okna, więc mają światło mieszane. Nie wiem jak u Ciebie wygląda ten "ciemny kąt" ale jeżeli rzeczywiście nie ma światła dziennego to myślę, że jedna świetlówka może nie wystarczyć.
Światła dziennego nie ma tam prawie wcale. Głęboki cień, żadna roślina nie byłaby tam w stanie rosnąć.
Czy jeśli dam mocniejszą świetlówkę to jedna wystarczy? Muszę jeszcze wymierzyć półki, ale są dość wąskie (chyba 25 cm).
Ach, i jak to się ma do odległości między półkami, czyli w praktyce do odległości żarówka - roślinka? Bo to chyba też ma znaczenie?

Rose Ruffles prześlicznie się prezentuje, Narine :)
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 427
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Dziewczyny moje fiołki stoją na oknie, gdzie od 12 do wieczora świeci słońce i mi je praży :'( kwiatki dostają brązowych plam...myślicie,że jakbym nakleiła na szybę pasek takiej mlecznej tapety samoprzylepnej,co przepuszcza światło, to przestanie palić kwiaty?
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Myślę, że niezbyt szeroki pasek takiej okleiny na szybę załatwi sprawę. Tylko nie zaklejaj całego okna bo przesadzisz w drugą stronę. Mam oklejone całe okno w łazience i niestety mam tam teraz ciemno :(

A teraz moje pytanie do miłośników fiołków:
Jak Wy rozpoznajecie odmiany fiołków? Skąd wiecie czy kwiat jest mieszańcem czy nie? Czy jest jakaś internetowa ściągawka?

Pozdrawiam
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

katkaR pisze:Dziewczyny moje fiołki stoją na oknie, gdzie od 12 do wieczora świeci słońce i mi je praży :'( kwiatki dostają brązowych plam...myślicie,że jakbym nakleiła na szybę pasek takiej mlecznej tapety samoprzylepnej,co przepuszcza światło, to przestanie palić kwiaty?
To nie musi być tapeta. Możesz przewiesić kołek z zazdrostką i też będzie dobrze, a ładnie. Jak słońce faktycznie mocno operuje na tym oknie, to wybierz gęste zazdrostki (z dużymi wzorami, albo gęściej tkane), mogą być też płócienne (zdarzają się takie na przykład haftowane). Możesz też użyć bibuły (krepiny), albo takich naklejek, co udają firanki.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
katkaR
200p
200p
Posty: 427
Od: 18 mar 2011, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Zazdrostki odpadają, bo to okna w pokoju i raczej tego nie widzę:-) chociaż byłoby najprościej. Chyba lepiej będzie wyglądał taki mleczny pasek naklejony na szybę :-) myślę o wysokości 15 cm tak lekko nad doniczki.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”