Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

rolnik90 pisze: Te winorośla jakie wsadziłem są szczepione. Zastanawiam się czy też kupić szczepione czy nie? W miejscu gdzie będę sadził na głębokości 70-80 cm jest glina, cegły się z niej nie zrobi no ale jest. Jak gruba warstwa to nie wiem. :roll: . Podpowiedziano mi, że na gleby gliniaste lepiej szczepione na podkładkach SO4, 5BB, 125AA i takie kupiłem. Nie wiem czy dobrze zrobiłem.....
Glina na niecałym metrze, a na wierzchu piaszczysta?
Jeśli tak, to warunki bardzo dobre dla roślin głęboko korzeniących się. Ja również preferuję własnokorzeniowe sadzonki, za wyjątkiem czystych winifer, które mogą słabo rosnąć na własnych korzeniach. Na razie nie było w Polsce przypadków filoksery dla których wymyślono podkładki. Przypadki wymarznięcia odmiany naszczepionej są częste w centralnej i wschodniej Polsce, u mnie praktycznie tego nie ma bo i zim prawie nie ma. Można ostatecznie kopczykować kawałek pnia na zimę, ale sadzonki własnokorzeniowe są tańsze i dostępniejsze, ja mam i takie i takie. 125AA lekko opóźnia, ale zdrowo na niej rośnie na glebie gliniastej (ja mogę robić cegły ze swojego podglebia :D )
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Tak jak pisze szukacz istotne jest położenie, ja mając paroletnie sadzonki w centralnej? Polsce w tym roku mam mały Armageddon: sadzone jesienią Kodrianka i Czekoladowa dotąd wcale nie ruszyły, posadzony w tym samym czasie obok (przy ścianie o wystawie południowo-wschodniej) Sfinks wybija z korzeni. Trzyletnie: Timur, Talizman, Wiktoria-5, Reliance stoją jak zaklęte chociaż nie mają objawów uschnięcia ale także nie "idą' z ziemi. Tak samo "stare": Nowy Wostorg Krasnyj, Arocznyj, Gałbena Nou,Mińsk Różowy, Piesnia, Regina, Eszter idą z korzeni (a wszystkie moje winorośle miały usypane kopczyki z odkwaszonego torfu zimą. A po zimie wyglądały na całkiem ok, dopiero po przymrozku kwietniowym zorientowałem się ,że coś jest nie halo... . :( Stąd moje przekonanie do własnokorzeniowych. :)
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

U mnie na szczęście wszystkjie sadzonki (sadzone wiosną 2016) ruszyły. Co prawda nie było problemów bo na jesień zostawiłem tylko trochę łozy z kilkoma oczkami i obsypałem piaskiem - ale wstrzymałem się z odkopaniem tego do majowych przymrozków. Teraz wyglądają róznie (ale to pewnie od odmiany też zależy) - jedne mają pędy już ok 1,5m a inne dopiero ok 30cm.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

No to Ci MarSz przyfarciło i dobrze ,że jest u Ciebie ok. :) Co do kwestii Rolnika90 czy często się tak zdarza to akurat mnie trudno powiedzieć,bo w deserówki wszedłem 2-3 lata temu, a przedtem miałem przez kilkanaście lat takie "pancerne" odmiany jak Swenson Red, Agat Doński, Bianca, Konkord Rosyjski, Alden które nie były nigdy na zimę okrywane i zawsze było w porządku. Natomiast deserówki są wrażliwsze no i biorąc pod uwagę ich wiek (1-3 lat) to jeszcze trudno im samym dać sobie radę z zimowymi temperaturami a zwłaszcza wiosennymi przymrozkami. No chyba,że tak jak MarSz okryjesz wszystko na dłużej np. piaskiem,ziemią itp. :D
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1011
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Dziękuję za wypowiedzi, jednak wybiorę na własnym korzeniu. Będę miał ten komfort, że wrazie czego odbije.
Piotr
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 269
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Czy to co widać, to brak Azotu czy początki mączniaka? Jestem początkującym więc wybaczcie takie pytanie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7400
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jaki jest spód liści. Zawsze na to też należy patrzeć.

Mnie to bardziej wygląda na niedobory mikroelementów.

W necie jest mnóstwo zdjęć mączniaka rzekomego więc popatrz i porównaj.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

garom pisze:Tak jak pisze szukacz istotne jest położenie, ja mając paroletnie sadzonki w centralnej? Polsce w tym roku mam mały Armageddon: sadzone jesienią Kodrianka i Czekoladowa dotąd wcale nie ruszyły, posadzony w tym samym czasie obok (przy ścianie o wystawie południowo-wschodniej) Sfinks wybija z korzeni. Trzyletnie: Timur, Talizman, Wiktoria-5, Reliance stoją jak zaklęte chociaż nie mają objawów uschnięcia ale także nie "idą' z ziemi. Tak samo "stare": Nowy Wostorg Krasnyj, Arocznyj, Gałbena Nou,Mińsk Różowy, Piesnia, Regina, Eszter idą z korzeni (a wszystkie moje winorośle miały usypane kopczyki z odkwaszonego torfu zimą. A po zimie wyglądały na całkiem ok, dopiero po przymrozku kwietniowym zorientowałem się ,że coś jest nie halo... . :( Stąd moje przekonanie do własnokorzeniowych. :)
Myślę że teraz przyjdą ze trzy sroższe zimy, potem kilka słabych, co wynika z okresowości słońca. Jednak przekonuję się do okrywania na wiosnę w okresie przymrozkowym białą agrowłókniną 50g/m w postaci namiociku na drutach. Przymrozek wiosenny kosi zwłaszcza słabe niskie sadzonki, które nie zawsze mają śpiące pąki w starym drewnie. Te starsze mogą odbić nawet latem, trzeba czekać. Przy okazji namiocik lekko przyspiesza wegetację. Zamiar okrywania trzeba uwzględnić przy budowaniu rusztowania na szpaler. Po pierwszych nasadzeniach zrezygnowałem też z delikatnych odmian - winifer i wielkoowocowych deserówek, zostałem na hybrydach.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Jarowo pisze:Czy to co widać, to brak Azotu czy początki mączniaka? Jestem początkującym więc wybaczcie takie pytanie.

Obrazek

Obrazek
To mogą być herbicydy. Zastanów się czym pryskałeś, czy ktos w sąsiedztwie nie pryskał, czy nie uzyłes opryskiwacza po herbicydach? To na 100 % nie jest rzekomy
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 269
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Teraz to mnie zabiłeś, ja na pewno nie stosowałem, sąsiad.....
Byłem "prawie" pewny, że to brak jakiegoś składnika.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7400
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Które to są w ogóle liście z tymi zmianami, czy może wszystkie mają takie zmiany?
Mnie to nie podchodzi pod herbicyd :?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 269
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Praktycznie wszystkie są takie żółte z plamami, jest to stara odmiana NN, dwa lata temu była przesadzona, mocno przycięta. Rok temu praktycznie wegetowała, w tym roku ładnie rośnie, tylko te liście.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7400
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Do jakiej ziemi jest posadzona? O jakim odczynie?

Czy masz sąsiadów z tymi herbicydami, mogli coś pryskać?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”